Baltic Championships / Baltic Open / Baltic Masters Open Championships 18-19.05.2013
Long distance
18.05.2013 Kuura (Markus Puusepp)
M10  M12  M14  M16  M18  M20  M21  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75 
W10  W12  W14  W16  W18  W20  W21  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75 

M10
1800m 6KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Austris Kalnins           Alūksne/Ape OK  LAT 00:12.48  00:12.48   
   2. Usiaslau Murashka         Orion           BLR 00:23.36    +10:48   
   3. Olev Piirisild            Võru            EST 00:36.02    +23:14   
   4. Renārs Kļaviņš            Azimuts OK      LAT 00:39.01    +26:13   
      Zebastian Jönsson         OK Triangeln    SWE Katk                 
      Karmo Tisler              Võru/Võru spord EST Puuduv KP            
      Mattias Maidla            Kobras/Põlva Sp EST Ei start             
      Alex Farenfield           QOC             USA Ei start             
      Andri Kepler              Põlva Spordikoo EST Ei start             
M12
2180m 9KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Emils Germanis            IK Auseklis     LAT 00:14.00  00:14.00   
   2. Emils Zernis              Saldus OK       LAT 00:14.25     +0:25   
   3. Hando Allmann             Võru/Võru spord EST 00:16.38     +2:38   
   4. Renārs Akmins             Azimuts OK      LAT 00:18.06     +4:06   
   5. Markus Mürk               Võru/Võru spord EST 00:18.28     +4:28   
   6. Janar Saks                Võru/Võru spord EST 00:24.44    +10:44   
   7. Tõnis Jäädmaa             Võru/Võru spord EST 00:50.20    +36:20   
M14
3160m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Kristo Sirk               Kobras/Põlva Sp EST 00:28.23  00:28.23   
   2. Ģirts Brucis              Saldus OK       LAT 00:34.05     +5:42   
   3. Esko Vanahunt             Kobras/Põlva Sp EST 00:34.13     +5:50   
   4. Matīss Brucis             Saldus OK       LAT 00:36.17     +7:54   
   5. Reinis Putrālis           OK Azimuts      LAT 00:36.18     +7:55   
   6. Oto Rainers Strazdiņš     Azimuts OK      LAT 00:53.09    +24:46   
   7. Artem Pontaplev           S-Peterburg     RUS 01:03.22    +34:59   
   8. Kristofer Lupp            Võru/Võru spord EST 01:03.48    +35:25   
      Karmo-Kris Reintamm       Võru/Võru spord EST Ei start             
      Rihards Krūmiņš           Alnis-JNSC      LAT Ei start             
      Joonas Halapuu            Võru/Võru spord EST Ei start             
M16
4550m 11KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Matīss Slikšjānis         Azimuts OK      LAT 00:43.44  00:43.44   
   2. Aivis Šiliņš              Alnis-JNSC      LAT 00:52.32     +8:48   
   3. Emily Raudkepp            Peko            EST 00:52.37     +8:53   
   4. Mihkel Parts              Võru            EST 01:05.39    +21:55   
M18
6150m 13KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Vadim Shved               SRD             EST 00:51.14  00:51.14   
   2. Mauno Kapten              Peko            EST 00:52.36     +1:22   
   3. Tomass Andersons          Alnis-JNSC      LAT 01:02.09    +10:55   
   4. Ingmar Bert Sabre         Võru/Võru spord EST 01:08.27    +17:13   
M20
7110m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Reigo Teervalt            Peko            EST 01:01.41  01:01.41   
   2. Rasmus Sotnik             Otepää          EST 01:08.47     +7:06   
   3. Sander Lembra             Võru/Võru spord EST 01:16.02    +14:21   
      2 Vacant                                  EST Ei start             
M21
9530m 18KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Krapivko Dmitry           Kronan          BLR 01:23.25  01:23.25   
   2. Ott-Kaarel Kalm           Ilves           EST 01:26.31     +3:06   
   3. Anatoli Sytsko            Kronan          BLR 01:37.17    +13:52   
   4. Ilja Zhukovsky            Standart        BLR 01:52.01    +28:36   
   5. Vitaly Bazhanski          Kamvol          BLR 01:54.34    +31:09   
   6. Michael Raer              SRD             EST 01:57.46    +34:21   
   7. Sergey Novgorodtsev       S-Peterburg     RUS 02:12.15    +48:50   
      Taavi Kuha                Kape            EST Puuduv KP            
      Priit Narusk              Võru            EST Ei start             
      Toms Dandens              Aluksne/Ape OK  LAT Ei start             
      Daniel Vasser             Kobras          EST Ei start             
M35
9020m 20KP Tõus 150m
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Tarvo Avaste              Tammed          EST 01:07.27  01:07.27   
   2. Audrius Smilgius          Azuolas         LTU 01:08.27     +1:00   
   3. Uldis Brucis              Saldus OK       LAT 01:10.14     +2:47   
   4. Aleksandr Alekseyonok     Belarus         BLR 01:11.10     +3:43   
   5. Mindaugas Kvedaravicius   Levuo           LTU 01:20.04    +12:37   
   6. Vitali Savanovich         Eridan          BLR 01:20.05    +12:38   
   7. Priit Narusk              Võru            EST 01:24.17    +16:50   
   8. Raivis Kalnins            Alūksne/Ape OK  LAT 01:27.08    +19:41   
   9. Janis Snepste             Auseklis        LAT 01:35.40    +28:13   
M40
7720m 16KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Taras Fedorov             IZHORA          RUS 00:58.38  00:58.38   
   2. Guntars Polis             Auseklis        LAT 00:59.44     +1:06   
   3. Otārs Putrālis            OK Azimuts      LAT 01:01.18     +2:40   
   4. Margus Klementsov         Mercury         EST 01:01.28     +2:50   
   5. Totoris Valentas          OK Perkunas     LTU 01:06.04     +7:26   
   6. Rein Zaitsev              Peko            EST 01:07.25     +8:47   
   7. Vladimir Pasechnik        IZHORA          RUS 01:21.07    +22:29   
   8. Ingus Grasis              Auseklis        LAT 01:22.04    +23:26   
   9. Urmas Hiielaan            Võru            EST 01:26.14    +27:36   
  10. Yaroslav Zdradovskiy      S-Peterburg     RUS 01:33.20    +34:42   
  11. Vasiliy Pontaplev         S-Peterburg     RUS 01:38.07    +39:29   
  12. Huik Aare                 Võru            EST 01:39.34    +40:56   
  13. Gints Ģermanis            IK Auseklis     LAT 01:42.15    +43:37   
      Oskars Zernis             Saldus OK       LAT Puuduv KP            
      Sergei Shirokov           SRD             EST Puuduv KP            
      Valery Tereshchenkov      OSMOL           RUS Ei start             
M45
7110m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Priit Pääslane            Ilves           EST 00:52.44  00:52.44   
   2. Aivars Mihailovs          Auseklis        LAT 00:53.13     +0:29   
   3. Antti Roose               Kobras          EST 00:56.09     +3:25   
   4. Meelis Zimmermann         Kape            EST 00:59.26     +6:42   
   5. Andrei Murashka           Orion           BLR 01:01.11     +8:27   
   6. Māris Stabiņš             Azimuts OK      LAT 01:02.05     +9:21   
   7. Peciura Darius            OSK Perkunas    LTU 01:04.10    +11:26   
   8. Taivo Tali                KEKRSK          EST 01:06.41    +13:57   
   9. Johan Alenius             IFK Lidingö     SWE 01:07.28    +14:44   
  10. Sergey Pasechnik          IZHORA          RUS 01:08.59    +16:15   
  11. Ivan Bendik               Mogilev         BLR 01:09.26    +16:42   
  12. Andrei Morozov            Belaya Rus      BLR 01:10.34    +17:50   
  13. Maris Vabulnieks          Alūksne/Ape OK  LAT 01:10.50    +18:06   
  14. Dmitry Novgorodtsev       S-Peterburg     RUS 01:13.34    +20:50   
  15. Andy Karjus               Võru            EST 01:16.54    +24:10   
  16. Tõnu Lauter               Lauter Team     EST 01:17.49    +25:05   
  17. Lauri Leppik              TAOK            EST 01:22.02    +29:18   
  18. Konstantin Pigarev        Mile Sport      RUS 01:39.05    +46:21   
  19. Michael Grigorovich       Mogilev         BLR 01:41.12    +48:28   
      Fedor Volkenshtein        Mile Sport      RUS Ei start             
      Martin Farenfield         QOC             USA Ei start             
      Aivar Halapuu             Võru            EST Ei start             
M50
6310m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST 00:44.54  00:44.54   
   2. Anders Jönsson            OK Triangeln    SWE 00:47.24     +2:30   
   3. Marius Ptashekas          Devyni OSK      LTU 00:48.55     +4:01   
   4. Julius Ptashekas          Devyni OSK      LTU 00:49.00     +4:06   
   5. Igors Bužs                Meridiāns       LAT 00:49.49     +4:55   
   6. Genadijus Jonauskas       Devyni OSK      LTU 00:51.21     +6:27   
   7. Jonas Gediminas Gvildys   Medeina OK      LTU 00:51.58     +7:04   
   8. Jaanus Reha               Koop            EST 00:53.18     +8:24   
   9. Ūdris Ēriks               CPSS/Meridians/ LAT 00:53.21     +8:27   
  10. Valery Denisov            Belaya Rus      BLR 00:54.26     +9:32   
  11. Eduard Pukkonen           KEKRSK          EST 00:54.36     +9:42   
  12. Ivanov Andrey             Saint-Petersbur RUS 00:54.37     +9:43   
  13. Girts Mamis               Mona OK         LAT 00:56.32    +11:38   
  14. Raul Olesk                Kobras          EST 00:58.47    +13:53   
  15. Edgars Utans                              LAT 00:58.53    +13:59   
  16. Dmitry Vinogradov         Mile Sport      RUS 01:00.49    +15:55   
  17. Toomas Tarve              Kobras          EST 01:01.24    +16:30   
  18. Raul Laas                 JOKA            EST 01:01.55    +17:01   
  19. Mati Preitof              KEKRSK          EST 01:02.21    +17:27   
  20. Sergey Yudov              Pskov Rus'      RUS 01:04.19    +19:25   
  21. Andrus Rämmann            Koop            EST 01:04.48    +19:54   
  22. Andrej Mitenkov           Mile Sport      RUS 01:05.06    +20:12   
  23. Mikhail Ivanov            Pskov Rus'      RUS 01:08.33    +23:39   
  24. Urmas Tammemäe            Orvand          EST 01:08.40    +23:46   
  25. Urmas Laev                Mercury         EST 01:11.43    +26:49   
  26. Tõnu Loog                 Kobras          EST 01:14.48    +29:54   
  27. Margus Jaanus             Koop            EST 01:15.25    +30:31   
  28. Viesturs Dandens          Aluksne/Ape OK  LAT 01:15.40    +30:46   
      Algimantas Rudis          Saule OK        LTU Ei start             
M55
6060m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Toivo Toomas              Peko            EST 00:49.52  00:49.52   
   2. Kestutis Abramikas        Saule OK        LTU 00:50.22     +0:30   
   3. Ivanas Ziaziulia          Saule OK        LTU 00:51.37     +1:45   
   4. Rein Rooni                Orvand          EST 00:54.15     +4:23   
   5. Vilnis Velkeris           Aluksne OK      LAT 00:56.30     +6:38   
   6. Udo Lüüs                  Ilves           EST 00:58.26     +8:34   
   7. Jurgis Karnavicius        Saule OK        LTU 01:01.23    +11:31   
   8. Jaan Ainelo               Ilves               01:06.45    +16:53   
   9. Jaak Jaagus               Saku OK         EST 01:07.55    +18:03   
  10. Uladzimir Zhukovsky       Standart        BLR 01:10.24    +20:32   
  11. Uldis Bertuks             Aluksne-Ape OK  LAT 01:13.38    +23:46   
  12. Aliaksandr Vazhnik        Standart        BLR 01:18.30    +28:38   
      Anatolij Navzorov         Belaya Rus      BLR Puuduv KP            
M60
5570m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Riho Männi                Lehola          EST 00:51.23  00:51.23   
   2. Jüri Rokko                SK RT           EST 00:54.23     +3:00   
   3. Arvo Kivikas              Ilves           EST 00:54.28     +3:05   
   4. Aldis Lapiņš              Azimuts OK      LAT 00:56.09     +4:46   
   5. Henrikas Ulevicius        Labirintas      LTU 00:58.42     +7:19   
   6. Janis Biezais             Azimuts OK      LAT 00:59.38     +8:15   
   7. Lembit Nöps               Ilves           EST 01:00.44     +9:21   
   8. Heini Tammik              Kape            EST 01:02.08    +10:45   
   9. Koit Paasma               Lehola          EST 01:03.42    +12:19   
  10. Avo Veermäe               Ilves               01:03.56    +12:33   
  11. Anti Parik                Otepää SK       EST 01:07.52    +16:29   
  12. Volli Kukk                Kāpa            LAT 01:08.01    +16:38   
      Rein Prank                Kape            EST Ei start             
M65
5060m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Ilmārs Limbēns            OK Sigulda      LAT 00:56.19  00:56.19   
   2. Mihkel Mälter             KEKRSK          EST 00:56.29     +0:10   
   3. Peep Koppel               Koop            EST 01:02.34     +6:15   
   4. Elmo Pärna                Lehola          EST 01:10.23    +14:04   
   5. Tiit Koppel               Orion           EST 01:13.31    +17:12   
   6. Viktar Kavalchuk          Standart        BLR 01:16.21    +20:02   
   7. Jüri Tähemaa                              EST 01:19.30    +23:11   
   8. Sergey Myasnikov          Pskov Rus'      RUS 01:40.37    +44:18   
      Heldur Väljamäe           Orvand          EST Ei start             
      Mati Poom                 TON             EST Ei start             
M70
4410m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Mihhail Taivere           Kape            EST 00:47.59  00:47.59   
   2. Ants Tamm                 TON             EST 00:52.52     +4:53   
   3. Juris Zvirgzds            seniors         LAT 00:56.17     +8:18   
   4. Nikolai Kuha              Kape            EST 00:56.47     +8:48   
   5. Georg Sooberg             Võru            EST 00:57.48     +9:49   
   6. Lembit Vassil             Ilves           EST 01:05.41    +17:42   
   7. Aarne Mardiste            KEKRSK          EST 01:08.56    +20:57   
   8. Guntis Upacers            seniors         LAT 01:12.08    +24:09   
   9. simonsen hans jørgen      OK Pan,AArhus   DEN 01:20.58    +32:59   
M75
4200m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Endel Remmet              Kape            EST 00:54.48  00:54.48   
   2. Heino Mardiste            Kape            EST 01:05.03    +10:15   
W10
1800m 6KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Anna Anete Strazdiņa      Azimuts OK      LAT 00:16.29  00:16.29   
   2. Hanna Gabriela Ziemiņa    Azimuts OK      LAT 00:20.29     +4:00   
   3. Brigitte Panker           Ilves           EST 00:25.34     +9:05   
      Sofia Farenfield          QOC             USA Ei start             
W12
2180m 9KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Agnija Caune              Azimuts OK      LAT 00:15.06  00:15.06   
   2. Lorely Kõrvel             Kobras/Põlva Sp EST 00:15.45     +0:39   
   3. Johanna Laanoja           Kobras/Põlva Sp EST 00:17.28     +2:22   
   4. Zanda Stabiņa             Azimuts OK      LAT 00:18.42     +3:36   
   5. Kairiin Märtson           Kobras/Põlva Sp EST 00:25.15    +10:09   
   6. Kristina Haug             Võru/Võru spord EST 00:30.43    +15:37   
      Anita Laanejõe            Võru/Võru spord EST Ei start             
W14
2480m 8KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Daria Panchenko           S-Peterburg     RUS 00:22.41  00:22.41   
   2. Kelli Nurm                Kobras/Põlva Sp EST 00:25.35     +2:54   
   3. Elīna Skopāne             Azimuts OK      LAT 00:26.06     +3:25   
   4. Olga Vasilieva            S-Peterburg     RUS 00:26.31     +3:50   
   5. Roos Lisette Parmas       SRD             EST 00:33.36    +10:55   
   6. Karina Harkina            Alūksne/Ape OK  LAT 00:34.07    +11:26   
   7. Laura-Liis Kütt           Kobras/Põlva Sp EST 00:41.51    +19:10   
      Jessica Lauter            Lauter Team     EST Puuduv KP            
W16
3620m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Aleksandra Elkina         S-Peterburg     RUS 00:41.43  00:41.43   
   2. Marie Tammemäe            Orvand          EST 00:44.26     +2:43   
   3. Getter Matto              Kobras/Põlva Sp EST 00:49.48     +8:05   
   4. Aiki Vare                 West            EST 00:59.11    +17:28   
   5. Kristin Viikmaa           West            EST 01:00.12    +18:29   
   6. Eneli Maranik             Kape            EST 01:00.15    +18:32   
   7. Tiina- Maria Tali         KEKRSK          EST 01:05.56    +24:13   
W18
4410m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Laura Puķīte              Kapa OK         LAT 00:43.28  00:43.28   
   2. Melanie Olesk             Kobras          EST 01:14.21    +30:53   
W20
6060m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Kristiine Aluvee          Kobras          EST 00:56.20  00:56.20   
   2. Krista Strautniece        ALNIS-JNSC      LAT 01:27.55    +31:35   
W21
6780m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Marili Zimmermann         Kape            EST 01:02.31  01:02.31   
   2. Katerina Fedorova         IZHORA          RUS 01:26.28    +23:57   
   3. Kate Mihadiuk             BSU             BLR 01:39.17    +36:46   
   4. Rasa Kumpyte              Levuo           LTU 01:55.18    +52:47   
   5. Triin Jõeveer                             EST 02:00.01    +57:30   
      Olga Balutsina            Kamvol          BLR Ei start             
W35
6060m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Kristi Vassil             Ilves           EST 01:03.52  01:03.52   
   2. Airi Alnek                Võru            EST 01:04.47     +0:55   
   3. Ilze Vilks                IK Auseklis     LAT 01:13.55    +10:03   
   4. Heli Haug                 Võru            EST 01:14.26    +10:34   
   5. Valentina Gerdo           S-Peterburg     RUS 01:29.59    +26:07   
W40
5570m 14KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Jana Kink                 Kape            EST 00:48.57  00:48.57   
   2. Triin Vask                Ilves           EST 00:59.56    +10:59   
   3. Baiba Smila               Mona OK         LAT 01:00.04    +11:07   
   4. Heidi Sild                West            EST 01:00.41    +11:44   
   5. Minija Pääslane           Ilves           EST 01:02.04    +13:07   
   6. Kadri Parts               Võru            EST 01:23.34    +34:37   
   7. Ilvi Vare                 West            EST 01:25.21    +36:24   
   8. Ella Shved                SRD             EST 01:31.35    +42:38   
      Maira Zerne               Saldus OK       LAT Ei start             
      Erminia Farenfield        QOC             USA Ei start             
W45
5060m 15KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Merike Paapson            TON             EST 00:53.23  00:53.23   
   2. Maris Roosipuu            TON             EST 00:54.25     +1:02   
   3. Lea Leppik                TAOK            EST 00:55.18     +1:55   
   4. Inta Mihailova            Auseklis        LAT 00:57.28     +4:05   
   5. Anneli Rämmann                            EST 01:01.43     +8:20   
   6. Rutti Räbovoitra          Mercury         EST 01:01.51     +8:28   
   7. Marika Jäädmaa            Võru            EST 01:04.30    +11:07   
   8. Rita Ojala                JOKA            EST 01:04.51    +11:28   
   9. Kaie Konsap               Võru            EST 01:07.09    +13:46   
  10. Ellen Lembra              Kape            EST 01:09.32    +16:09   
  11. Daiga Rigava              ALNIs-JNSC      LAT 01:12.26    +19:03   
  12. Epp Voitka                Võru            EST 01:15.37    +22:14   
  13. Mari Roots                TAOK            EST 01:25.24    +32:01   
  14. Cakure Inguna             ALNIS-JNSC      LAT 01:36.16    +42:53   
  15. Elena Grigorovich         Mogilev         BLR 01:43.35    +50:12   
      Liana Varava              Kape            EST Ei start             
W50
4410m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          EST 00:38.09  00:38.09   
   2. Marika Kirsspuu           TAOK            EST 00:48.49    +10:40   
   3. Riina Laev                Mercury         EST 00:49.27    +11:18   
   4. Virve Einpaul             Ilves           EST 00:54.17    +16:08   
   5. Tiina Oras                Ilves           EST 00:54.19    +16:10   
   6. Svetlana Varyhina         Standart        BLR 00:54.36    +16:27   
   7. Natallia Denisova         Belaya Rus      BLR 00:54.57    +16:48   
   8. Velga Zaļaiskalna         Mona OK         LAT 00:55.40    +17:31   
   9. Juta Ainelo               Ilves           EST 00:57.48    +19:39   
  10. Nadzeya Klapouskaya       Standart        BLR 01:03.07    +24:58   
  11. Ljubov Chernik            Belaya Rus      BLR 01:05.49    +27:40   
  12. Larisa Barsukova          Pskov Rus'      RUS 01:09.13    +31:04   
  13. Ülle Raudsepp             Okas            EST 01:11.26    +33:17   
  14. Janina Jonauskiene        Devyni OSK      LTU 01:23.31    +45:22   
  15. Elena Yudova              Pskov Rus'      RUS 01:29.36    +51:27   
      Kersti Ehala              JOKA            EST Ei start             
W55
4200m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Virginija Gvildiene       Medeina OK      LTU 00:42.18  00:42.18   
   2. Saima Värton              Kobras          EST 00:43.57     +1:39   
   3. Vitalija Ptashekiene      Devyni OSK      LTU 00:44.39     +2:21   
   4. Viktoria Fershalova       S-Peterburg     RUS 00:46.09     +3:51   
   5. Siiri Poopuu              JOKA            EST 00:46.44     +4:26   
   6. Gunta Lebedoka            OK Kurmis       LAT 00:50.06     +7:48   
   7. Tiina Talisoo             KEKRSK          EST 00:53.39    +11:21   
   8. Vaike Tomann              Ilves           EST 00:55.06    +12:48   
   9. Natalja Uchakova          Pskov Rus'      RUS 00:57.50    +15:32   
  10. Tomara Kogutenko          Mogilev         BLR 00:58.14    +15:56   
  11. Tatiana Nikitina          Belaya Rus      BLR 00:59.21    +17:03   
  12. Ülle Kadak                Lehola          EST 00:59.53    +17:35   
  13. Arija Bertuka             Aluksne-Ape OK  LAT 01:03.29    +21:11   
  14. Anu Pallon                JOKA            EST 01:13.24    +31:06   
  15. ÜLLE PÕLDOJA              Ilves           EST 01:17.20    +35:02   
  16. Ljudmila Pirogova         Belaya Rus      BLR 01:30.09    +47:51   
  17. Ludmila Janšina                               01:39.25    +57:07   
W60
4200m 12KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Ruta Kukka                Kāpa            LAT 00:47.25  00:47.25   
   2. Inara Gipsle              OK KO           LAT 00:48.44     +1:19   
   3. Niina Karnit              SRD             EST 00:51.07     +3:42   
   4. Jurate Uleviciene         Labirintas      LTU 00:54.22     +6:57   
   5. Tiiu Kaasik               Ilves           EST 00:56.54     +9:29   
   6. Kersti Mardiste           KEKRSK          EST 00:57.59    +10:34   
   7. Liivi Parik               Otepää SK       EST 01:01.21    +13:56   
   8. Rudīte Šterna             OK Sigulda      LAT 01:04.27    +17:02   
   9. Epp Kroon                 Ilves           EST 01:06.22    +18:57   
  10. Riina Kivikas             Ilves           EST 01:06.23    +18:58   
W65
3620m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Tatiana Svistun           S-Peterburg     RUS 00:45.50  00:45.50   
   2. Lidia Makarevich          Belarus         BLR 01:01.00    +15:10   
   3. Lyudmila Myasnikova       Pskov Rus'      RUS 01:21.24    +35:34   
W70
3160m 10KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Ilze Bruce                Saldus OK       LAT 00:44.18  00:44.18   
   2. Ilona Vanaveski           Ilves           EST 00:53.12     +8:54   
   3. Maimu Tornberg            Koop            EST 01:02.14    +17:56   
   4. Julia Zvirgzde            seniors         LAT 01:19.31    +35:13   
   5. Albina Dereglazova        Mogilev         BLR 02:05.02    +80:44   
W75
2480m 8KP
Etapid Summa Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg      
   1. Ilse Uus                  TON             EST 00:38.00  00:38.00   
   2. Ausma Bruce               Saldus OK       LAT 00:44.22     +6:22   
   3. Anda Plukše               Mona OK         LAT 00:44.51     +6:51   
OK Võru
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2013, www.tak-soft.com 19.05.2013 17:04:01