Rogosi sprint 18.05.2013
Sprint
18.05.2013 Rogosi (Lauri Sild)
M14  M18  M21  M35  M50 
W14  W18  W21  W35  W50 

M14
1720m 15KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Lebedev Denis             Saint-Petersbur RUS 00:10.20  00:10.20  
   2. Ivanov Nikita             Saint-Petersbur RUS 00:11.07     +0:47  
   3. Fricis Spektors           Auseklis        LAT 00:11.12     +0:52  
   4. Matīss Brucis             Saldus OK       LAT 00:12.53     +2:33  
   5. Sivachuk Roman            Saint-Petersbur RUS 00:13.08     +2:48  
   6. Ģirts Brucis              Saldus OK       LAT 00:13.11     +2:51  
   7. Emils Zernis              Saldus OK       LAT 00:14.04     +3:44  
   8. Danila Yanshin                            EST 00:14.05     +3:45  
   9. Sainakov Semen            Saint-Petersbur RUS 00:14.23     +4:03  
  10. Emils Germanis            IK Auseklis     LAT 00:14.27     +4:07  
  11. Kaarel Vesilind           SRD             EST 00:17.08     +6:48  
  12. Artem Pontaplev                           RUS 00:17.14     +6:54  
  13. Aleksandr Pontaplev                       RUS 00:33.16    +22:56  
  14. Alex Farenfield           QOC             USA 00:41.14    +30:54  
      Joonas Halapuu            Võru/Võru spord EST Ei start            
      Andris Sarksna            Ogre OK/SC      LAT Ei start            
M18
2140m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Komarov Kirill            Saint-Petersbur RUS 00:12.20  00:12.20  
   2. Anton Novichenko                          EST 00:13.33     +1:13  
   3. Evgeny Zhahovski                          EST 00:14.15     +1:55  
   3. Dmitry Zhilinski                              00:14.15     +1:55  
   5. Evgeny Dobrovolski                            00:14.23     +2:03  
   6. Zaslonkin Aleksandr       Saint-Petersbur RUS 00:14.33     +2:13  
   7. Egorov Egor               Saint-Petersbur RUS 00:14.40     +2:20  
   8. Vadim Shved               SRD             EST 00:14.58     +2:38  
   9. Krasilnikov Sergey        Saint-Petersbur RUS 00:15.20     +3:00  
  10. Serebryanitskiy Konstanti Saint-Petersbur RUS 00:15.21     +3:01  
  11. Zolkin Ivan               Saint-Petersbur RUS 00:16.16     +3:56  
  12. Kristers Aparjods         Kāpa OK         LAT 00:16.30     +4:10  
  13. Oliver Kütt               West            EST 00:16.49     +4:29  
  14. Tomass Andersons          Alnis-JNSC      LAT 00:17.17     +4:57  
  15. Aivis Šiliņš              Alnis-JNSC      LAT 00:17.30     +5:10  
  16. Kvitko Aleksandr          Saint-Petersbur RUS 00:18.28     +6:08  
  17. Tomi-Andre Piirmets       West            EST 00:19.38     +7:18  
  18. Endijs Titomers           Alnis-JNSC      LAT 00:20.02     +7:42  
      Atis Heinols              ZVOC            LAT Puuduv KP           
      Fedorov Vitaliy           Saint-Petersbur RUS Puuduv KP           
      Edgars Ustinovs           Ogre OK/SC      LAT Ei start            
      Matiss Sliksjanis         Azimuts OK      LAT Ei start            
M21
2540m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Sergei Ryzhkov                            AHO 00:12.35  00:12.35  
   2. Peeter Pihl               Tammed          EST 00:12.58     +0:23  
   3. Daniels Kārkliņš          ZVOC            LAT 00:13.25     +0:50  
   4. Lauri Tammemäe            SK100           EST 00:13.35     +1:00  
   5. Aleksei Alekseyonok                           00:14.12     +1:37  
   6. Aleksandr Shved           SRD             EST 00:14.13     +1:38  
   7. Marek Karm                Harju KEK       EST 00:14.55     +2:20  
   8. Sergei Rjabõshkin         SRD             EST 00:15.01     +2:26  
   9. Danil Elizarov            Saint-Petersbur RUS 00:15.08     +2:33  
  10. Zemkyakov Aleksei         Saint-Petersbur RUS 00:15.24     +2:49  
  11. Mylnikov Aleksandr        Saint-Petersbur RUS 00:15.45     +3:10  
  12. Paavo Rõigas              Peko            EST 00:16.13     +3:38  
  13. Dmitry Krapivko           Kronan          BLR 00:16.28     +3:53  
  14. Tupuria Gia               Saint-Petersbur RUS 00:16.52     +4:17  
  15. Raikov Aleksandr          Saint-Petersbur RUS 00:17.38     +5:03  
  16. Anatoli Sytsko            Kronan          BLR 00:18.27     +5:52  
  17. Michael Raer              SRD             EST 00:19.21     +6:46  
  18. Oleg Koshik               SRD             EST 00:20.22     +7:47  
      Jaagup Truusalu           Võru            EST Ei start            
      Arturs Paulins            Azimuts OK      LAT Ei start            
      Chegarovskiy Mikhail      Saint-Petersbur RUS Ei start            
      Andris Jubelis            Mežmalas MTB    LAT Ei start            
      Burago Aleksei            Saint-Petersbur RUS Ei start            
M35
2140m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Taras Fedorov             IZHORA          RUS 00:14.57  00:14.57  
   2. Girts Mamis               Mona OK         LAT 00:15.52     +0:55  
   3. Vladimir Pasechnik        IZHORA          RUS 00:18.25     +3:28  
   4. Sergey Pasechnik          IZHORA          RUS 00:18.26     +3:29  
   5. Gints Germanis            IK Auseklis     LAT 00:20.58     +6:01  
   6. Lauri Leppik              TAOK            EST 00:21.08     +6:11  
   7. Guntars Polis             Auseklis        LAT 00:21.25     +6:28  
   8. Vasiliy Pontaplev                         RUS 00:22.15     +7:18  
   9. Aivar Halapuu             Võru            EST 00:23.25     +8:28  
  10. Konstantin Pigarev        Mile Sport      RUS 00:23.54     +8:57  
  11. Andrey Kutuzov            IZHORA          RUS 00:24.28     +9:31  
  12. Michael Grigorovich                       BLR 00:25.23    +10:26  
      Zdradovskiy Yaroslav      Saint-Petersbur RUS Ei start            
      Farenfield Martin         QOC             USA Ei start            
      Novgorodtsev Dmitry       Saint-Petersbur RUS Ei start            
M50
1720m 15KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Eduard Pukkonen           KEKRSK          EST 00:10.36  00:10.36  
   2. julius ptasekas           devyni          LTU 00:10.53     +0:17  
   3. marius ptasekas           devyni          LTU 00:11.18     +0:42  
   4. Raul Laas                 JOKA            EST 00:11.30     +0:54  
   5. Andrus Rämmann            Koop            EST 00:12.24     +1:48  
   5. Mati Preitof              KEKRSK          EST 00:12.24     +1:48  
   7. Urmas Tammemäe            Orvand          EST 00:12.38     +2:02  
   8. Jaanus Reha               Koop            EST 00:12.48     +2:12  
   9. Andrej Mitenkov           Mile Sport      RUS 00:12.59     +2:23  
  10. Riho Männi                Lehola          EST 00:13.07     +2:31  
  11. Rein Rooni                Orvand          EST 00:14.35     +3:59  
  12. Margus Jaanus             Koop            EST 00:14.45     +4:09  
  13. Ivanov Andrey             Saint-Petersbur RUS 00:15.02     +4:26  
  14. Dmitry Vinogradov         Mile Sport      RUS 00:15.09     +4:33  
  15. Volli Kukk                Kāpa            LAT 00:15.54     +5:18  
  16. Tiit Tali                 Ilves           EST 00:15.56     +5:20  
  17. Anatolij Navzorov                         BLR 00:15.58     +5:22  
  17. Peep Koppel               Koop            EST 00:15.58     +5:22  
  19. Mati Poom                 TON             EST 00:17.27     +6:51  
  20. Tiit Koppel               Orion           EST 00:19.08     +8:32  
  21. Henrikas Ulevicius        Labirintas      LTU 00:19.20     +8:44  
W14
1720m 15KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Ovsiannikova Sofia        Saint-Petersbur RUS 00:13.16  00:13.16  
   2. Vilma Alberinga           ZVOC            LAT 00:13.27     +0:11  
   3. Vasilieva Olga            Saint-Petersbur RUS 00:13.55     +0:39  
   4. Panchenko Daria           Saint-Petersbur RUS 00:14.01     +0:45  
   5. Elizabete Ločmele         ZVOC            LAT 00:14.24     +1:08  
   6. Eltsova Anastasia         Saint-Petersbur RUS 00:14.50     +1:34  
   7. Gerdo Viktoria            Saint-Petersbur RUS 00:14.57     +1:41  
   8. Sintija Ozola             ZVOC            LAT 00:15.05     +1:49  
   9. Artamonova Tatiana        Saint-Petersbur RUS 00:15.49     +2:33  
  10. Arta Renāte Rulle         ZVOC            LAT 00:17.09     +3:53  
  11. Roos Lisette Parmas       SRD             EST 00:20.16     +7:00  
  12. Karmen Tugedam            Võru            EST 00:22.31     +9:15  
      Sofia Farenfield          QOC             USA Puuduv KP           
      Bulashevich Irina         Saint-Petersbur RUS Ei start            
W18
2140m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Laura Puķīte              Kapa OK         LAT 00:16.23  00:16.23  
   2. Kendija Aparjode          Kāpa OK         LAT 00:16.39     +0:16  
   3. Zasimovskaya Maria        Saint-Petersbur RUS 00:16.50     +0:27  
   4. Egorova Anna              Saint-Petersbur RUS 00:17.02     +0:39  
   5. Krylova Tatiana           Saint-Petersbur RUS 00:17.43     +1:20  
   6. Pisarenko Elena           Saint-Petersbur RUS 00:18.02     +1:39  
   7. Malysheva Zlata           Saint-Petersbur RUS 00:18.15     +1:52  
   8. Tamberg Elizaveta         Saint-Petersbur RUS 00:18.48     +2:25  
   9. Koltunova Ekaterina       Saint-Petersbur RUS 00:19.08     +2:45  
  10. Stroganova Irina          Saint-Petersbur RUS 00:19.24     +3:01  
  11. Marie Tammemäe            Orvand          EST 00:20.34     +4:11  
  12. Diana-Marta Ruka          Ozons           LAT 00:20.56     +4:33  
  13. Kristin Viikmaa           West            EST 00:21.22     +4:59  
  14. Sharkova Anastasia        Saint-Petersbur RUS 00:21.34     +5:11  
  15. Elkina Aleksandra         Saint-Petersbur RUS 00:21.51     +5:28  
      Korzhavina Anna           Saint-Petersbur RUS Puuduv KP           
W21
2540m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Glebova Olga              Saint-Petersbur RUS 00:15.48  00:15.48  
   2. Ausrine Kutkaite          Medeina         LTU 00:16.48     +1:00  
   3. Liina Palu                Koop            EST 00:17.46     +1:58  
   4. Piibe Tammemäe            SK100           EST 00:18.05     +2:17  
   5. Fedorova Maria            Saint-Petersbur RUS 00:19.23     +3:35  
   6. Anastasia Denisova                            00:19.41     +3:53  
   7. Teklė Emilija Gvildytė                    LTU 00:19.44     +3:56  
   8. Egorova Natalia           Saint-Petersbur RUS 00:20.20     +4:32  
   9. Katerina Fedorova         IZHORA          RUS 00:20.26     +4:38  
  10. Guliaeva Irina            Saint-Petersbur RUS 00:21.07     +5:19  
  11. Ukhorskaia Natalia        Saint-Petersbur RUS 00:21.35     +5:47  
  12. Nikolaeva Svetlana        Saint-Petersbur RUS 00:21.45     +5:57  
  13. Rudenko Marina            Saint-Petersbur RUS 00:23.23     +7:35  
  14. Fomicheva Tatiana         Saint-Petersbur RUS 00:23.55     +8:07  
  15. Krista Strautniece        Alnis-JNSC      LAT 00:24.11     +8:23  
  16. Samarina Evgenia          Saint-Petersbur RUS 00:24.34     +8:46  
  17. Chegarovskaya Anna        Saint-Petersbur RUS 00:25.51    +10:03  
      Marili Zimmermann         Kape            EST Puuduv KP           
      Liga Valdmane             ZVOC            LAT Ei start            
W35
2140m 18KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Jana Kink                 Kape            EST 00:19.41  00:19.41  
   2. Merike Paapson            TON             EST 00:19.49     +0:08  
   3. Airi Alnek                Võru            EST 00:20.00     +0:19  
   4. Heidi Sild                West            EST 00:20.17     +0:36  
   5. Heli Haug                 Võru            EST 00:20.55     +1:14  
   6. Anneli Rämmann                            EST 00:21.55     +2:14  
   7. Lea Leppik                TAOK            EST 00:22.35     +2:54  
   8. Maris Roosipuu            TON             EST 00:25.12     +5:31  
   9. Ilvi Vare                 West            EST 00:26.55     +7:14  
  10. Mari Roots                TAOK            EST 00:30.19    +10:38  
  11. Elena Grigorovich                         BLR 00:32.07    +12:26  
  12. Rita Ojala                JOKA            EST 00:33.05    +13:24  
      Gerdo Valentina           Saint-Petersbur RUS Puuduv KP           
      Erminia Farenfield        QOC             USA Ei start            
W50
1720m 15KP
Etapid Indeks
Koht  Nimi                      Klubi           Maa Tulemus   Viitaeg     
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          EST 00:13.29  00:13.29  
   2. vitalija ptasekiene       devyni          LTU 00:14.43     +1:14  
   3. Inara Gipsle              OK KO           LAT 00:15.00     +1:31  
   4. Marika Kirsspuu           TAOK            EST 00:15.59     +2:30  
   5. Ruta Kukka                Kāpa            LAT 00:16.12     +2:43  
   6. Tiina Talisoo             Harju KEK       EST 00:16.30     +3:01  
   7. Niina Karnit              SRD             EST 00:16.59     +3:30  
   8. uleviciene jurate         Labirintas      LTU 00:17.08     +3:39  
   9. Ljubov Chernik                            BLR 00:17.31     +4:02  
   9. Svistun Tatiana           Saint-Petersbur RUS 00:17.31     +4:02  
  11. Fershalova Viktoria       Saint-Petersbur RUS 00:18.00     +4:31  
  12. Ljudmila Pirogova                         BLR 00:18.49     +5:20  
  13. Siiri Poopuu              JOKA            EST 00:18.55     +5:26  
  14. Ljudmila Yanshina                             00:19.13     +5:44  
  15. Ülle Kadak                Lehola          EST 00:20.05     +6:36  
  16. Ilse Uus                  TON             EST 00:20.06     +6:37  
  17. Anu Pallon                JOKA            EST 00:21.28     +7:59  
  18. Kersti Mardiste           KEKRSK          EST 00:21.29     +8:00  
  19. ÜLLE PÕLDOJA              Ilves           EST 00:21.50     +8:21  
  20. Tomara Kogutenko                          BLR 00:23.45    +10:16  
      Gunta Lebedoka            OK Kurmis       LAT Ei start            
OK Võru
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2013, www.tak-soft.com 18.05.2013 19:44:05