Baltic Championships / Baltic Open / Baltic Masters Open Championships 18-19.05.2013
1. 18.05.2013 Long distance
Kuura (Markus Puusepp)
2. 19.05.2013 Middle distance
Kuura (Markus Puusepp)
M10  M12  M14  M16  M18  M20  M21  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75 
W10  W12  W14  W16  W18  W20  W21  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75 

M10
1800m 6KP {Start nr:2 }
1410m 5KP {Start nr:3 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  244 Olev Piirisild                 Võru                 EST 4501767  12:02    10:41    
  245 Renārs Kļaviņš                 Azimuts OK           LAT 2006307  12:04    10:55    
  246 Karmo Tisler                   Võru/Võru spordikool EST 354087   12:06    10:57    
  247 Zebastian Jönsson              OK Triangeln         SWE 402918   12:08    10:45    
  248 Usiaslau Murashka              Orion                BLR 254637   12:10    10:47    
  249 Mattias Maidla                 Kobras/Põlva Spordik EST 255878   12:12    10:53    
  250 Austris Kalnins                Alūksne/Ape OK       LAT 361433   12:14    10:49    
  251 Alex Farenfield                QOC                  USA 419869   12:16    10:51    
  252 Andri Kepler                   Põlva Spordikool     EST 4504444  -        10:43    

M12
2180m 9KP {Start nr:2 }
1850m 7KP {Start nr:3 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  253 1 Vacant                                            EST 227928	  12:01    10:48    
  254 Tõnis Jäädmaa                  Võru/Võru spordikool EST 1401170  12:03    10:56    
  255 Renārs Akmins                  Azimuts OK           LAT 2006309  12:05    10:58    
  256 Markus Mürk                    Võru/Võru spordikool EST 227933	  12:07    -        
  257 Emils Germanis                 IK Auseklis          LAT 2006269  12:09    10:50    
  258 Hando Allmann                  Võru/Võru spordikool EST 305743   12:11    10:52    
  259 Emils Zernis                   Saldus OK            LAT 1400076  12:13    10:54    
  260 Janar Saks                     Võru/Võru spordikool EST 350006   12:15    11:00    

M14
3160m 10KP {Start nr:1 }
2020m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  261 1 Vacant                                            EST 227940	  12:30    10:59    
  262 Esko Vanahunt                  Kobras/Põlva Spordik EST 1391144  12:32    11:05    
  263 Karmo-Kris Reintamm            Võru/Võru spordikool EST 305015   12:34    11:21    
  264 Oto Rainers Strazdiņš          Azimuts OK           LAT 2006341  12:36    11:11    
  265 Artem Pontaplev                S-Peterburg          RUS 1005475  12:38    11:01    
  266 Matīss Brucis                  Saldus OK            LAT 1009271  12:40    11:15    
  267 Kristo Sirk                    Kobras/Põlva Spordik EST 428151   12:42    11:09    
  268 Reinis Putrālis                OK Azimuts           LAT 305795   12:44    11:03    
  269 Kristofer Lupp                 Võru/Võru spordikool EST 305695   12:46    11:17    
  270 Ģirts Brucis                   Saldus OK            LAT 1009272  12:48    11:19    
  271 Rihards Krūmiņš                Alnis-JNSC           LAT 2006355  12:50    11:07    
  272 Joonas Halapuu                 Võru/Võru spordikool EST 306668   -        11:13    

M16
4550m 11KP {Start nr:1 }
2820m 13KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  273 1 Vacant                                            EST 227943	  12:28    10:56    
  274 Aivis Šiliņš                   Alnis-JNSC           LAT 2006354  12:30    11:04    
  275 Mihkel Parts                   Võru                 EST 2043920  12:32    10:58    
  276 Matīss Slikšjānis              Azimuts OK           LAT 2018833  12:34    11:00    
  277 Emily Raudkepp                 Peko                 EST 305351   12:36    11:02    

M18
6150m 13KP {Start nr:1 }
3820m 16KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  278 1 Vacant                                            EST 227946	  13:04    11:33    
  279 Ingmar Bert Sabre              Võru/Võru spordikool EST 305698   13:06    11:35    
  280 Mauno Kapten                   Peko                 EST 997723   13:08    11:41    
  281 Tomass Andersons               Alnis-JNSC           LAT 2006353  13:10    11:39    
  282 Vadim Shved                    SRD                  EST 9005255  13:12    11:37    

M20
7110m 14KP {Start nr:1 }
4100m 16KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  283 1 Vacant                                            EST 227947	  12:38    10:32    
  284 Reigo Teervalt                 Peko                 EST 2012879  12:40    -        
  285 Sander Lembra                  Võru/Võru spordikool EST 2009201  12:42    10:36    
  286 Rasmus Sotnik                  Otepää               EST 2037309  12:44    10:34    

M21
9530m 18KP {Start nr:1 }
4660m 18KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  287 1 Vacant                                            EST 227948	  13:01    11:18    
  288 Anatoli Sytsko                 Kronan               BLR 2056802  13:03    11:36    
  289 Ott-Kaarel Kalm                Ilves                EST 1515650  13:05    -        
  290 Krapivko Dmitry                Kronan               BLR 2056803  13:07    11:32    
  291 Taavi Kuha                     Kape                 EST 305110   13:09    -        
  292 Michael Raer                   SRD                  EST 932239   13:11    11:24    
  293 Sergey Novgorodtsev            S-Peterburg          RUS 681814   13:13    11:22    
  294 Vitaly Bazhanski               Kamvol               BLR 250501   13:15    11:20    
  295 Ilja Zhukovsky                 Standart             BLR 227960	  13:17    11:34    
  296 Priit Narusk                   Võru                 EST 2030912  -        11:28    
  297 Toms Dandens                   Aluksne/Ape OK       LAT 305677   -        11:30    
  298 Daniel Vasser                  Kobras               EST 1391872  -        11:26    

M35
9020m 20KP Tõus 150m {Start nr:1 }
4520m 16KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  299 1 Vacant                                            EST 227966	  12:01    11:24    
  300 Priit Narusk                   Võru                 EST 2030912  12:03    -        
  301 Mindaugas Kvedaravicius        Levuo                LTU 41652    12:05    11:38    
  302 Raivis Kalnins                 Alūksne/Ape OK       LAT 2006208  12:07    11:28    
  303 Aleksandr Alekseyonok          Belarus              BLR 888043   12:09    11:34    
  304 Uldis Brucis                   Saldus OK            LAT 2015695  12:11    11:26    
  305 Tarvo Avaste                   Tammed               EST 1006383  12:13    -        
  306 Vitali Savanovich              Eridan               BLR 501405   12:15    11:30    
  307 Audrius Smilgius               Azuolas              LTU 20344    12:17    11:36    
  308 Janis Snepste                  Auseklis             LAT 2021190  12:19    11:32    

M40
7720m 16KP {Start nr:1 }
4410m 15KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  309 1 Vacant                                            EST 227967	  12:21    11:13    
  310 Ingus Grasis                   Auseklis             LAT 1392104  12:23    11:33    
  311 Taras Fedorov                  IZHORA               RUS 895776   12:25    11:19    
  312 Urmas Hiielaan                 Võru                 EST 997754   12:27    -        
  313 Otārs Putrālis                 OK Azimuts           LAT 207973   12:29    11:31    
  314 Huik Aare                      Võru                 EST 305744   12:31    11:39    
  315 Totoris Valentas               OK Perkunas          LTU 504025   12:33    11:41    
  316 Vladimir Pasechnik             IZHORA               RUS 895794   12:35    11:23    
  317 Oskars Zernis                  Saldus OK            LAT 1301740  12:37    11:15    
  318 Gints Ģermanis                 IK Auseklis          LAT 7003139  12:39    11:37    
  319 Vasiliy Pontaplev              S-Peterburg          RUS 1005476  12:41    11:35    
  320 Margus Klementsov              Mercury              EST 682271   12:43    11:27    
  321 Guntars Polis                  Auseklis             LAT 503747   12:45    11:29    
  322 Rein Zaitsev                   Peko                 EST 1602774  12:47    -        
  323 Yaroslav Zdradovskiy           S-Peterburg          RUS 227972	  12:49    11:25    
  324 Valery Tereshchenkov           OSMOL                RUS 2018419  12:51    11:17    
  325 Sergei Shirokov                SRD                  EST 681641   12:53    11:21    

M45
7110m 14KP {Start nr:1 }
4100m 16KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  326 1 Vacant                                            EST 227975	  12:46    10:38    
  327 Tõnu Lauter                    Lauter Team          EST 305112   12:48    11:12    
  328 Michael Grigorovich            Mogilev              BLR 227977	  12:50    11:22    
  329 Andrei Murashka                Orion                BLR 981911   12:52    10:40    
  330 Johan Alenius                  IFK Lidingö          SWE 7200508  12:54    10:44    
  331 Priit Pääslane                 Ilves                EST 1391875  12:56    11:14    
  332 Andy Karjus                    Võru                 EST 305921   12:58    11:06    
  333 Peciura Darius                 OSK Perkunas         LTU 711711   13:00    11:20    
  334 Aivars Mihailovs               Auseklis             LAT 880223   13:02    10:58    
  335 Dmitry Novgorodtsev            S-Peterburg          RUS 227981	  13:04    10:42    
  336 Martin Farenfield              QOC                  USA 419078   13:06    10:46    
  337 Sergey Pasechnik               IZHORA               RUS 895801   13:08    10:52    
  338 Taivo Tali                     KEKRSK               EST 222879   13:10    10:56    
  339 Lauri Leppik                   TAOK                 EST 641211   13:12    11:10    
  340 Māris Stabiņš                  Azimuts OK           LAT 1394785  13:14    10:48    
  341 Ivan Bendik                    Mogilev              BLR 227987	  13:16    11:18    
  342 Antti Roose                    Kobras               EST 682249   13:18    11:00    
  343 Andrei Morozov                 Belaya Rus           BLR 682502   13:20    10:54    
  344 Meelis Zimmermann              Kape                 EST 503330   13:22    11:16    
  345 Fedor Volkenshtein             Mile Sport           RUS 1301681  13:24    11:08    
  346 Maris Vabulnieks               Alūksne/Ape OK       LAT 1302000  13:26    10:50    
  347 Konstantin Pigarev             Mile Sport           RUS 1301594  13:28    11:04    
  348 Aivar Halapuu                  Võru                 EST 4501941  -        11:02    

M50
6310m 14KP {Start nr:1 }
3850m 16KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  349 1 Vacant                                            EST 227989	  12:01    10:31    
  350 Marius Ptashekas               Devyni OSK           LTU 929405   12:03    11:13    
  351 Ivanov Andrey                  Saint-Petersburg     RUS 1005461  12:05    11:27    
  352 Andrej Mitenkov                Mile Sport           RUS 1005860  12:07    11:11    
  353 Girts Mamis                    Mona OK              LAT 503750   12:09    10:33    
  354 Margus Jaanus                  Koop                 EST 305366   12:11    10:45    
  355 Urmas Laev                     Mercury              EST 351674   12:13    11:15    
  356 Dmitry Vinogradov              Mile Sport           RUS 895823   12:15    10:55    
  357 Edgars Utans                                        LAT 1961223  12:17    10:47    
  358 Toomas Tarve                   Kobras               EST 500491   12:19    10:35    
  359 Igors Bužs                     Meridiāns            LAT 2005114  12:21    10:53    
  360 Tiit Tali                      Ilves                EST 886244   12:23    11:05    
  361 Urmas Tammemäe                 Orvand               EST 888108   12:25    11:01    
  362 Jonas Gediminas Gvildys        Medeina OK           LTU 1100023  12:27    10:43    
  363 Julius Ptashekas               Devyni OSK           LTU 510200   12:29    11:23    
  364 Algimantas Rudis               Saule OK             LTU 1390122  12:31    10:57    
  365 Mikhail Ivanov                 Pskov Rus'           RUS 899116   12:33    10:39    
  366 Mati Preitof                   KEKRSK               EST 505075   12:35    10:59    
  367 Sergey Yudov                   Pskov Rus'           RUS 682269   12:37    11:09    
  368 Jaanus Reha                    Koop                 EST 502564   12:39    11:29    
  369 Ūdris Ēriks                    CPSS/Meridians/Pārga LAT 503704   12:41    11:25    
  370 Andrus Rämmann                 Koop                 EST 504931   12:43    11:17    
  371 Viesturs Dandens               Aluksne/Ape OK       LAT 207961   12:45    11:03    
  372 Anders Jönsson                 OK Triangeln         SWE 621112   12:47    11:21    
  373 Raul Laas                      JOKA                 EST 1396086  12:49    11:07    
  374 Eduard Pukkonen                KEKRSK               EST 897421   12:51    10:51    
  375 Genadijus Jonauskas            Devyni OSK           LTU 501170   12:53    10:37    
  376 Tõnu Loog                      Kobras               EST 1000005  12:55    10:49    
  377 Valery Denisov                 Belaya Rus           BLR 250505   12:57    10:41    
  378 Raul Olesk                     Kobras               EST 1000004  12:59    11:19    

M55
6060m 14KP {Start nr:1 }
3440m 13KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  379 1 Vacant                                            EST 227992	  12:56    10:41    
  380 Udo Lüüs                       Ilves                EST 305205   12:58    10:49    
  381 Uldis Bertuks                  Aluksne-Ape OK       LAT 255737   13:00    10:45    
  382 Vilnis Velkeris                Aluksne OK           LAT 1301999  13:02    10:57    
  383 Jaan Ainelo                    Ilves                    255642   13:04    -        
  384 Uladzimir Zhukovsky            Standart             BLR 227995	  13:06    10:59    
  385 Toivo Toomas                   Peko                 EST 895359   13:08    10:51    
  386 Jaak Jaagus                    Saku OK              EST 428179   13:10    10:43    
  387 Rein Rooni                     Orvand               EST 998985   13:12    11:03    
  388 Jurgis Karnavicius             Saule OK             LTU 2043090  13:14    11:05    
  389 Anatolij Navzorov              Belaya Rus           BLR 227996	  13:16    10:53    
  390 Kestutis Abramikas             Saule OK             LTU 7771111  13:18    11:01    
  391 Aliaksandr Vazhnik             Standart             BLR 224393   13:20    10:47    
  392 Ivanas Ziaziulia               Saule OK             LTU 501156   13:22    10:55    

M60
5570m 14KP {Start nr:1 }
3390m 15KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  393 1 Vacant                                            EST 255480	  12:02    10:50    
  394 Volli Kukk                     Kāpa                 LAT 7003132  12:04    11:14    
  395 Henrikas Ulevicius             Labirintas           LTU 1006204  12:06    11:02    
  396 Janis Biezais                  Azimuts OK           LAT 886526   12:08    10:56    
  397 Lembit Nöps                    Ilves                EST 1007293  12:10    10:54    
  398 Jüri Rokko                     SK RT                EST 255770   12:12    11:00    
  399 Arvo Kivikas                   Ilves                EST 505076   12:14    11:16    
  400 Koit Paasma                    Lehola               EST 1008458  12:16    10:58    
  401 Anti Parik                     Otepää SK            EST 1303011  12:18    11:12    
  402 Aldis Lapiņš                   Azimuts OK           LAT 2006266  12:20    11:04    
  403 Heini Tammik                   Kape                 EST 305282   12:22    10:52    
  404 Riho Männi                     Lehola               EST 895346   12:24    11:06    
  405 Avo Veermäe                    Ilves                    305227   12:26    11:10    
  406 Rein Prank                     Kape                 EST 305276   -        11:08    

M65
5060m 15KP {Start nr:1 }
2950m 13KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  407 1 Vacant                                            EST 255856	  12:33    10:32    
  408 Heldur Väljamäe                Orvand               EST 418132   12:35    -        
  409 Sergey Myasnikov               Pskov Rus'           RUS 1302197  12:37    10:38    
  410 Peep Koppel                    Koop                 EST 302852   12:39    10:48    
  411 Jüri Tähemaa                                        EST 352352   12:41    10:40    
  412 Viktar Kavalchuk               Standart             BLR 2000535  12:43    10:34    
  413 Elmo Pärna                     Lehola               EST 1398310  12:45    10:46    
  414 Tiit Koppel                    Orion                EST 1401168  12:47    10:44    
  415 Mihkel Mälter                  KEKRSK               EST 305293   12:49    10:36    
  416 Ilmārs Limbēns                 OK Sigulda           LAT 251898   12:51    10:50    
  417 Mati Poom                      TON                  EST 510444   -        10:42    

M70
4410m 12KP {Start nr:1 }
2680m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  418 1 Vacant                                            EST 303256	  12:25    10:59    
  419 Guntis Upacers                 seniors              LAT 555033   12:27    11:09    
  420 Lembit Vassil                  Ilves                EST 305460   12:29    -        
  421 Ants Tamm                      TON                  EST 305123   12:31    11:03    
  422 Georg Sooberg                  Võru                 EST 1931308  12:33    11:11    
  423 Aarne Mardiste                 KEKRSK               EST 218363   12:35    11:13    
  424 Juris Zvirgzds                 seniors              LAT 201116   12:37    11:01    
  425 Nikolai Kuha                   Kape                 EST 2019005  12:39    -        
  426 simonsen hans jørgen           OK Pan,AArhus        DEN 889649   12:41    11:07    
  427 Mihhail Taivere                Kape                 EST 305281   12:43    11:05    

M75
4200m 12KP {Start nr:1 }
2490m 11KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  428 1 Vacant                                            EST 305264	  12:24    10:53    
  429 Heino Mardiste                 Kape                 EST 338035   12:26    10:57    
  430 Endel Remmet                   Kape                 EST 1401218  12:28    10:55    

W10
1800m 6KP {Start nr:2 }
1410m 5KP {Start nr:3 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  431 1 Vacant                                            EST 332935	  12:18    10:31    
  432 Sofia Farenfield               QOC                  USA 419868   12:20    10:37    
  433 Hanna Gabriela Ziemiņa         Azimuts OK           LAT 2006296  12:22    10:39    
  434 Brigitte Panker                Ilves                EST 305755   12:24    10:33    
  435 Anna Anete Strazdiņa           Azimuts OK           LAT 2006313  12:26    10:35    

W12
2180m 9KP {Start nr:2 }
1850m 7KP {Start nr:3 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  436 1 Vacant                                            EST 335842	  12:17    10:32    
  437 Zanda Stabiņa                  Azimuts OK           LAT 2006290  12:19    10:36    
  438 Agnija Caune                   Azimuts OK           LAT 2006280  12:21    10:40    
  439 Lorely Kõrvel                  Kobras/Põlva Spordik EST 4504192  12:23    10:42    
  440 Kristina Haug                  Võru/Võru spordikool EST 305693   12:25    10:34    
  441 Johanna Laanoja                Kobras/Põlva Spordik EST 4504476  12:27    10:38    
  442 Anita Laanejõe                 Võru/Võru spordikool EST 338051	  12:29    10:44    
  443 Kairiin Märtson                Kobras/Põlva Spordik EST 4504433  12:31    10:46    

W14
2480m 8KP {Start nr:1 }
1890m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  444 1 Vacant                                            EST 338055	  12:02    10:31    
  445 Karina Harkina                 Alūksne/Ape OK       LAT 345842   12:04    10:35    
  446 Kelli Nurm                     Kobras/Põlva Spordik EST 1400365  12:06    10:43    
  447 Daria Panchenko                S-Peterburg          RUS 338058   12:08    10:41    
  448 Roos Lisette Parmas            SRD                  EST 2043916  12:10    10:47    
  449 Elīna Skopāne                  Azimuts OK           LAT 2011177  12:12    10:39    
  450 Jessica Lauter                 Lauter Team          EST 503305   12:14    10:33    
  451 Olga Vasilieva                 S-Peterburg          RUS 1393515  12:16    10:49    
  452 Laura-Liis Kütt                Kobras/Põlva Spordik EST 1400364  12:18    10:37    
  453 Tatiana Artamonova             S-Peterburg          RUS 1301687  12:20    10:45    

W16
3620m 10KP {Start nr:1 }
2270m 12KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  454 1 Vacant                                            EST 338059   12:01    10:32    
  455 Getter Matto                   Kobras/Põlva Spordik EST 305328   12:03    10:34    
  456 Aiki Vare                      West                 EST 335698   12:05    10:40    
  457 Aleksandra Elkina              S-Peterburg          RUS 1301686  12:07    10:42    
  458 Marie Tammemäe                 Orvand               EST 355376   12:09    10:36    
  459 Tiina- Maria Tali              KEKRSK               EST 255910   12:11    10:38    
  460 Eneli Maranik                  Kape                 EST 361405   12:13    10:46    
  461 Kristin Viikmaa                West                 EST 7003271  12:15    10:44    

W18
4410m 12KP {Start nr:1 }
2680m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  462 1 Vacant                                            EST 338060   12:45    11:15    
  463 Laura Puķīte                   Kapa OK              LAT 2006410  12:47    11:17    
  464 Melanie Olesk                  Kobras               EST 352393   12:49    -        

W20
6060m 14KP {Start nr:1 }
3440m 13KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  465 1 Vacant                                            EST 338061   12:50    11:07    
  466 Kristiine Aluvee               Kobras               EST 2019007  12:52    11:11    
  467 Krista Strautniece             ALNIS-JNSC           LAT 2006352  12:54    11:09    

W21
6780m 15KP {Start nr:1 }
4020m 15KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  468 1 Vacant                                            EST 338062   13:14    11:26    
  469 Kate Mihadiuk                  BSU                  BLR 224984   13:16    11:32    
  470 Marili Zimmermann              Kape                 EST 1602001  13:18    11:36    
  471 Katerina Fedorova              IZHORA               RUS 338063   13:20    11:34    
  472 Rasa Kumpyte                   Levuo                LTU 201315   13:22    11:38    
  473 Olga Balutsina                 Kamvol               BLR 338064   13:24    11:28    
  474 Triin Jõeveer                                       EST 1391876  13:26    11:30    

W35
6060m 14KP {Start nr:1 }
3440m 13KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  475 1 Vacant                                            EST 338068   13:24    10:31    
  476 Ilze Vilks                     IK Auseklis          LAT 896941   13:26    10:37    
  477 Kristi Vassil                  Ilves                EST 1006500  13:28    -        
  478 Heli Haug                      Võru                 EST 1008473  13:30    10:39    
  479 Valentina Gerdo                S-Peterburg          RUS 895814   13:32    10:35    
  480 Airi Alnek                     Võru                 EST 1008474  13:34    10:33    

W40
5570m 14KP {Start nr:1 }
3390m 15KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  481 1 Vacant                                            EST 338069   12:28    10:32    
  482 Erminia Farenfield             QOC                  USA 64323    12:30    10:46    
  483 Triin Vask                     Ilves                EST 305226   12:32    -        
  484 Maira Zerne                    Saldus OK            LAT 1301719  12:34    -        
  485 Minija Pääslane                Ilves                EST 2012366  12:36    10:38    
  486 Kadri Parts                    Võru                 EST 2006230  12:38    10:34    
  487 Ella Shved                     SRD                  EST 2007515  12:40    10:42    
  488 Jana Kink                      Kape                 EST 500732   12:42    10:44    
  489 Ilvi Vare                      West                 EST 335694   12:44    10:48    
  490 Baiba Smila                    Mona OK              LAT 2003501  12:46    10:40    
  491 Heidi Sild                     West                 EST 503331   12:48    10:36    

W45
5060m 15KP {Start nr:1 }
2950m 13KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  492 1 Vacant                                            EST 338071   12:53    10:52    
  493 Rutti Räbovoitra               Mercury              EST 305756   12:55    11:08    
  494 Ellen Lembra                   Kape                 EST 305706   12:57    11:02    
  495 Inta Mihailova                 Auseklis             LAT 640806   12:59    11:16    
  496 Kaie Konsap                    Võru                 EST 1008487  13:01    11:18    
  497 Rita Ojala                     JOKA                 EST 302858   13:03    11:00    
  498 Epp Voitka                     Võru                 EST 1395607  13:05    10:56    
  499 Liana Varava                   Kape                 EST 255646   13:07    10:58    
  500 Anneli Rämmann                                      EST 505074   13:09    11:10    
  501 Daiga Rigava                   ALNIs-JNSC           LAT 2006351  13:11    11:06    
  502 Marika Jäädmaa                 Võru                 EST 1401238  13:13    11:14    
  503 Lea Leppik                     TAOK                 EST 651116   13:15    11:24    
  504 Cakure Inguna                  ALNIS-JNSC           LAT 1302649  13:17    11:22    
  505 Mari Roots                     TAOK                 EST 9005042  13:19    11:20    
  506 Maris Roosipuu                 TON                  EST 418166   13:21    11:12    
  507 Elena Grigorovich              Mogilev              BLR 338072   13:23    10:54    
  508 Merike Paapson                 TON                  EST 660309   13:25    11:04    

W50
4410m 12KP {Start nr:1 }
2680m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  509 1 Vacant                                            EST 338073   12:51    10:31    
  510 Larisa Barsukova               Pskov Rus'           RUS 338075   12:53    10:57    
  511 Ülle Raudsepp                  Okas                 EST 305012   12:55    10:33    
  512 Marje Viirmann                 KEKRSK               EST 980565   12:57    10:49    
  513 Janina Jonauskiene             Devyni OSK           LTU 354050   12:59    10:37    
  514 Tiina Oras                     Ilves                EST 305206   13:01    -        
  515 Marika Kirsspuu                TAOK                 EST 305613   13:03    10:41    
  516 Kersti Ehala                   JOKA                 EST 1006358  13:05    10:45    
  517 Juta Ainelo                    Ilves                EST 305197   13:07    -        
  518 Nadzeya Klapouskaya            Standart             BLR 504188   13:09    10:39    
  519 Ljubov Chernik                 Belaya Rus           BLR 250528   13:11    10:51    
  520 Elena Yudova                   Pskov Rus'           RUS 1005469  13:13    10:53    
  521 Riina Laev                     Mercury              EST 351679   13:15    10:35    
  522 Natallia Denisova              Belaya Rus           BLR 250541   13:17    10:47    
  523 Velga Zaļaiskalna              Mona OK              LAT 2005302  13:19    10:55    
  524 Virve Einpaul                  Ilves                EST 16712072 13:21    -        
  525 Svetlana Varyhina              Standart             BLR 259965   13:23    10:43    

W55
4200m 12KP {Start nr:1 }
2490m 11KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  526 1 Vacant                                            EST 338076   12:30    10:59    
  527 Siiri Poopuu                   JOKA                 EST 2014920  12:32    11:13    
  528 Tomara Kogutenko               Mogilev              BLR 338078   12:34    11:31    
  529 Natalja Uchakova               Pskov Rus'           RUS 237167   12:36    11:03    
  530 Arija Bertuka                  Aluksne-Ape OK       LAT 255825   12:38    11:07    
  531 Ülle Kadak                     Lehola               EST 1000007  12:40    11:29    
  532 Viktoria Fershalova            S-Peterburg          RUS 1301105  12:42    11:27    
  533 Vaike Tomann                   Ilves                EST 1006200  12:44    11:19    
  534 Tatiana Nikitina               Belaya Rus           BLR 222498   12:46    11:23    
  535 Anu Pallon                     JOKA                 EST 255894   12:48    11:21    
  536 Ljudmila Pirogova              Belaya Rus           BLR 338081   12:50    11:11    
  537 Tiina Talisoo                  KEKRSK               EST 218329   12:52    11:17    
  538 Saima Värton                   Kobras               EST 1391856  12:54    11:01    
  539 Virginija Gvildiene            Medeina OK           LTU 560615   12:56    11:05    
  540 Vitalija Ptashekiene           Devyni OSK           LTU 501176   12:58    11:09    
  541 Gunta Lebedoka                 OK Kurmis            LAT 9092126  13:00    11:25    
  542 ÜLLE PÕLDOJA                   Ilves                EST 305208   13:02    11:15    

W60
4200m 12KP {Start nr:1 }
2490m 11KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  543 1 Vacant                                            EST 338082   12:02    10:31    
  544 Riina Kivikas                  Ilves                EST 1401239  12:04    10:51    
  545 Liivi Parik                    Otepää SK            EST 1000006  12:06    10:49    
  546 Ruta Kukka                     Kāpa                 LAT 7000122  12:08    10:45    
  547 Tiiu Kaasik                    Ilves                EST 1401219  12:10    10:43    
  548 Jurate Uleviciene              Labirintas           LTU 501167   12:12    10:35    
  549 Rudīte Šterna                  OK Sigulda           LAT 251899   12:14    10:41    
  550 Niina Karnit                   SRD                  EST 305576   12:16    10:39    
  551 Epp Kroon                      Ilves                EST 1394128  12:18    10:47    
  552 Inara Gipsle                   OK KO                LAT 520227   12:20    10:37    
  553 Kersti Mardiste                KEKRSK               EST 305292   12:22    10:33    

W65
3620m 10KP {Start nr:1 }
2270m 12KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  554 1 Vacant                                            EST 338083   12:17    10:48    
  555 Lyudmila Myasnikova            Pskov Rus'           RUS 1005464  12:19    10:54    
  556 Tatiana Svistun                S-Peterburg          RUS 1010555  12:21    10:50    
  557 Lidia Makarevich               Belarus              BLR 440326   12:23    10:52    

W70
3160m 10KP {Start nr:1 }
2020m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  558 1 Vacant                                            EST 338084   12:52    11:23    
  559 Albina Dereglazova             Mogilev              BLR 338085   12:54    11:25    
  560 Maimu Tornberg                 Koop                 EST 352353   12:56    11:27    
  561 Ilze Bruce                     Saldus OK            LAT 2015696  12:58    11:29    
  562 Ilona Vanaveski                Ilves                EST 1398311  13:00    -        
  563 Julia Zvirgzde                 seniors              LAT 201164   13:02    11:31    

W75
2480m 8KP {Start nr:1 }
1890m 10KP {Start nr:2 }
Nr    Nimi                           Klubi                Maa Kiip     S.aeg1   S.aeg2   
  564 1 Vacant                                            EST 338088   12:22    10:51    
  565 Ilse Uus                       TON                  EST 305644   12:24    10:57    
  566 Anda Plukše                    Mona OK              LAT 207690   12:26    10:53    
  567 Ausma Bruce                    Saldus OK            LAT 2021175  12:28    10:55    

OK Võru
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2013, www.tak-soft.com