Uudised 2019
09.12.19Daisy Kudre ja Mattis Jaama jätkasid hooaega hea hooga
Talve esimestel suusaorienteerumise maailma edetabeli võistluste saavutas lühirajaga. Daisy Kudre tõestas veel kord oma head vormi 3. kohaga, Mattis Jaama oli meeste arvestuses 6.
Hooaja avavõistlused jätkusid 8. detsembril Lapimaal Sodankylas lühiraja võistlusega. Taas näitas head minekut Daisy Kudre, kes haaras raja alguses juhtohjad ja oli pikalt esikoha konkurentsis, kuid paari orienteerumisvea tõttu tuli lõpuks tihedas konkurentsis kolmas koht, kaotust võitjale 1:25. Võitis soomlanna Marjut Turunen ajaga 46:55. Daisy õde Doris Kudre saavutas 7. koha.
Hooaja alguses on heas hoos ka Eesti meestekoondise liider Mattis Jaama, kes sai lühirajal 6.koha, kaotus võitjale 3:06. Võitis Tomas Kotro ajaga 48:33. Head sõitu tegi ka Kevin Hallop, kes saavutas tihedas konkurentsis 12. koha.
Samas Ensilumen Rasti võistlustel võistelnud Eesti noororienteerujad näitasid samuti häid tulemusi: Olle Ilmar Jaama võitis M17 vanuseklassis kahe päeva kokkuvõttes, M15 klassis saavutas Timo Kudre 3. koha, talle järgnesid poodiumil Nansen Palo ja Chris Marcus Krahv, M20 klassis sai Kaarel Vesilind 6. koha, N20 klassis oli Mari Linnus 7.
07.12.19Suusaorienteerumise maailma edetabelivõistlusel Daisy Kudre kolmas ja Mattis Jaama viies
Suusaorienteerumise hooaja avavõistlused peeti Lapimaal Sodankylä külje all Soome relvajõudude harjutusalal.
Paar külmakraadi, head libisemisolud, lauge reljeef ja pigem lihtsamat tüüpi rada panid proovile võistlejate võime hoida kõrget sõidukiirust. Naiste 26 kontrollpunktiga rajal oli optimaalse teekonna pikkuseks lausa 27 kilomeetrit. Daisy Kudre alustas enesekindlalt, juhtis võistlust kuni 9. kontrollpunktini ja püsis esikohakonkurentsis üle poole raja. Paraku osutus valeks riskantne lähenemissuund 15. punktile – järgnenud ringisõit tõi kaasa pooleteiseminutilise ajakaotuse ning langetas Kudre 3. kohale. Võitis Salla Koskela ajaga 1:33:05, edu Kudre ees 4:07.
Meeste 33-kilomeetrisel 26 kontrollpunktiga rajal valmistas positiivse üllatuse Mattis Jaama, kes võitles tihedas konkurentsis välja kõrge viienda koha. Kaotust võitjale, Tero Linnainmaale (aeg 1:33:54), kogunes 3.42. Erinevalt Kudrest alustas Jaama pikka võistlust taktikaliselt ettevaatlikult, sõitis tõusvas joones ning sekkus kolmveerandi distantsi peal juba medaliheitlusesse. Jaama tunnistas siiski pärast finišit, et lõpus hakkas väsimus ennast tundma andma ning kiirus pisut langes.
Viide
17.11.19Eesti Orienteerumisliit sai uued juhid ja tunnustas parimaid
Nelijärvel toimunud Eesti Orienteerumisliidu üldkogul tunnustati möödunud hooaja parimaid ja valiti alaliidule uued juhid.
Aasta Tegija tiitli teenis Kadi-Liis Minn (JOKA), kes sai suurepäraselt hakkama Rahvusvahelise Koolispordiliidu (ISF) MM-võistluse direktori vastutusrikka tööga.
Parimaks rogainivõistkonnaks tunnistati Kataloonias maailmameistriks tulnud paar Timmo Tammemäe-Rain Seepõld (SK100).
Parima rattaorienteeruja tiitli sai Lauri Malsroos (SK Saue Tammed), kes on tänavune Euroopa meister sprindidistantsil.
Parima suusaorienteeruja tiitli teenis MMil viienda koha saavutanud Daisy Kudre (OK Peko).
Orienteerumisjooksus said parima tiitlid MMil teates 7. ja individuaalselt 22. koha saavutanud Evely Kaasiku (JOKA) ning individuaalselt 13. ja 15. koha saavutanud Timo Sild (Kaitsejõudude SK/OK Võru).
Parimaks noororienteeruja tiitliga pärjati Olle Ilmar Jaama (OK Peko), kelle tänavuses pagasis on kolm esikümne kohta Euroopa noorte meistrivõistlustelt suusaorienteerumises ja 13. koht orienteerumisjooksus.
Valiti ka parim orienteerumiskaardistaja, kelleks tunnistatis Margus Klementsov.
Samas toimusid ka alaliidu uue presidendi ja juhatuse valimised järgmiseks kaheks aastaks. Nelja-aastase tegusa valitsemisperioodi järel loovutas koha uutele tulijatele senine president Meelis Mälberg (OK Peko). Uueks presidendiks valiti Sixten Sild orienteerumisklubist Võru.
8-liikmelisse juhatuse valiti lisaks presidendile veel Karli Lambot, Lauri Leppik (TAOK), Jüri Joonas (OK Võru), Taivo Timmusk (HOK), Jonatan Karjus (OK Võru), Sven Oras (OK Ilves) ja Rein Zaitsev (OK Peko).
Eesti Orienteerumisliidu suurimateks väljakutseteks alanud valitsemisperioodil on kahe tippvõistluse heatasemeline korraldamine. 2020. aastal toimuvad Lääne-Virumaal Euroopa meistrivõistlused orienteerumisjooksus ning 2021. aastal Käärikul suusaorienteerumise MM-võistlused.
Fotol vasakult RMK orienteerumispäevakute projektijuht Mait Tõnisson, juhatuse liikmed Rein Zaitsev, Jüri Joonas, Sven Oras, Sixten Sild, Karli Lambot, Lauri Leppik ning EOL tegevjuht Maret Vaher. Fotolt puuduvad juhatuse liikmed Jonatan Karjus ja Taivo Timmusk. Foto autor Timo Kudre.
11.11.19Koolitusseminar (tulevastele ja praegustele) võistluste korraldajatele
Laupäeval 16. novembril enne üldkogu toimub EOLi koolitus kõigile võistluste korraldajatele ja eriti neile, kes veel Eesti MV korraldust ei ole tihanud enda kanda võtta.
Koolitusel räägib Sven Oras esmalt laiemalt, mida võistluse (pea-)korraldamise juures tähele panna jaoma teises loengus keskendub ta kitsamalt pearajameistritööle.
Tarmo Klaar teeb ülevaate IT valdkonnast, ning muuhulgas peatub ka probleemidel, millega erinevad korraldajad tema poole pöördunud on. Küsimusi saab esitada nii Svenile kui Tarmole ette (e-mailile eol@orienteerumine.ee) kui ka kohapeal.
Ajakava:
9:00-9:15 kogunemine, hommikukohv
9:15 – 10:00 Sven Oras: Võistluste korraldamine: millest alustada? Peakorraldaja, kaart, rajameister, meeskond.
10:00-10:15 Jalasirutuspaus
10:15-11:00 Sven Oras: Pearajameistritöö võistluspäeval: kuidas korraldada, põhilised probleemid, kuidas neid lahendada.
11:00-11:15 Jalasirutuspaus / Kohvipaus
11:15-12:30 Tarmo Klaar: Võistlused ja IT: alates ladusest registreerimisest, ajavõtust, online tulemuste raadioKPdeni jne.
Koolituse tasu 5 eurot kanda EOLi arveldusarvele:
Swedbank : EE972200221002100295
SEB Pank : EE671010220034030010
Koolitus annab 3 treenerikutse koolitustundi.
Koolitusele saab kirja panna kuni neljapäevani, 14.nov kell 21:00ni aadressil eol@orienteerumine.ee ja telefonil 52 32 977 (Maret Vaher).
11.11.19Tõnu Raid – 80!
Täna täitub teenekal orienteerujal ja orienteerumistreeneril Tõnu Raidil 80 eluaastat.
Soovime Tõnule ikka teravat silma, vahedat mõistust, kerget sammu ning nooruslikku hinge orienteerumiselus kaasalöömisel!
Palju õnne sünnipäevaks!
05.11.19RMK Orienteerumispäevakute Baseilo Usinussarja võitis Riivo Kiljak
RMK Orienteerumispäevakute Baseilo Usinussarja 2019 võitjaks krooniti Riivo Kiljak. Võitja kogus 107 osaluskorda, mis on ka uus "Eesti rekord", kuna eelmisel aastal kogusid Rein Hanstein ja Aimar Jaakson 91 osaluskorda. Sarja võitjat premeerib OÜ Baseilo survepesuriga Husqvarna PW 360.
04.11 loosisid Baseilo Rakvere kaupluses EOLi liikumisharrastusjuht Mait Tõnisson ja ettevõtte juhataja Aleksander Pritsik (pildil vasakul) välja veel järgmiste tublide ja õnnelike päevakuliste nimed:
Üle 50 osaluskorra kogunute seas loositi välja Husqvarna trimmer 122 C ja selle pälvis tuntud seiklussportlane Kristjan Maade, kelle kaukas on sel aastal täpselt 50 päevakuosalust.
40 ja enam korda päevakul käinute seas läks loosi hekilõikur AL-KO HT 18V Li. Sellest loteriist väljus võtjana teada-tuntud orienteerumispere esindaja Sander Annus, kel on 2019a hooajast koguni 70 osaluskorda ette näidata.
Auhinnad antakse üle Eesti Orienteerumisliidu Üldkogu piduõhtul 16. Novembril Nelijärvel.
Baseilo Usinussari on aga juba jätkumas. 2020 aasta sari kestab 01.11.2019 kuni 31.10.2020 - seega on tublimatel esimene osaluskord juba kirjas!
14.10.19Lauri Malsroos ja Eleri Hirv võitsid Mapest Eesti rattaorienteerumise karikasarja
Nädalavahetusel Sauel aset leidnud finaalvõistlusega tõmmati joon alla tänavusele Mapest Eesti rattaorienteerumise karikasarjale. Üheksast etapist koosnenud seeriavõistlusest võttis kokku osa 263 ratturit. Mitmel osavõistlusel võis kogeda kõrget rahvusvahelist taset, sest osalemas olid ala maailmameistrid lähiriikidest.
Läbi suvehooaja kestnud sarja võitis meeste põhiklassis tänavune Euroopa meister ja maailma karikasarja kokkuvõttes 4. kohaga lõpetanud Lauri Malsroos. Teise koha saavutas veel enne viimast osavõistlust sarja juhtinud 3-kordne maailmameister Tõnis Erm, kes tuli tänavu ka ala kahe-kordseks Eesti meistriks. Kolmandaks sõitis end Eesti koondislane Marek Karm.
Naiste seas võidutses 2019. aasta kahe-kordne Balti meister Eleri Hirv. Teise koha saavutas Piibe Tammemäe, kes nädala eest saavutas MK-finaaletapil Saksamaal 16. koha. Viimase etapiga tõusis kolmandaks Susan Pihelgas.
Juunioride klassis osutusid parimateks Siim Turban ja Mari Linnus - tänavune juunioride maailmameistrivõistluste 4. koha omanik.
Sarja kahel etapil - Tallinna meistrivõistlustel Pirital ja Eesti meistrivõistlustel Värskas olid osalemas maailma absoluutsesse tippklassi kuuluvad sportlased. Taanis toimunud maailmameistrivõistluste eel otsisid mitmed lähiriikide koondislased võistlusvõimalusi sarnasel maastikutüübil ja seetõttu olid Eestisse tulnud lisaks lätlastele ja leedulastele ka kümmekond erinevatel aastatel maailmameistriks tulnud rattaorienteerujat ala juhtriikidest Soomest ja Venemaalt.
Sarja toetajaks oli kaardistusfirma Mapest ning peakorraldaja ja edetabeli pidajana tegi tänuväärset tööd Marek Karm.
Fotol Lauri Malsroos (allikas: International Orienteering Federation)
Viide
08.10.19In memoriam Uku Annus
Lahkunud on teenekas orienteeruja Uku Annus (23.aprill 1947 - 6.oktoober 2019). Uku Annus võitis aastatel 1965–1984 orienteerumise Eesti meistrivõistlustel 28 medalit (11 kulda, 8 hõbedat ja 9 pronksi), neist 8 suusaorienteerumises ja 20 orienteerumisjooksus.
1967. aastal tuli ta TPI võistkonnas Jüriööjooksu võitjaks, samal aastal sai ta ühena esimestest eestlastest meistersportlase järgu orienteerumises.
Uku Annus on võitnud Nõukogude Liidu esivõistlustel 5 kulda: 1968 ja 1971 nii orienteerumisjooksu tavarajal kui ka teatejooksus, 1969 suusaorienteerumise teatevõistlusel.
Eesti Orienteerumisliit avaldab sügavat kaastunnet Uku Annuse lähedastele ja sõpradele abikaasa, isa, vanaisa ja unustamatu kaaslase surma puhul.
07.10.19Lauri Malsroosile sprindis III koht rattaorienteerumise MK-finaaletapil
Pühapäevase sprindivõistlusega lõppes 2019. aasta rattaorienteerumise maailma karikasarja hooaeg. Kesk-Saksamaal Johanngeorgenstadtis sõidetud 9,2 km pikkusel ja koguni 39 kontrollpunktiga sprindirajal saavutas tänavune sama distantsi Euroopa meister Lauri Malsroos hinnatava kolmanda koha.
Meeste seas võttis ülekaaluka võidu ajaga 21.35. tšehh Krystof Bogar, kes on puhta mägirattasõidu MK-etapil saavutanud 13. koha ja võitnud ala maailmameistrivõistlustel teatesõidus pronksmedali. Rattaorienteerumise 14-kordne maailmameister venelane Anton Foliforov kaotas võitjale 50 sekundit ja sai II koha, millega kindlustus ka tänavuse MK-sarja üldvõidu
Malsroos, kes poolel rajal oli hoidmas II kohta, tegi seejärel ühe suurema vea ning kukkus korraks 7. positsioonile, kuid väga tugeva raja lõpuosaga tõusis taas esikolmikusse kaotades finišis võitjale +1.03. Kokkuvõttes jäi mees tulemusega üsna rahule - II koht ei jäänud kaugele, kuid võitja vastu oli täna väga keeruline saada.
60 mehe konkurentsis saavutas oma karjääri ühe parima tulemuse Riivo Roose, kes lõpetas võistluse 18. kohaga (+2.55).
Naiste seas jätkas pärast emaks saamist ja rahvusvahelisse võistluskarusselli naasmist oma imelist seeriat Emily Benham-Kvale Suurbritanniast, kes võttis tänavu juba kuuenda järjestikuse MK võidu ajaga 22.26. Teise koha saanud soomlanna Marika Hara kaotas talle 54 sekundit ja kolmandaks tulnud tšehhitar Veronika Kubinova +1.03.
Ainsa eestlannana võistlustules olnud Piibe Tammemäe sai täna oma elu kolmandal rattaorienteerumise maailma karikasarja etapil korraliku 16. koha (+3.15).
Eilses MK segateatesõidus saavutas Eesti võistkond: Tammemäe - Malsroos - Roose 28 võistkonna seas 13. ja riikide arvestuses 9. koha.
Samas lõppenud veteranide maailmameistrivõistlustel juba 3 hõbemedalit võitnud Ingrit Kala täna sprindis lisa ei teeninud, lõpetades W50 klassis võistluse 4. kohaga. M45 klassis sai Erik Aibast tubli 7. koha, mis on tänavusel veteranide MM-il Eesti meeste parimaks tulemuseks. Raul Kudre oli samas vanuseklassis sprindis 15. ja Stanislav Tarassov 31.
Viide
06.10.19Ingrit Kala võitis kolmanda järjestikuse hõbemedali rattaorienteerumise veteranide MM-il
Laupäeval jätkusid Saksamaal rattaorienteerumise maailma karikasarja finaaletapid segateatesõiduga ning veteranide maailmameistrivõistlused ühisstardist tavarajaga. Eestlaste parima tulemuse eest hoolitses taas Ingrit Kala, kes võitis kolmandat päeva järjest hõbemedali W50 klassis.
Tänasel MK-sarja viimasel teatevõistlusel oli Eesti koondis stardis tugeva koosseisuga: Piibe Tammemäe - Lauri Malsroos - Riivo Roose. Kahjuks varjutas võistlusi tõrked sakslaste endi elektroonilise märkesüsteemiga "Sport Ident" ning ametlikud tulemused selguvad alles pühapäeval.
Võistlusolud Saksamaa ühes talispordi kuurordis 1000 meetri kõrgusel asuvas Oberwiesenthalis olid hilissügislikult väga karmid - sooja oli vaid paar kraadi üle nulli ja lisaks puhus väga tugev tuul.
Küll aga oli eestlastel taas põhjust rõõmustamiseks samas toimunud veteranide MM-il, kuna värskalanna Ingrit Kala on Eesti orienteerumise ajaloo ühe edukaima seenior-sportlasena ja mitmekordse maailmameistrina võitnud järjekordse medali - tänasel päeval ühisstardist tavaraja võistluse hõbeda.
M45 klassis saavutas Eesti suusaorienteerumis koondise peatreener Raul Kudre, kes on saanud oma karjääri jooksul 16 aastat tagasi ka rattaorienteerumise MK-etapil individuaalselt 6. ja teatesõidus 5. koha, täna 16. resultaadi. Stanislav Tarassov oli samas vanuseklassis 18.
Veteranide MM-i taset ei saa seejuures mitte kuidagi alahinnata - näiteks lühiraja maailmameistriks tuli M40 klassis venelane Ruslan Gritsan - tänavune eliitklassi kuningliku pika raja maailmameister, kes 41-aastaselt võitnud karjääri jooksul 14-kordse maailmameistrina 4 suusaorienteerumise ja 10 rattaorienteerumise MM-kulda. W40 klassi lühiraja võit kuulus aga Ingrid Stengardile Soomest, kes 7-kordse maailma- ja 7-kordsele Euroopa meistrina võitis tänavu veel 43-aastaselt pronksi EM-i pikalt rajalt. Ka poodiumi madalamatel astmetele platseerunud sportlastel oli ette näidata enam kui 10 põhiklassi tiitlivõistluste kuldmedalit.
Homme on nii eliitklassi MK-l kui veteranide MM-il hooaja viimase suurvõistluste stardina kavas sprint. Sprindi kahekordne Euroopa meister Lauri Malsroos on seejuures hoidmas tänavuses maailma karikasarjas neljandat kohta. Siiski on antud positsiooni väga raske kaitsta, kuna hooaja lõpus maha minevate kehvemate resultaati tõttu võib tulemustabel oluliselt muutuda. Siiski on kõik sportlaste endi otsustada Johanngeorgenstadtis toimuvas MK-finaalis.
Viide
04.10.19Lauri Malsroosile rattaorienteerumise MK-finaaletapi pikalt rajalt kõrge 4. koht
Täna algasid 2019. aasta rattaorienteerumise maailma karikasarja finaaletapid Kesk-Saksamaal pika raja võistlusega. Võistluskeskuseks on Maagimäestikus Tšehhi piiri ääres asuv Rabensberg ja tuntud talispordi kuurort Oberwisenthal. Koos MK-sarja etappidega peetakse Saksamaal ka tänavused veteranide maailmameistrivõistlused, kus ka eestlased kõrgete eesmärkidega stardis.
Tänane pikk rada mägisel maastikul oli füüsiliselt väga raske - meeste 38,9 km pikkusel distantsil tuli võtta 940 tõusumeetrit. Tänavune sprindi Euroopa meister Lauri Malsroos näitas väga head minekut ka hooaja lõpus saavutades pea kahe tunnise kestusega võistlusel kõrge 4. koha. Eestlasest ettepoole jäid mägistest riikidest pärit ratturid - oma esimese MK etapivõidu teenis Andreas Waldmann Austriast ajaga 1.55.12. Teisena lõpetas Simon Brändli Šveitsist (+1.25) ja kolmandana venelane Grigory Medvedev (+1.35).
Malsroos kaotas täna võitjale 2.20. ja tõdes, et jäi oma sõiduga üldjoontes üsna rahule - suuri eksimusi rajal ette ei tulnud, kuigi väikeseid vigu ja veidi kehvemaid teevalikuid pika raja peale siiski kogunes. Eestlase lemmik-distants - sprint on kavas teatesõidu järgselt ülehomme.
Eestlastest oli meeste seas stardis veel Riivo Roose, kes täna pidi leppima 41. kohaga (+25.43). Roose, kes mullusel MK-finaaletapil Portugalis sai pikal rajal oma karjääri kõrgeima - 17. koha, kurtis täna füüsilist jõuetust.
Naiste 32 km pikkusel 790 tõusumeetriga raskel ja pikal rajal saavutas Piibe Tammemäe oma rattaorienteerumise MK-sarja debüüdil korraliku 21. koha (+21.38). Suvel väga häid tulemusi saavutanud Tammemäe sõnas, et ta rajal küll suuri vigu ei teinud, kuid vorm pole enam niivõrd hea ja aega kaotas ta pikkadel teevalikutel. Naiste seas võidutses tänavusel MM-il kõik 4 individuaalset kulda võitnud Emily Benham-Kvale Suurbritanniast ajaga 2.01.14. edestades 8 sekundiga rootslannat Nadia Larssonit. Venelanna Olga Shipilova-Vinogradova kaotas kolmandana võitjale 2.55.
Maailma karikasarjas sõidetakse homme segateatevõistlus, kus võistkonda kuulub 2 meest ja 1 naine. Ühepikkustel etappidel on sõidujärjekorra valik vaba. Eesti võistkond asub võistlustulle järjestuses: Piibe Tammemäe - Lauri Malsroos - Riivo Roose.
Samas toimuvatel veteranide maailmameistrivõistlustel on juba kaks hõbemedalit W50 klassis võitnud eestlanna Ingrit Kala, kes 3-kordse veteranide maailmameistrina oli seekord teine nii eilsel lühirajal kui tänasel pikal rajal. M45 klassis on võistlemas koguni 3 eestlast, kellest täna oli parim Erik Aibast 15. kohaga, Stanislav Tarassov oli 25. Eilsel lühirajal saavutas Tarassov 24. ja Raul Kudre 27. koha. Veteranidel on homme kavas ühisstardiga võistlus ja ülehomme sprint.
Viide
24.09.19Avalike suhete juhi konkursi tähtaeg - 30. september
Eesti Orienteerumisliit kuulutab välja konkursi avalike suhete juhi ametikohale
Avalike suhete juhi töö sisuks on:
• pressiteadete koostamine, sh videoklippide ja fotode tootmise korraldamine ning edastamine meediale;
• Eesti Orienteerumisliidu kodulehe ja FB sisustamine;
• suhtlus meedia ning liikmesklubidega;
• Eesti koondise liikmete kommunikatsioonialane nõustamine;
• erinevate reklaammaterjalide koostamine ja trükiks ettevalmistamine;
• sponsorite ja toetajate leidmine, koostöösuhete hoidmine;
• koostöölepingute ettevalmistamine;
• ürituste organiseerimises osalemine.
Nõudmised kandidaadile:
• algatusvõime ja loovus;
• hea suuline ja kirjalik eneseväljendusoskus eesti ja inglise keeles;
• täpsus, korrektsus ja kohusetunne;
• koostöövõime ja usaldusväärsus;
• sportlik eluviis, soovitavalt kokkupuude orienteerumisspordiga;
• soovitavalt töökogemus antud valdkonnas.
Avalike suhete juhi töö eeldab valmisolekut töötada võistlushooaegadel ka puhkepäeviti ja õhtuti ning isiklikku kohalolu Eesti meistrivõistlustel, et tagada pressiteadete ning videoklippide kiire ja õigeaegne valmimine ning edastamine meediale. Valmis tuleb olla ka orienteerumise tiitlivõistlustega seotud väliskomandeeringuteks.
Pakume:
• suhtlemisrohket ja erinevaid väljakutseid pakkuvat põnevat tööd;
• paindlikku tööaega ja kaugtöö võimalust;
• põhipalka;
• tähtajatut töölepingut.
Tööle asumine esimesel võimalusel.
Kandideerimiseks esitada kandideerimisavaldus, elulookirjeldus, motivatsioonikiri ja muud kandidaadi poolt oluliseks peetavad dokumendid hiljemalt 30. septembriks 2019 Eesti Orienteerumisliidule e-postiga aadressil eol@orienteerumine.ee
Kontakt ja lisainfo Maret Vaher, Eesti Orienteerumisliidu tegevjuht, tel 52 32 977, e-post eol@orienteerumine.ee
15.09.19Timo Sild lõpetas Euromeetingu kolmanda kohaga
Elva lähistel Vitipalus joosti pühapäeval orienteerumise Euromeeting’u teine võistlus – meestel oli selleks viitstardist 6,9 km pikkune rada.
Meeste seas läks liidrina rajale eilne võitja Timo Sild, kellega liitus kiiresti 20 sekundit hiljem lähte saanud soomlane Olli Ojanaho. Poole rajani püsis paar koos ning siis sai soomlane hajutusega rajaosas minuti jagu edumaad ning Eesti mehele hakkas tagant kiiresti lähenema väga kiire jooksjana tuntud šveitslane Joey Hadorn. Peagi saidki Hadorn ja Sild kokku ning tagantpoolt lähenes neile tempokalt kuuendana rajale läinud Kenny Kivikas. Raja viimase kilomeetri alguses, kui raja tehnilisem osa läbi sai, vajutas Hadorn gaasipedaali põhja ja jõudis finišisse kindlalt teisena, 1.50 pärast uhkes üksinduses finišeerunud Ojanahot. Timo Sild jõudis pärale kolmandana, 15 sekundit pärast šveitslast ning Kenny Kivikas veel 31 sekundit hiljem neljandana. Eilset seitsmendat kohta kaitses Lauri Sild, kes lõpetas 3.29 pärast võitjat, neljanda eestlasena oli Sander Vaher päral 11. kohaga (+4.45).
Timo Sild: „Kukkusin poolel rajal rinnakorviga valusasti vastu puutüügast, see lõi mind mõneks ajaks rütmist välja ja siis tuligi vahe Ojanahoga sisse. Šveitslase Hadorni pika lõpuspurdi vastu ei olnud mul mingit šanssi. Nii tiheda stardiprotokolliga viitstardist võistlus kujuneb paljude jaoks suuresti jooksukrossiks ja tulemused erinevad sageli oluliselt eraldistardiga võistluste tulemustest.“
Naiste 5,5 km pikkusele rajale startis liidrina lätlanna Sandra Grosberga, keda asus 42 sekundit hiljem jälitama soomlanna Amy Nymalm. Eile kolmandaks tulnud Evely Kaasiku täna perekondlikel põhjustel ei startinud ja nii läksid esimeste eestlannadena rajale 8. positsioonil Kerstin Uiboupin ja 9. positsioonil Laura Joonas.
Sandra Grosberga liikus kogu raja ulatuses enesekindlalt ja vigadeta ning lõpetaski võitjana. Soomlanna Amy Nymalm liikus samas tempos ja kaotas täna juurde vaid 10 sekundit, kokkuvõttes teine, 52 sekundit võitjast.
Eesti koondise parimatena finišeerisid Laura Joonas 9. kohal (+11.00), Marianne Haug 16. (+13.23) ja Margret Zimmermann 17. kohal (+13.34).
Viide
14.09.19Timo Sild ja ja Evely Kaasiku Euromeetingul esikolmikus
Elva lähistel Vitipalus toimus Euromeetingu nime kandev maailma edetabelivõistlus, mis meelitas kohale sadakond välisvõistlejat, kes valmistuvad järgmisel aastal Eestis toimuvateks Euroopa meistrivõistlusteks.
Tegemist on ühe tehnilisema maastikuga Eestis, 2017. aastal samas metsas toimunud MM-võistluste lühirada valiti maineka orienteerumisportaali küsitluse põhjal aasta parimaks maailmas.
Meesteklassis läks viimasena 6 km pikkusele lühirajale startijatest kõrgeima maailma edetabelikohaga (11.) Timo Sild. Ühtlaselt ja märkimisväärsete vigadeta joostes tõusis ta raja avakolmandiku lõpuks poole minutiga liidriks. Edasi suutis talle väärilist konkurentsi pakkuda vaid soomlane Olli Ojanaho. Liidripositsioon vahetus nende kahe vahel paar korda ja otsustavaks sai Ojanaho poolt eelviimasel etapil tehtud paarikümne sekundi suurune viga, mis jättis ta finišis teiseks täpselt 20-sekundise kaotusega. Kolmanda koha pälvis samuti soomlane -Tuomas Heikkila, kes kaotas võitjale juba 1.54. Neljandaks platseerus maailma edetabeli 18. mees, šveitslane Joey Hadorn (+1.57), viiendaks tema kaasmaalane Florian Schneider (+2.04) ning järgnes head jooksud teinud eesti meeste kolmik – 6. Kennny Kivikas (+2.16), 7. Lauri Sild (+2.45), 8. Sander Vaher (+2.46).
Timo Sild: „Vitipalu maastik pakub jätkuvalt palju põnevust, ehkki viimasel paaril aastal olen siin mitmel korral võistelnud. Rajal esines paar väikest kõhklusmomenti, kuid konkurentidel tuli ette oluliselt suuremaid vigu ja nii see võit tuli.“
Naisteklassis oli 4,9 km pikkuse lühiraja stardis eestlannadest kõrgeima maailma edetabelikohaga (50.) Evely Kaasiku. Sellest kõrgema edetabelikohaga naisi oli startijate seas neli, kuid kellelgi neist ei olnud täna asja paremate hulka.
Evely Kaasiku läks raja avakolmandikul võistlust juhtima, kuid hiljem tulid kolmel etapil sisse väiksemad vääratused ja juhtpositsiooni haaras lätlanna Sandra Grosberga, kelle lähimaks jälitajaks tõusis soomlanna Amy Nymalm. Evely Kaasiku hoidis kolmandat positsiooni nende kahe järel lõpuni.
Lõpptulemused: 1. Sandra Grosberga (LAT) 33.20, 2. Amy Nymalm (FIN) +0.42, 3. Evely Kaasiku +1.57.
Eesti koondisest jõudsid esikümnesse veel ka 9. Kerstin Uiboupin (+4.58 ja 10. Laura Joonas (+5.01).
Evely Kaasiku: „Kiirus oli üllatavalt hea, kuigi enne starti oli raske tunne. Aga Vitipalu tõestas taas, et pigem on tarvis sujuvalt orienteeruda kui täishooga joosta. Paar kohta rajal pisut ebaõnnestusid, aga üldiselt oli ikkagi hea jooks. Hindeks panen nelja“.
Paralleelselt maailma edetabelivõistlusega toimus avatud võistlus Suunto Games Eestis ja kokku käisid Vitipalu võlusid nautimas ligi 800 orienteerumissõpra. Võistluste korraldajaks on Värska orienteerumisklubi Peko.
Pühapäeval võistlevad põhiklassid viitstardist lühiraja tulemuste järgi.
Viide
08.09.19Eesti meistrid pikal rajal on Kerstin Uiboupin ja Andreas Kraas
Raplamaal Varbolas selgitati tänavuse orienteerumisjooksu hooaja viimased Eesti meistrid pikal rajal, kelleks naiste põhiklassis on Kerstin Uiboupin (OK Võru) ning meeste põhiklassis Andreas Kraas (SK Saue Tammed).
Naiste põhiklassis olid favoriitidena stardis kolm Eesti B-koondise liiget: Kerstin Uiboupin, Eleri Hirv ja Margret Zimmermann, kes ühistardist joostud 14,5 km 25KPga raja läbisid suures osas kolmekesi koos. Vaid mõneks punktivaheks jäi pärast väikest viga tagaajaja rolli Kerstin Uiboupin, kuid enne raja viimast kolmandikku oli ta konkurentidele taas järele jõudnud ning esikolmiku järjestus selgitati lõpuspurdiga. Kõige teravama jalaga pärast pea 2-tunnist pingutust oligi Kerstin Uiboupin (1:55:14), kellest kahe sekundiga jäi maha Eleri Hirv (1:55:16; mõlemad OK Võru) ning pronksi teenis Margret Zimmermann (1:55:24; OK Kape).
Meeste põhiklassis oli seekord esikoha pretendenti raskem ennustada, kuna stardis ei olnud ühtki Eesti A- ega B-koondise liiget. Stabiilse ja tehniliselt puhta jooksuga tõusis raja keskel võistlust juhtima 40aastane Andreas Kraas (SK Saue Tammed), kes lõpetas 23km 30KPga raja uhkes üksinduses ajaga 2:41:16. Hõbeda ja pronksi nimel pidasid ligi 9 minutit hiljem maha duelli Siim Klais (OK Võru, 2.50.28) ja Hannes Poolamets (SK Saue Tammed, 2.50.33).
Juunioride parimad olid Kristel Kõivo (Värska OK Peko) ja Kaarel Vesilind (SRD SK).
Kokku selgitati Eesti meistrid 29 vanuseklassis ning osalejaid oli kokku pea 270.
Esmakordselt kasutusel olnud maastikul ning värskel kaardil ühisstartidest peetud võistlus pakkus paljudes võistlusklassides põnevust kuni finišijooneni, rajameistritööd tegid Tiit Tatter ja Rein Unt, ladusalt kulgenud võistluse korraldas OK TON, peakorraldaja oli Sven Rea.
Viide
01.09.19Eesti meistrikullad noorte ja veteranide teatejooksudes jagunesid 8 klubi vahel
Lääne-Virumaal Miilal selgusid 1. septembril Eesti meistrid noorte ja veteranide teatejooksudes. Kahe võistlusklassi võidud viisid koju neli klubi: Värska OK Peko (M14-16 ja N18-20), Rakvere OK (M18-20, M55-60), OK Põlva Kobras (N14-16, N35-40) ning OK JOKA (M35-40, M45-50). Võidurõõmu maitsesid veel Võru OK (N45-50), Harju OK (N55-60), OK Ilves (N65+) ja OK TON (M65+). Kokku läks 12 võistlusklassis rajale 84 võistkonda, neist enim M45-50 klassis (12). Võistlused korraldas OK Rakvere. Fotol M65+ esikolmik: Arvo Kivikas, Madis Oras, Lembit Nöps (OK Ilves, II koht), Kai Willadsen, Rein Unt, Tiit Tatter (OK TON, I koht), Tõnu Tolm, Rafael Gordon, Mati Külaase (OK Võru, III koht)
Viide
31.08.19Eesti meistrid tavarajal on Evely Kaasiku ja Sander Vaher
Lääne-Virumaal Miilal tulid Eesti meistriteks orienteerumise tavarajal Evely Kaasiku (OK JOKA) ja Sander Vaher (OK Põlva Kobras).
Kui naiste põhiklassis oli Evely Kaasiku (1:28:00) võit 10,8km rajal hõbedale tulnud Eleri Hirve (OK Võru) ees veenev – täpselt 5 minutit ning pronksile jooksis Marianne Haug (+6.02; OK Võru), siis meeste põhiklassis tegi suurüllatuse sel aastal Eesti MM-koondisest välja jäänud, kuid järgmise aasta koduseks EMiks harjutav Sander Vaher (1.32.18), kes 13,9 km pikkusel rajal võitis koondise liidrit Timo Silda 11 sekundiga. Kolmandale kohale tuli Kenny Kivikas (+ 4.56; OK Ilves) 17-sekundilise eduga Ats Sõnajala ees.
Veel poolel rajal võistluskeskusest läbijooksul juhtis Timo Sild kahe minutiga Sander Vaheri ees, kuid raja teise poole suutis Vaher joosta kindlamalt ning läks esmakordselt võistlust juhtima 15.KPs, kui joostud oli ca 1 tund. Raja viimase pooltunni jooksid mehed võrdselt: kord oli üks sekundi kuni paarikümnega etapil kiirem, kord teine. Komistuskiviks kujunes mõlemale 23. KP, kus KP-rõnga joon varjas kaardil ühe kõrgusjoone, kuid Timo Sillal läks maastiku ja kaardi kokkuviimiseks ca 40 sekundit kauem kui Vaheril ning seetõttu sai Vaher selles punktis konkurendi ees 15-sekundilise edu, mida Sillal raja lõpuni jäänud kahel kilomeetril enam tagasi teha ei õnnestunud.
Juunioride parimad olid Teele Telgma (SK Saue Tammed) ja Karel-Sander Kljuzin (Värska OK Peko).
Homme selgitatakse Miila nõudlikul maastikul teatemeistrid noorte ja veteranide klassides.
Eesti MV orienteerumise tavarajal ja noorte ning veteranide teatejooksudes korraldab orienteerumisklubi Rakvere Kuno Rooba juhtimisel. Rajameistritöö oli seekord kollektiivne looming, mida dirigeerisid Jaan Olvet ja Kuno Rooba.
Viide
26.08.19OK Põlva Kobras on teatesprindi Eesti meister
Jõgevamaal Palamuse alevikus tuli Eesti teatesprindi meistriteks OK Põlva Kobrase võistkond koosseisus Liis Johanson, Raido Mitt, Martin Simpson ja Annika Rihma.
Hõbedale tuli OK JOKA (+0.11) koosseisus Sigrid Ruul, Juho Westerlund, Mehis Muru ja Evely Kaasiku) ning pronksile Värska OK Peko (Daisy Kudre, Gion Schnyder, Kristo Heinmann, Emily Raudkepp) (+1.46). MN 18-20 klassi võitis OK Värska Peko esindus koosseisus Mari Linnus, Mihkel Mahla, Karel-Sander Kljuzin ja Kristel Kõivo. Võistlused korraldas MTÜ Seiklushunt.
Foto: Aldis Toome / Seiklushunt
Viide
25.08.19Eesti meistrid öisel tavarajal on Evely Kaasiku ja Kristo Heinmann
Põhja-Tartumaal Palal tulid öisel tavarajal Eesti meistriteks Evely Kaasiku (OK JOKA) ja Kristo Heinmann (Värska OK Peko).
Evely Kaasikule (58.07) järgnesid Laura Joonas (OK Võru; +3:01) ja võrdse ajaga Eleri Hirv ja Marianne Haug (+5:04, mõl OK Võru). Seega oli poodiumil korraga kolm OK Võru liiget.
Meeste põhiklassi 7,8km pikkusel rajal pani oma paremuse maksma Kristo Heinmann ( 58.32). Teise Eesti MV hõbeda samal nädalavahetusel sai Sergei Rjabõshkin (SRD SK, +1:06) ja üldarvestuses kolmandaks tuli Juho Westerlund Soomest (OK JOKA; +1:40). Eesti MV arvestuses tuli pronksile Andreas Kraas (SK Saue Tammed; +1:50). Juunioride parimad olid Kiur Erik Eensaar (OK Ilves) ja Teele Telgma (SK Saue Tammed).
Viide
24.08.19Eesti meistrid sprindis on Evely Kaasiku ja Ats Sõnajalg
Jõgevamaal Kuremaa alevikus peetud Eesti meistrivõistlustel sprindis tulid põhiklassides meistriteks Evely Kaasiku ja Ats Sõnajalg.
Naiste põhiklassis tuli hõbedale Annika Rihma (OK Põlva Kobras, + 17,4 sek) ja pronksile 19-aastane Teele Telgma (SK Saue Tammed, + 35,7).
Meeste põhiklassis mahtusid kolm esimest 10 sekundi sisse. 2,5 km 25KPga rada juhtis kuni viimase 500 meetrini Jaagup Truusalu, kuid viimased 4 KPd läbis kiiremini Ats Sõnajalg (Harju OK), kes tuli ka Eesti meistriks (14.43). Sekund-sekundi heitluses tuli hõbedale Sergei Rjabõškin (SRD SK, +0.08,7), vaid pool sekundit nõrgema ajaga sai pronksi Jaagup Truusalu (+0.09,2; OK Võru). Juuniorideklasside kiireimaid olid neidudest Tereza Smelikova (SRD SK) ja Karel-Sander Kljuzin (Värska OK Peko) Fotol Jaagup Truusalu; Foto: Aldis Toome/Seiklushunt
Viide
19.08.19Eesti teatenaiskonnalt suurepärane 7. koht MM-teates
Orienteerumise maailmameistrivõistlustel Norras olid viimasel võistluspäeval kavas teatejooksud.
Kolmekümne startinud naiskonna hulgas saavutas Eesti naiskond suurepärase seitsmenda koha.
Avavahetuses püsis Annika Rihma pikalt liidritega koos ja alles vahetuse lõpus venis vahe pisut pikemaks ja oli finišis 1.33, mis tagas seitsmenda positsiooni. Evely Kaasiku möödus kiiresti taanlannast, tõstes Eesti naiskonna kuuendaks. Liidritega peaaegu võrdväärses tempos liikudes hoidis ta seda positsiooni lõpuni ja kaotas finišis liidrile vaid 2.17. Seejuures oli vahe Eestit jälitavate Taani ja Soome naiskondade ees veninud kahele minutile. Ankrunaisena rajale läinud Laura Joonas hoidis kuuendat kohta poole rajani, kuid siis oli sunnitud mööda laskma selgelt kiiremini liikunud soomlanna Merja Rantaneni. Ükski teine võistkond tagantpoolt Eestit ohustama ei tõusnud ja nii vahetas Eesti naiskond mulluse 12. koha oluliselt soliidsema 7. koha vastu. Eesti naiste parim koht MM-teatejooksus on olnud kuues aastal 2011, mil tänasest koosseisust oli rivis vaid Annika Rihma.
Evely Kaasiku kommentaar: „Jooksin tempos, millega jõudsin veel kaarti lugeda, kui oleksin liikunud kiiremini, siis oleksin suutnud vaid teistel sabas püsida, kuid mitte enam õigeid orienteerumisotsuseid teha. Rada tundus mulle tehniliselt lihtne, aga eks see ole ikka nii kui jooks hästi välja tuleb.“
Medalid jagati kahe paari lõpuspurdiduellides. Kullaheitluses alistas Rootsi ankrunaine Karolin Ohlsson šveitslanna Julia Jacobi ning pronksi tõi Venemaale Natalia Gemperle edukas spurt norralanna Anne Margrethe Hausken Nordbergi vastu. Eesti naiskonna kaotus võitjatele oli lõpuks 7.30. Võidukas Rootsi naiskonnas jooksid esimesi vahetusi Lina Strand ja Tove Alexandersson, kes noppis sellelt MM-ilt maksimaalse võimaliku saagi – kolm kulda!
Viide
18.08.19Eesti teatemeeskond lõpetas MM-il 18. kohaga
Orienteerumise maailmameistrivõistlustel Norras lõpetas programmi laupäeval õhtuhämaruseni kestnud meeste teatejooks.
36 võistkonnna seas tuli Eesti meeskonnal seekord leppida 18. kohaga.
Avavahetuses püsis Kristo Heinmann veel poolel rajal vähem kui minuti kaugusel liidritest, kuid siis tuli sisse orienteerumisviga, mille tagajärjel tekkis suurem mahajäämus juhtgrupist. Vahe liidritega kasvas teatevahetuse hetkeks 3.20 peale. See tulemus andis esimese vahetuse järel eestlastele 22. koha.
Teises vahetuses läks rajale ilmses alavormis olnud Lauri Sild, kes andis teate üle oma vanemale vennale Timole 27. kohal ja vahega, mis oli kärisenud nii suureks kui 15.06.
Lauri Silla lakooniline kommentaar: „Täna ma ei jooksnud...“.
Timo Sild liikus raja esimese pooles liidritega võrdses tempos ja parandas oluliselt meeskonna positsiooni. Raja lõpuosas tuli ette ka paar orienteerumisviga, kuid lõppkohaks kujunenud 18. oli tõenäoliselt siiski maksimumilähedane, mida sellelt stardipositsioonilt oli võimalik saavutada, sest eespool lõpetanud Suurbritannia meeskonnaga jäi vahe ligi viis minutit. Eesti kaotus maailmameistriks tulnud Rootsile oli lõpuks 18.29.
Eesti teatemeeskonna läbi aegade parim koht MM-teates on neljas aastast 2017 ning halvim koht 20.
Ülipõnevas medaliheitluses läks kolme eelmise MM-i võitja Norra meeskond ankruetapile liidrina, kuid paar Magne Daehli tehtud orienteerumisviga jätsid favoriidid lõpuks alles viiendaks. Orienteerumistehniliselt ülikindlalt liikunud Gustav Bergman tõi Rootsile kolmandalt stardipositsioonilt kindla kulla. Esimestes vahetustes jooksid meeskonnas Johan Runesson ja Emil Svensk.
Soomlaste ankrumees Miika Kirmula alistas võitluses hõbedale pika lõpuspurdiga prantslase Lucas Basset, seitsme sekundi kaugusele medalist jäi Tšehhi ja 12 sekundi kaugusele Norra.
Viide
17.08.19Timo Sild sai orienteerumise MMi lühirajal 13. koha
Norras Ostfoldis toimuvatel orienteerumisjooksu maailmameistrivõistlustel krooniti lühiraja maailmameistriteks naistest Tove Alexandersson Rootsist ja meestest Olav Lundanes Norrast, Eesti parimatena said Timo Sild 13. (+2.54) ja Evely Kaasiku 32. koha ( +8.27). Laura Joonas oli 44. (+13.02).
Meeste arvestuses tuli hõbedale Gustav Bergman Rootsist (+0.11), pronksile spurtis end kodupubliku kaasaelamise toel Magne Daehli (+0.29), kes lükkas ühe sekundiga sealt neljandaks Emil Svenski Rootsist. Olav Lundanesil oli tänane lühiraja kuldmedal juba kümnes MMi kuld, kokku on tal MMi medaleid 17.
Timo Sild liikus rajal hästi ning lõpetas liidrina, kuid tihedas konkurentsis maksid rajal tehtud kaks pooleminutilist viga niipalju, et lõpuprotokollis tuli tal esikuuiku piirimail oleva koha asemel leppida tulemusega teise kümne alguses.
Naiste 5,5km 20KPga võistlust juhtis veel enne viimasele 1,5 kilomeetrile minekut Simona Aebersold Šveitsist 10 sekundiga Tove Alexanderssoni ees. Paraku tegi tavaraja üllatuspronks Aebersold pärast võistluskeskuse läbimist järgmise punktiga 30-sekundilise suunavea, mis omakorda andis võimaluse Alexanderssonile, kes võitis oma üheksanda orienteerumisjooksu kuldmedali 5 sekundiga Aebersoldi ees. Pronksile tulid võrdse ajaga Venla Harju Soomest ja Natalia Gemperle Venemaalt (+ 1.45). Taas oli tihe naiste võistlus pronksmedalile: viiendana lõpetanud Anne Margrethe Hausken Nordbergil jäi medalist puudu 2 sekundit ja kuuenda koha saanud Sabine Hauswirthil Šveitsist 3 sekundit. Seitsmendal, Lina Strandil Rootsist jäi medalini 7 sekundit.
Evely Kaasiku tõdes finišis, et tundis end rajal füüsiliselt hästi, kuid andestamatu on ligi 4-minutiline viga, mis tuli, kui ta luges end 4. kontrollipunkti minnes paralleelsituatsiooni.
Laura Joonas ei jäänud oma tulemusega rahule ja tunnistas finišis, et tänane MMi maastik käis talle füüsiliselt üle jõu: „Raske oli. Iga samm siin maastikul on võitlus mööda ebatasast ja kõrge taimestikuga kaetud aluspinda, üles ja alla kivinukkidest, mida kaardipildilt välja ei loegi. Startisin nii ees, et jooksmist oluliselt kergendavaid sissetallatud radu praktiliselt polnudki. Võistlus läks pikaks,“ ei varjanud ta oma pettumust.
Homme selgitatakse orienteerumisjooksu maailmameistrivõistlustel viimase alana tiitlivõitjad teatejooksudes, kus Eestil on väljas nii meeste kui naiste teatevõistkond.
Viide
14.08.19Timo Sild sai orienteerumise maailmameistrivõistlustel tavarajal 15. koha
Lõuna-Norras Ostfoldi maakonnas tulid tavarajal maailmameistriteks Olav Lundanes Norrast ja Tove Alexandersson Rootsist. Eesti parimad olid meestest 15. koha saanud Timo Sild ja naistest 22. koha saanud Evely Kaasiku.
Valitsevale meeste tavaraja maailmameister Olav Lundanesile on see neljas järjestikune MMi tavaraja võit, kokku on tal tavaraja kuldmedaleid 6. Lisaks on ta tulnud Norra meeskonnaga kaks korda teatejooksu maailmameistriks ning võitnud MMi lühiraja.
Hõbedale jooksis üllatuslikult 20-aastane Lundanesi koondisekaaslane Kasper Fosser. Sealjuures juhtis Fosser raja keskel võistlust pikalt 13. KPni. Võistlusjärgses usutluses tunnistas ta, et oli hooaja algul keskendunud ainult juulikuus toimunud juunioride MMile, kus ta võitis 3 kulda, Norra täiskasvanute koondisega MMile pääs oli talle endalegi üllatus, rääkimata medalist. Pronksile jooksis 16-aastase MMi-karjääriga Daniel Hubmann Šveitsist, kes jäi Lundanesist 16,6 km 530 tõusumeetri ja 26KPga rajal maha 2.58, kuid võitis medali kolme sekundiga oma koondisekaaslase Mattias Kybuzi ees. Hubmannile oli see 27. MMi medal, kuid ta tunnistas, et temale oli pehme aluspinnaga maastik füüsiliselt raske, kuigi rada pakkus üllatavalt palju ringijookse mööda teid.
Ka meie koondislaste hinnangul oli tavarada tehniliselt pigem lihtne, kuid nõudis head füüsilist vormi ja lihaste sitkust, et põlvini ulatuvas kanarbikuvõsas, pehme samblaga kaetud ebatasasel kivisel pinnal kiirelt liikuda.
Meie parimana saavutas Timo Sild 15. koha (+9.05). Timo kinnitusel sujus jooks tal hästi, kuigi ligi 100 minutit kestnud pingutuse ajal tuli tal ületada ka mõõnaperiood, mil energia sai otsa. Kenny Kivikas, kes läbi hooaja on võidelnud vigastustega, tegi rajal küll paar väiksemat viga punktivõtmisel, kuid sai siiski korraliku 27. koha (+16.31) ja oli üldjoontes oma tavaraja sooritusega rahul. „Võrreldes sellega, mis seisundis ma kuu aega tagasi olin, läks täna väga hästi,“ arvas Kenny. Heino Ollinit kimbutas rajal seletamatu kõhuvalu, mis ta jooksu küll häiris, kuid tehniliselt tegi ta siiski korraliku jooksu.
Naiste 11,7km 21KP ja 300m tõusumeetriga raja läbis ülivõimsalt Tove Alexandersson Rootsist, kes läks võistlust juhtima teel 4.KPst 5. KP-sse, kui ta selle ligi 3,5 km pikkuse etapi läbis ajaga 15.31, olles konkurentidest, sealjuures ka sama teevaliku teinud Lina Strandist (SWE, 16.44) ja Sabine Hauswirthist (SUI, 17:19) üle minuti kiirem. Edasi 6.- 18. KPni Alexandersson ainult suurendas oma edumaad, näidates kõigis vaheaegades kiireimat aega. Seega käis naiste rajal võistlus pigem kahvatumat karva medalite üle ja tugeva lõpuga tõusis hõbedale Lina Strand (+6.16, Rootsi), pronksi sai 21-aastane Simona Aebersold Šveitsist (+ 6.50) 12-sekundilise eduga Marika Teini (Soome) ees.
Evely Kaasiku jaoks (22. koht + 18.43), kes jookseb oma 6. MMil, oli see esimene tavaraja start ja finišis tunnista
Viide
13.08.19Eesti orienteerumiskoondis teeb täna MM-il avastardi
Tänavused orienteerumise maailmameistrivõistlused toimuvadl Norras, Østfoldi maakonnas. Eestit on esindamas üheksaliikmeline koondis, kuhu kuuluvad Marianne Haug, Laura Joonas, Evely Kaasiku, Annika Rihma, Kristo Heinmann, Kenny Kivikas, Heino Ollin ning Timo ja Lauri Sild. Koondise treenerid on Olle Kärner ja Gion Schnyder ning lihashooldusega toetab võistlejaid kiropraktik Anders Åkerman.
Tänasel esimesel võistluspäeval toimuvad lühiraja kvalifikatsioonivõistlused, mis algavad eesti aja järgi kell 11.00. Koondise plaanidest annab lühiülevaate treener Olle Kärner: „MM algab lühiraja eeljooksuga. Eestlastest lähevad starti Evely Kaasiku, Laura Joonas, Marianne Haug, Timo Sild, Lauri Sild ja Kristo Heinmann. Kõik on kindlasti stardis sooviga pääseda oma eeljooksus 15 parema hulka, mis kindlustab koha finaalis. Tegu on küll sissejuhatava võistlusega, kuid sellesse tuleb täie tõsidusega suhtuda, sest finaalipiletit pole kellelegi ette taskusse pistetud. Naisi on stardis 104, mehi 121. Reeglite uuendusena on tänavu võimalik lühiraja finaali pääseda ka ühel võistlejal igast riigist,mille esindajad üheski eeljooksus 15 parema hulka ei pääsenud.
Päev pärast lühiraja eeljooksu on esimese medalialana kavas tavaraja finaal. Eesti meestel on tänavu tavarajal kolm stardikohta ja naistel kaks - mehed kuuluvad nimelt eelmise kahe MMi tulemuste alusel riikidest esimesse tugevusgruppi, naised teise. Eesti eest jooksevad tavarajal Evely Kaasiku, Annika Rihma, Timo Sild, Kenny Kivikas ja koondise debütant Heino Ollin.
Reedel joostakse lühiraja finaal ja MM lõpeb laupäeval teatevõistlusega. Tänavuste tulemuste põhjal võivad ennast koondise liidritena tunda Evely Kaasiku ja Timo Sild. Neilt on kindlasti põhjust oodata häid sooritusi, aga ka teistel on ruumi positiivselt üllatamiseks. Suurem osa koondislasi on ettevamistuse käigus MM-i piirkonna maastikel treeninud 20-30 päeva jagu ning neil peaks olema üsna selge pilt sellest, mis ülesanded neid ees ootavad.“
Eesti televisioon ja ERRi spordiportaal kajastavad kõiki kolme finaalvõistlust järgmiselt:
14. august, tavarada – ETV kl 14.30 - 17.00 ETV, spordiportaal sport.err.ee kl 14.30 - 19.20
16. august, lühirada - ETV kl 14.45 - 17.00, sport.err.ee 14.45 -19.20
17. august, teatevõistlused – sport.err.ee kl 17.10 - 21.30
Kõigi võistluste online-tulemused, GPS-jälgimise ja veebi-TV lingid leiab veebilehelt https://orienteering.sport/event/world-orienteering-championships
Viide
13.08.19Kolm eestlast kuuest kvalifitseerusid MM-il lühiraja finaali
Orienteerumise maailmameistrivõistlustel Norras kvalifitseerusid reedel joostavasse finaali kolm eestlast kuuest. Parima kohaga, oma eeljooksus kolmandana, lõpetas Evely Kaasiku, kes kaotas eeljooksu võitjale vaid 1.14. Finaalipääsu tagas endale ka Laura Joonas, kes oli oma eeljooksus 14. kaotusega 4.10. Eesti meestest kvalifitseerus finaali eeljooksu 12. kohaga lõpetanud Timo Sild (+3.38).
Finalistide kommentaarid:
Evely Kaasiku: „Täna oli mul vaid üks fookus - korrektne ja rahulik orienteerumine. Teadsin, et vaatamata väikesele haigusele on füüsiline vorm piisavalt hea finaalikoha saamiseks. Tehniliselt läks täna plaanipäraselt. Füüsiliselt ei pingutanud maksimaalselt. Jooksin vaid kerivalt algusest lõpuni. Oli üllatav, et see nii kõrge koha andis. Selle üle on vaid hea meel. Aga tegu oli vaid kvalifikatsioonivõistlusega. Ajalukku lähevad ikkagi finaali tulemused. Nüüd keskendun homsele tavarajale. See saab olema minu elu esimene MM-start tavarajal.“
Timo Sild: „Tehniliselt rahuldav sooritus. Üks 30-sekundiline viga, kuna märkasin detailivaesel nõlval kaljut, kuid kaardil mitte, sest see jäi etapijoone alla. Läksin sellest kergelt segadusse ning jooksin punktist mööda, kuigi nägin seda. Pidin korraks seisatama ja olukorda selgust tooma, aga paanikat ei tekkinud. Füüsiliselt ei olnud üldse hea päev, ei tundnud ennast väga tugevana. Tulin nädal tagasi keskmäestikulaagrist ja tundub, et täna sattus olema mägedest allatuleku järgne mõõnaperiood.“
Laura Joonas: „Hoolimata mõnest pisiveast jään tehnilise sooritusega pigem rahule. Norra maastik on minu jaoks füüsiliselt väga nõudlik. Kui kaardipildi järgi võib tunduda, et tegemist on hea joostavusega metsaga, siis tegelikult on edasiliikumine väga raske pehme pinnase ja kõrge alustaimestiku tõttu. Mul on hea meel, et saan reedel lühiraja finaalis joosta.“
Esimesena jäi oma eeljooksus napi 13 sekundiga finaalist välja 16. kohaga lõpetanud Kristo Heinmann (+4.16). Lauri Sild lõpetas 19. kohaga (+5.48) ja Marianne Haug 21. kohaga (+10.39).
Kristo Heinmann: „Täna oli füüsiliselt täiesti nullipäev ja väga raske on öelda miks. Alguses sisseelamisega oli probleeme ja raja viimasel pikemal etapi suutsin punktile peale minnes teha samastusvea ja kaotasin sellega üle minuti. Finaali vaatan pingilt."
Lauri Sild: „Kehva vormi taustal veel eriti kehv päev füüsilise vormi osas ei andnud väga hea nähtavusega metsas tehniliselt lihtsal, aga füüsiliselt raskel lühirajal kohta finaalis.“
Marianne Haug: „Tänane võistlus oli reaalne pilt sellest, mis seisus organism endiselt on. Loomulikult tahtsin, et täna oleks see hea päev, aga võistlus hakkas koost lagunema juba sellest hetkest alates, kui stardis kaardi 180 kraadi valesti kätte võtsin. Väsimuse kogunedes tuli neid vigu veelgi. Ei olnud hea päev ei füüsiliselt ega tehniliselt".
Viide
09.08.19Eesti MV tavaraja ja noorte ning veteranide teatejooksu maastiku muudatus
Seoses karude liikumisega varem võistlusteks kinnitatul maastikul (Mustjärve, Lääne-Virumaa) otsustas EOLi juhatus lubada Eesti MV tavaraja ning noorte ja veteranide teatejooksu korraldajal OK Rakverel muuta võistluse toimumise asukohta ning kinnitas uueks võistlusmaastikuks Miila, Lääne-Virumaa, kaart 2019016.
Antud kaart on kavandatud EM 2020 treeningmaastikuks ning selle esmakaardistuse osa on 30%.
Täpsem info Eesti MV kohta on korraldajate kodulehel.
Viide
05.08.19Rattaorienteerumise maailmameistrivõistlustel ühisstardiga sõidus eestlastele keskpärased tulemused
Rattaorienteerumise MM-võistlustel Taanis sõideti viimase individuaal-distantsina ühisstardist tavarada, kus eestlaste lootused olid kindlasti kõrgemad, kuid parimaks jäi Lauri Malsroosi 14. koht.
Kolmandat aastat rattaorienteerumise MM-programmi kuuluva ühisstardist tavaraja võistlusele läks Malsroos vastu maailma edetabeli 8. numbrina, kuid arvestades Eesti esinumbri tänavust vormi, oli võimalik võidelda kõige kõrgemate kohtade eest. Kahjuks tegi ta võistluse esimeses pooles mõned orienteerumisvead, mistõttu jäi liidergrupist maha. Vahetult enne finišit kuulus eestlane siiski veel esikümnesse, kuid vale teevalik eelviimasesse kontrollpunkti langetas ta 14. kohale (+1.56). Kokku kogunes tal eksimusi rajal paari minuti jagu.
Teistest Eesti koondislastest tegi parima soorituse Riivo Roose, kes 85 mehe konkurentsis saavutas 42. koha (+7.06). Järgmised eestlased pidasid omavahel maha tulise lõpuheitluse, kust 50. kohaga väljus Priit Poopuu (+10.38), Marek Karm lõpetas kohe tema taga 51. positsioonil (+10.39).
Pingelise võistluse esikoha omaniku saatuse osas otsustas kolme Tšehhi koondislase lõpuheitlus, kust võitjana väljus Jiri Hradil (1.00.09). Hõbemedali saavutas Krystof Bogar (+0.01) ja pronksi Vojtech Stransky (+0.02). Esikuuikusse mahtusid seejuures vaid kahe riigi esindajad, sest 4.-6. kohale platseerus kolm venelast.
Naiste seas jätkas oma imelist seeriat Emily Benham-Kvale Suurbritanniast, kes võitis siin oma neljanda ja karjääri kaheksanda maailmameistrivõistluste kuldmedali (1.01.50). See tähendas, et lapse sünni järel tippsport naasnud britt võitis tänavusel MM-il kõik individuaalsed alad. Hõbemedaliga pidi leppima tänavu ühisstardist tavarajal Euroopa meistriks tulnud ja koduradadel võistelnud taanlanna Camilla Sögaard, kes kaotas võitjale vaid 6 sekundit. Pronksmedali võiduga üllatas maailma edetabeli 13. number Anastasia Svir Venemaalt (+0.10).
Meie ainsa naisvõistlejana MM-il osalenud ja juunioride klassis võistelnud Mari Linnus, kes pikal rajal oli saavutanud 40 neiu konkurentsis suurepärase 4. koha, ühisstardist võistlusel sarnast edu korrata ei suutnud. 18-aastane eestlanna tegi juba raja algusosas mõned suured orienteerumisvead, võitles tehniliste probleemidega ning lõpuks tulemust kirja ei saanudki. Kuid kahtlemata võib ta oma MM-i kordaläinuks lugeda ning juunioride maailmameistrivõistlustel saab ta osaleda veel kahel järgnevalgi aastal.
Fotol: Lauri Malsroos (autor Rainer Burmann)
Viide
05.08.19Eesti meeskond sai rattaorienteerumise MM teatesõidus 7. koha
Rattaorienteerumise tänavused maailmameistrivõistlused Taanis Viborgis lõppesid tiheda teedevõrguga militaarmaastikul peetud teatesõiduga, kus eestlased olid esindatud kahe meeskonnaga. Ehkki potentsiaali oli enamaks, saavutas Eesti esindusvõistkond 21 teatemeeskonna välja pannud riigi seas 7. koha.
Eesti esindusvõistkonnas sõitis avavahetust 3-kordne maailmameister ja tänavune 2-kordne Eesti meister Tõnis Erm, kes tegi küll väikeseid vigu, kuid enda kohta korraliku sõidu ja andis vahetuse üle kõrgel viiendal kohal (+1.56). Teises vahetuses läks eestlastel rajale Riivo Roose, kes tegi orienteerumistehniliselt hea sõidu, kuid kurtis veidi füüsilist jõuetust. Kokkuvõttes sõitis ta oma taseme välja ja andis vahetuse üle riikidest 10. kohal (+7.17). Seejuures olid medalitele konkureerivad riigid juba eest libisenud, kuid esikuuiku kohtadele heitlevad maad kõik püütavad. Kahjuks eksis meie ankruvahetuse sõitja Lauri Malsroos mitmes segases kohas üsna suurelt kaotades kokku päris mitmeid minuteid ja seetõttu tuli meie meestel leppida täna 7. kohaga (+12.11).
Medalitele jõuda oleks eestlastele tänase koosseisuga olnud üsna raske, kuid 4.-6. välja sõitmine täiesti reaalne. Viimati saavutati MM-i teatesõidus 7. kohast parem tulemus 4 hooaega tagasi, kui 2015. aastal Tšehhis lõpetasid eestlased kuuendana.
Eesti II võistkonnas sõitis avavahetust oma sportlaskarjääri juba lõpetanud koondise treener-esindaja Margus Hallik, kes oma 24. MM-il kõrgetele kohtadele enam ei konkureerinud, andes 29 võistkonna konkurentsis vahetuse üle 19. positsioonil. Teises vahetuse läks rajale Marek Karm, kes tänavusel MM-il sõitis individuaalselt välja eestlastest paremuselt teised tulemused. Karm tegi rajal ka oma ära, hoidis võistkonna positsiooni ning tuli vahetusse samuti 19. kohal. Ankruetapil tõstis tänavusel MM-il mitmete tehniliste tõrgete tõttu ebaõnnestunud ja tänagi rehviprobleemidega võidelnud Priit Poopuu võistkonna 16. kohale, näidates seejuures teatesõidus kõigist eestlastest selgelt kolmandat etapiaega. Duubel-võistkondade seas oli Eesti II koosseis suurriikide järel paremuselt neljas.
Meeste eliitklassis tuli teatesõidus maailmameistriks tiitlikaitsja Venemaa (2.14.09). Hõbemedalid võitis Tšehhi koondis (+1.30) ja pronksi teenis Soome (+5.31). Naiste seas võidutses samuti Venemaa, hõbemedalitele sõitis end Soome (+0.45) ja pronksile tõusis Leedu tühistamise järel Rootsi (+7.02). Juunioride seas kuulusid kuldmedalid noormeestest Tšehhile ja neidudest Taanile.
Fotol võistlejad teatesõidu avavahetuses - paremalt teine eestlane Tõnis Erm (autor Rainer Burmann)
Viide
01.08.19Rattaorienteerumise juunioride MM-il saavutas vaid 18-aastane Mari Linnus pikal rajal väga kõrge 4. koha
Rattaorienteerumise maailmameistrivõistlused jätkusid täna Taanis pika raja võistlusega, kus eestlased kogesid nii õnne kui suurt ebaõnne. Oma esimesel juunioride MM-il saavutas veel noorteklassi kuuluv Mari Linnus kõige pikemal distantsil - pikal rajal suurepärase 4. koha. Samas toimunud täiskasvanute MM-il oli Lauri Malsroos tegemas elu parimat suurvõistluste sooritust pikal rajal ja oli veel eelviimase kilomeetrini hõbemedali positsioonil, kuid rehvi purunemise tõttu pidi taanduma lõpuks 13. kohale.
Naisjuunioride 29,5 km pikkusel rajal üllatas kõiki endast paar aastat vanematega konkureerinud Mari Linnus, kes saavutas oma esimesel juunioride MM-il 4. koha. Seejuures oli ta tänavustel maailmameistrivõistlustel leppinud sprindis alles 27. ja lühirajal 30. kohaga. Otepääl Audentese Spordigümnaasiumis orienteerumise erialal õppiva Värska neiu parimaks saavutuseks oli seni mullustel rattaorienteerumise noorte Euroopa meistrivõistlustel saavutatud 10. koht.
Juunioride maailmameistriks tuli Kaarina Nurminen Soomest ajaga 1.31.44. Hõbemedali võitis prantslanna Marine Denoual (+2.16) ja pronksi Vilma Kralova Tšehhist (+2.27). Pikal ja raskel rajal kaotas eestlanna võitjale 3.17. ja pronksmedalist jäi teda lahutama 50 sekundit. Noormeeste seas võitis juunioride MM-kulla Jan Hašek Tšehhist.
Meeste eliitklassi võistlusel oli Lauri Malsroos väga lähedal ajaloolisele saavutusele võitmaks rattaorienteerumise MM-medali pikal rajal. 47 km pikkusel distantsil oli ta veel 1,5 km enne finišit liikumas selgelt hõbemedali positsioonil, kuid siis purunes ta rattal rehv. Tühja rehviga sõites kogunes kaotust konkurentidega võrreldes ohtralt juurde ja finišisse jõudes oli ta langenud 13. positsioonile. Seejuures olid eestlased Lauri rattale uue rehvi alla vahetanud enne tänast võistlust eile purunenu asemele, kuid selle sissesõitmiseks ei jäänud enam piisavalt aega.
Riivo Roose saavutas 84 mehe konkurentsis 41. koha (+19.19). Tühjenenud rehvidega lõpuni pingutanud teistest eestlastest saavutas Priit Poopuu 45. koha (+22.55) ja Marek Karm oli 68. (+33.44).
Meeste seas võitis oma karjääri 14. MM-kulla tänavu 41-aastaseks saav vanameister Ruslan Gritsan Venemaalt ajaga 1.50.49. Hõbemedal kuulus prantslasele Baptiste Fuchsile (+1.29) ja pronks venelasele Anton Foliforovile (+1.47).
Naiste eliitklassis tuli maailmameistriks siin juba kolmanda MM-kulla võitnud Emily Benham-Kvale Suurbritanniast (1.55.51). Juba kolmanda hõbeda järjest teenis Veronika Kubinova Tšehhist (+3.34.) ja pronksmedali võitis leedulanna Gabriele Andrasiuniene (+4.03). Seejuures võitsid leedulased viimase individuaalse MM-medali 14 aastat tagasi.
Homse puhkepäeva järel sõidetakse reedel ühis-stardist tavarada ja MM-programm lõpeb laupäeval teatesõiduga.
Foto: Tänane juunioride MM-i pika raja autasustamine - autor Priit Poopuu
31.07.19Lauri Malsroos saavutas rattaorienteerumise MM-i lühirajal kõrge 5. koha
Teisipäeval oli Taanis jätkuvatel rattaorienteerumise maailmameistrivõistlustel kavas lühirada, kus Lauri Malsroos saavutas 5. koha. Ehkki sprindivõistlustelt ja teatesõitudest on 33-aastasel eestlasel ette näidata 5 MM-medalit, pole ta pikematel distantsidel - lühi- ega tavarajal varasemal 12 MM-il kõrgemale kohale jõudnud.
Paljude hinnangul oli tänavuse MM-i lühirada ala ligi 20 aasta pikkuse ajaloo jooksul orienteerumistehniliselt üks raskemaid. Võistlus leidis aset künklikul maastikul, kus asus väga tihe teede ja radade võrk, millele lisas raskusastet spetsiaalselt loodud ja mäenõlvadel keerutav mägirattaradade võrgustik.
Meeste 17,1 km pikkusel rajal tuli võtta 365 tõusumeetrit ja läbida 31 kontrollpunkti. Oma esimese individuaalse eliitklassi maailmameistritiitli võitis noor Vojtech Ludvik Tšehhist ajaga 53.59. Hõbemedal kuulus paljukordsele maailmameistrile ja ala läbi aegade edukaimale sportlasele - Anton Foliforovile Venemaalt (+0.44) ja pronksmedal tema kaasmaalasele Grigori Medvedevile, kes tänavusel MM-il võitis sprindidistantsi (+0.51).
Viimastel aastatel ala absoluutsesse tippu kuulunud Malsroosil, kes asus enne MM-i maailma karikasarjas teisel kohal, kogunes tehnilisel rajal eksimusi kokku paari minuti jagu. Seejuures jäi teda lõpuks pronksmedalist lahutama vaid 19 sekundit ja võitjale kogunes kaotust 1.13. Tänavust sprindi Euroopa meistrit Malsroosi on kimbutanud MM-i ajal kerge haigus ning maailmameistrivõistluste avaalal - sprindis piirdus ta vaid 31. kohaga.
85 mehe konkurentsis tegi lühirajal enda kohta väga korraliku soorituse Marek Karm, kes lõpetas võistluse 36. kohaga (+9.56). Seejuures jäi teda lahutama MK-punktidest ehk TOP-35 sekka jõudmisest 23 sekundit. Oma kuuendal MM-il võistelnud Karmi jaoks oli tegu tema karjääri parima resultaadiga maailmameistrivõistlustel. Teiste eestlaste - Priit Poopuu ja Riivo Roose võistlus ebaõnnestus vahele jäänud kontrollpunktide tõttu ja tulemust lühirajalt nad kirja ei saanudki.
Naisjuunioride arvestuses saavutas Mari Linnus 30. koha. Veel N18 klassi võistlejana juunioride MM-il osalenud eestlanna sõnul osutus rada tema jaoks täna orienteerumistehniliselt liialt keeruliseks, mistõttu eksis ta rajal mitmes kohas üsna suurelt.
Naiste seas võitis tänavuselt MM-ilt juba teise kulla Emily Benham-Kvale Suurbritanniast, edestades Veronika Kubinovat Tšehhist vaid 5 sekundiga. Pronksmedal läks naiste eliitklassis aga jagamisele - täpselt sama aja sõitsid välja Marika Hara Soomest ja Camilla Sögaard Taanist.
Juunioride vanuseklassis tulid maailmameistriteks Jan Hašek Tšehhist ja Nikoline Splittorff võõrustajariigist Taanist.
Rattaorienteerumise MM-võistlused Viborgis jätkuvad kolmapäeval pika rajaga, reedel on kavas ühisstardist võistlus ja laupäeval teatesõit. (Fotol meeste lühiraja autasustamine, mis toimus purjelaeval)
Viide
30.07.19Timmo Tammemäe ja Rain Seepõld tulid rogaini maailmameistriteks
16. rogaini maailmameistrivõistlused peeti 27.-28. juuli nädalavahetusel Püreneede mäestikus Kataloonia ja Prantsusmaa piiril võistluskeskusega La Molina mägisuusakeskuses.
Võistlusmaastikul varieerusid kõrguste vahed ca 1500 meetrist 2500 meetrini. Võistlusrada oli füüsiliselt väga nõudlik ning kõikide kontrollpunktidega rajavariandi läbimine oleks nõudnud summaarselt ligi 9000 tõusumeetrit. Kui Euroopat on viimastel päevadel kimbutanud palavus, siis Püreneede mäed kostitasid võistlejaid esimesel võistluspäeval äikese, jaheda vihma ja kohati ka rahega.
Nõudlikele oludele vaatamata tõestasid MMil osalenud eestlased, et rogain on jätkuvalt Eesti orienteerumise paraadala, kus tiitlivõistlustelt ei tulda tagasi tühjade pihkudega.
Tänavused rogaini maailmameistrid on Timmo Tammemäe ja Rain Seepõld, kes kogusid 414 punkti. Timmole on see teine rogaini MMi kuld, eelmise võitis ta 2014. aastal USAs koos vendade Rain ja Silver Eensaarega. Timmo seekordne võistkonnakaaslane Rain Seepõld on varem tuntud ultrajooksjana. 5 punkti nõrgema tulemusega said hõbeda Timothy Farrant ja Tane Cambridge Uus-Meremaalt. Pronksi võitsid tšehhid Ondřej Skripnik ja Radovan Čech.
Naisvõistkondade arvestuses (WO) said hõbeda Eleri Hirv ja Piibe Tammemäe. Kulla võitsid venelannad Anna Burlinova ja Marya Plyashechko.
Meesjuunioride seas võitsid kulla Lauri Pähn ja Kaarel Hendrik Zernant. Naisjuunioride klassis said hõbeda Marie Tammemäe ja Emily Raudkepp ning pronksi Kaisa Rooba ja Epp Paalberg. Juunioride segavõistkondade arvestuses said pronksi Helis Pajuste, Kadri Ustav ja Kaarel Vesilind.
Meesveteranide klassis said pronksi Ain Fjodorov ja Rait Pallo. Naisveteranide klassi pronksi ja naissuperveteranide klassi (WSV) kulla võitsid Marje Viirmann ja Airi Alnek. Naissupereveteranide klassi pronksi said Kersti Ehala ja Pilvi-Heli Vettik. Meessuperveteranide klassis said hõbeda Tiit Tali ja Antti Roose. Meesultraveteranide klassis võitsid kulla Johannes Tasa, Arvo Kivikas ja Tõnu Nurm. Naisultraveteranide (WUV) klassi pronksi said Virve Orav ja Eha Arb.
Osavõtjate arv tänavusel rogaini MMil oli rekordiline: ligi 400 võistkonda enam kui 850 võistlejaga 32 riigist - see annab tunnistust nii rogaini populaarsuse kasvust kui osalejate geograafia laienemisest.
Viide
28.07.19Taanis alanud rattaorienteerumise MM-il sprint eestlastel ei õnnestunud
Täna Taanis alanud rattaorienteerumise MM-il sõideti avaalana sprindivõistlus. Selles distsipliinis on eestlased võitnud tiitlivõistlustel läbi aegade kokku 10 medalit, sealhulgas 3 kulda, kuid tänane päev suurt rõõmu ei pakkunud - Lauri Malsroos oli eestlaste parimana alles 31. ja Mari Linnus juunioride MM-il 27.
Viborgi mägises vanalinnas toimunud sprindivõistlus oli orienteerumistehniliselt väga keeruline - läbida tuli palju kangialuseid ja sisehoove ning lugeda väga täpselt välja läbipääsud ja kontrollpunktide asukohad müüride ja hekkide vahel. Rattasadulas linnasprintide läbimine on vägagi nõudlik - kiirused on suured ja vanalinna raputavatel munakividel ja treppidel ka kaardilugemine raskendatud.
Meeste 9,1 km pikkusel 27 kontrollpunktiga rajal tuli võtta 115 tõusmeetrit. Tänasel päeval ei pääsenud vigadest ka parimad, kuid kõige kiiremini läbis raja kahe aasta tagune sprindi maailmameister venelane Grigory Medvedev ajaga 22.27. edestades kaasmaalast ja tiitlikaitsjat Anton Foliforov vaid 1 sekundiga. Pronksi võitis noor prantslane Yoann Courtois (+0.11).
Tänavusel sprindi Euroopa meistril Lauri Malsroos polnud hea päev - ehkki ta alustas tehnilist rada teadlikult rahulikult, kogunes vigu distantsi lõikes kokku siiski mitme minuti jagu ja see andis täna vaid 31. koha (+2.45). Lauri sõnul oli raske aru saada kaardistaja käekirjast - osade leppemärkide korrektsus infotihedal kaardil oli kaheldav.
37. koha saavutas Marek Karm (+3.39), kellel oli potentsiaali jõuda ka 30 parima hulka - esimeses vaheajapunktis oli ta 28. Siiski oli tegu mehe parima tulemusega tiitlivõistlustel.
Riivo Roose, kelle spetsialiteediks on ilmselgelt pikemad distantsid, tegi täna ühe suure - 1,5 minutilise vea ja lõpetas 85 mehe konkurentsis 44. kohaga (+4.15). Priit Poopuul jäi üks kontrollpunkt vahele ning tema tulemust kirja ei saanud.
Juunioride MM-il leppis meie ainus naisvõistleja Mari Linnus täna 5,2 km pikkusel rajal 27. kohaga. Endast paar aastat vanemate konkurentidega võistelnud eestlanna sõnas, et tema jaoks oli tegu väga tehnilise rajaga, kus ta ei suutnud vigadest hoiduda.
Naiste seas võidutses lapse sünni järel taas tippsporti naasnud Emily Benham Suurbritanniast. Võitja kaasmaalanna Clare Dallimore teenis pronksi ning nende vahele mahtus Veronika Kubinova Tšehhist. Juunioride maailmameistriteks tulid Thomas Steinthal Taanist ja Lilou Pauly Prantsusmaalt.
Homse puhkepäeva ja metsadistantside Model Eventi järel jätkuvad MM-võistlused teisipäeval lühirajaga.
Fotol: Riivo Roose tänasel MM-i sprindirajal, autor Rainer Burmann
Viide
22.07.19Eesti meistrid rattaorienteerumise tavarajal on Eleri Hirv ja Lauri Malsroos
Nädalavahetusel Põlvamaal Mammastes ja Põlvas toimunud rattaorienteerumise Eesti meistrivõistlusel, kus medaleid jagati kolmel alal – lühirajal, sprindis ja tavarajal, tulid pühapäeval peetud tavarajal põhiklasside võitjateks Eleri Hirv (OK Võru) ja Lauri Malsroos (SK Saue Tammed).
Naiste põhiklassi 31-kilomeetrisel 18 kontrollpunktiga rajal võitis Eleri Hirv (1.31.45) üle 6 minutilise vahega konkurentide ees endale eelmisel päeval võidetud lühiraja kuldmedali kõrvale teise kulla. Magusa 10-sekundilise võidu pronksmedalile tulnud Daisy Kudre (Värska OK Peko, 1.38.16; +6.31) ees sai eilsel sprindivõistlusel ebaõnnestunud Piibe Tammemäe (SK100; 1.38.06; + 6.21). Sealjuures tõusis Piibe hõbedale alles õnnestunud teevaliku tõttu eelviimasest viimasesse KPsse. Piibe ja Daisy vahele mahtus veel pikalt teisel kohal sõitnud, kuid lõpuks üldarvestuses 3. koha võitnud Anastasiya Bolshova (1:38.15; +6:30) Venemaalt.
Meeste põhiklassis pani Lauri Malsroos oma paremuse maksma juba esimesest vaheajast ning ei andnud liidrirolli kordagi käest võites lühiraja hõbeda kõrvale kuldmedali ajaga 1:33.57. Malsroosi edu 41-kilomeetrilisel 25KPga rajal kahel eelmisel distantsil kulla võitnud Tõnis Ermi (TA OK) ees oli üle 5 ja poole minuti (1.39.31; +5.31). Pronksile sõitis Marek Karm (SK100) (1:46.37; +12:39). Üldarvestuses sai teise aja Venemaa esindaja Valeriy Gluhov (1:38.07; +4:09).
Juunioride klassides tulid Eesti rattaorienteerumise tavaraja meistriteks Andres Rõõm (OK Ilves) ja Mari Linnus (Värska OK Peko).
Rattaorienteerumise Eesti MV korraldas OK Põlva Kobras. Peakorraldaja oli Nikolai Järveoja ning kaardi ja rajad valmistas Markus Puusepp (OK Võru).
Tulemused, vaheajad ja GPS jälgimine Ok Põlva Kobras kodulehel.
Rattaorienteerumise Eesti koondist ootavad ees rattaorienteerumise maailmameistrivõistlustel Taanis 28. juulist 3. augustini http://wmtboc2019.dk/
Viide
22.07.19Eesti meistrid rattaorienteerumise sprindidistantsil on Eleri Hirv ja Tõnis Erm
Eesti rattaorienteerumise sprindimeistriteks krooniti laupäeva õhtul Daisy Kudre (Värska OK Peko) ja Tõnis Erm (TA OK).
Naistes tuli hõbedale Ingrit Kala (Värska OK Peko) 24.35 (+3:17) ja pronksiga pidi leppima hommikul lühirajal kulla võitnud Eleri Hirv (OK Võru) 24.53 (+3.35).
Meeste põhiklassis järgnes Tõnis Ermile hõbemedali väärilise tugeva sõidu teinud Marek Karm (SK100) 21.41 (+0:26) ning pronksi sai kaela Priit Poopuu (JOKA) 23.25 (+2:10). Üldarvestuses oli meeste põhiklassis kolmas Nojus Kalvaitis Leedust (22.27; +1:12).
Juunioride klasside kiireimad sprindis olid Mari Linnus (Värska OK Peko) ja Siim Turban (Rakvere OK).
Põlva linnas kulgenud väga kiire ja head kaardilugemist nõudev sprint põhjustas ka palju draamat, nii näiteks tühistati keeluala läbimise tõttu nii meeste kui naiste põhiklassi parimad ajad välja sõitnud võistlejate tulemused.
Viide
20.07.19Eesti meistrid rattaorienteerumise lühirajal on Eleri Hirv ja Tõnis Erm
Põlvamaal Mammastes toimuvatel rattaorienteerumise Eesti meistrivõistlusel tulid lühirajal võitjateks Eleri Hirv (OK Võru, 43.40) ja Tõnis Erm (TA OK, 51.39).
Naiste põhiklassis tõusid poodiumi madalamatele astmetele Daisy Kudre ja Ingrit Kala (mõlemad Värska OK Peko) aegadega vastavalt 49.04 ja 49.14.
Üldarvestuses sõitsid 2. ja 3. koha välja Anastasiya Bolshova (47:44) ja Anastasiya Svir (49:00) Venemaalt.
Meeste põhiklassis pidasid tulise võitluse maha Tõnis Erm ja tiitlikaitsja Lauri Malsoos. Kui stardikiirendus oli parem Malsroosil (esimeses vaheajapunktis Malsroos 9.56, Erm 10.16), siis teises raadiopunktis juhtis ala 9-kordne Eesti meister Erm 38 sekundiga Malsroosi ees. Lõpuosa kiire sõiduga lähenes küll Malsroos jõudsalt Ermile, kuid finišijooneks jäi Erm siiski peale – meeste vahe 3 sekundit, ajad vastavalt 51.39 ja 51.42. Eesti MV arvestuses tuli pronksile Riivo Roose (55:57). Üldarvestuses oli kolmas Valeri Gluhhov Venemaalt (53.54).
Juunioride klassides tulid Eesti meistriteks Sander Pritsik ja Mari Linnus.
Eelmisel aastal Eesti MV programmi sisse viidud uuendusena toimub sprint lühirajaga samal päeval - kell 18 antakse Põlva linnas start rattaorienteerumise sprindi Eesti meistrivõistlustele.
Viide
15.07.19Audentese spordiklubis avatakse laste orienteerumistreeningute grupp
Audentese erakooli juures tegutsevas Audentese spordiklubis saab treener Piibe Tammemäe (EKR5) juhendamisel alates sügisest tegeleda orienteerumisega.
Info ja registreerimine: https://audentes.ee/spordiklubi/noortesport/spordialad/orienteerumine/
Piibe Tammemäe:
Septembris alustame treeninguid lastega, kes käivad 1. - 5. klassis. Kui on huvilisi ka 6. -7. klassi õpilaste seas, siis võivad nad endast ka märku anda. Vastavalt huvilistele teeme ka grupi osas korrektuure.
Treeningutele ootan pigem algtasemega lapsi, kuid arvestan ka nendega, kes on natuke edasijõudnud ja plaanin ka neile sobivaid treeninguid. Täiskasvanute ja noorte saavutusspordi gruppe esialgu ei ava, need on võimalikud arengud tulevikus.
Treeningud toimuvad kolmel päeval nädalas, ühe treeningu pikkus 1,5 tundi. Treeninggruppi mahub maksimaalselt 20 last ja esimesed huvilised on end juba registreerinud.
Treeningud toimuvad enamasti Audentese spordikeskuse (Tondi 84/2, Tallinn) juures, kuid kindlasti kasutame ka lähedusse jäävaid orienteerumiskaarte.
Treeningute eest tuleb tasuda vastavalt Audentese Spordiklubi hinnakirjale: https://audentes.ee/spordiklubi/noortesport/hinnakiri/
Kõik lapsed orienteerumistrenni!
Viide
15.07.19Juunioride MMil jooksis Eesti parimad tulemused Teele Telgma
Taanis Silkeboris 6.-12. juulini peetud juunioride MMil suutis oma vormi kõige paremini realiseerida Teele Telgma (SK Saue Tammed), kes saavutas sprindis 21. ja lühirajal 35. koha. Teatejooksus jooksis Teele kolmandas vahetuses välja 12. aja ja tõi Eesti võistkonna finišisse 17. kohal.
Eesti juunioride tulemused sprindidistantsil:
21. Teele Telgma, +1.02
73. Kristel Kõivo, +2.20
112. Andres Rõõm, +2:41
118. Hando Allmann, +2:50
140. Kiur Erik Eensaar, +3:57
Kaarel Vesilinnu tulemus tühistati, kuna üks KP jäi vahele.
Lühiraja kvalifikatsioonjooksudest sai seitsmest eestlasest A-finaali neli, kelle kohad ja kaotused oma eeljooksude parimatele olid järgmised:
Teele Telgma, oma eeljooksu 2., +0:09
Andres Rõõm, eeljooksus 16.-17. koht, +3:51
Kaarel Vesilind, eeljooksus 17., +3:43
Kristel Kõivo, eeljooksus 19.-20., + 5:44
Eesti juunioride tulemused lühirajal:
35. Teele Telgma, +6.03
57. Kristel Kõivo, +15.56
54. Andres Rõõm, +10:23
57. Kaarel Vesilind +11.09
B-fin 35. Hando Allmann
B-fin 54. Kiur Erik Eensaar
C-fin 9. Lorely Kõrvel
Eesti juunioride tulemused tavarajal:
40. Kristel Kõivo +8:00
114. Lorely Kõrvel +27:25
Teele Telgma tulemus tühistati, kuna joogipunkti KP ununes märkimata.
77. Kaarel Vesilind +21.15
113. Kiur Erik Eensaar +29:05
121. Andres Rõõm +31:21
122. Hando Allmann +31.25
Teatejooks
W20
1. Suurbritannia 1:34:35
2. Venemaa 1:34:53
3. Rootsi II 1.35.28
17. Eesti (Lorely Kõrvel, Kristel Kõivo, Teele Telgma) 1.52.48
M20
1. Norra 1:30:52
2. Rootsi II 1:33:01
3. Prantsusmaa 1:34:15
18. Eesti (Andres Rõõm, Kiur Erik Eensaar, Kaarel Vesilind) 1:47:10
Hando Allmann jooksis mix4 võistkonnas esimest vahetust.
Noortekoondise treener Elo Saue: „Noored jäid teatevõistkondade terviksooritusega rahule, poisid hindasid oma sooritust isegi hetke parimaks. Rajad olid kiired, seega igast puust valelt poolt möödumine ja seisak asukoha täpsustamiseks tähendas olulist kaotust parematele. Jooksukiirusega jääme maailma tippudele praegu niigi oluliselt alla.“
Viide
14.07.19 Kirti Rebane võitis veteranide MMi tavarajal hõbemedali
Lätis veteranide MMil võitis Kirti Rebane naiste 45-klassis tavarajal hõbemedali.
Veel 3 punkti enne finišijoont tõusis Kirti 4-sekundilise eduga lühirajal kulla võitnud soomlanna Yvonne Gunelli ees liidriks, kuid otsustavaks osutus järgmine etapp eelviimasesse KPsse, mille Irita Pukite (Läti) suutis konkurentidest 27 sekundit kiiremini läbida ning tuua end kolmandalt kohalt esimeseks. Tema võiduaeg Lilaste düünimaastikul kulgenud 6km pikkusel rajal oli 38.37. Kirti jäi maha 17 sekundiga (38.54) ning temast omakorda 5 sekundit aeglasem oli Yvonne Gunell (38.59). Sealjuures läbis pronksi saanud soomlanna rajal olnud 16KPst 12 parima vaheajaga, ent tegi kahe KPga kokku 5 minutit viga ning pidi leppima 3. kohaga.
Eestist osales Riia ja selle lähiümbruses toimunud veteranide MMil sel aastal 216 orienteerujat, millega olime osalejate arvukuselt Soome, Rootsi, Norra ja Venemaa järel viies riik.
Medaleid tuli sel aastal Eestile kaks: lisaks Kirti Rebase hõbedale võitis Marje Viirmann lühirajal pronksi.
Viide
14.07.19Marje Viirmann võitis veteranide MMil lühirajal pronksmedali
Lätis Riia lähistel Bumbukalnsis toimunud veteranide maailmameistrivõistlustel tegi lühirajal eestlastest parima soorituse Marje Viirmann, kes võitis naiste W55 klassis pronksmedali. Kaotust kogunes 3,5km rajal võitjale Laila Hoglundile Rootsist 2 minutit ja 11 sekundit.
Eelmise aastal samalt võistluselt kuldmedali saanud Kirti Rebane pidi seekord leppima W45 klassis neljanda kohaga, medalist jäi puudu kõigest 26 sekundit.
Võistlusmaastik oli väga hea joostavusega, kuid nõudis täpset mikrorelieefi lugemist.
Lühiraja A-finaali esikümnesse jõudnud eestlaste kohad:
Marje Viirmann W55A: 3. koht
Kirti Rebane W45A: 4. koht
Merike Vanjuk W40A: 5. koht
Tiit Tatter M70A 5. koht
Mare Niitsoo W65A 7. koht
Maire Raid W80A 7. koht
Ilse Uus W80A 8. koht
Andrei Nikitin M50A 9. koht
Pilvi Heli Vettik W55A 10. koht
01.07.19Eesti rattaorienteerumise karikasarja etapid tõid Tallinnasse ala maailma absoluutse tipptaseme
Nädalavahetusel Pirital aset leidnud jõuproovid olid oma maastikuvalikult sarnased kuu lõpus Taanis algavate ala maailmameistrivõistlustega, mistõttu tulid Tallinnasse oma MM-i katsevõistlusi pidama nii Soome juunioride kui täiskasvanute koondised, kelle ridades oli mitmeid paljude tiitlitega pärjatud sportlasi.
Ala ligi kahe kümnendi pikkuse ajaloo jooksul on põhjanaabrite rattaorienteerujad olnud maailmas tiitlivõistlustel kõige edukamad. Eestis startinud soomlaste tasemest annavad aimu järgmised faktid: meestest on Jussi Laurila võitnud ühelt EM-ilt 4 kulda, Samuli Saarelal on 5 MM-tiitlit, naistest Ingrid Stengardil aga lausa 13 tiitlivõistluste kuldmedalit. Samuti on puhta rattasõidu võimekus maailmaklassi sportlastel väga kõrge, näiteks Samuel Pökälä on mitmekordne Soome eliitklassi meister jalgrattaspordis, ta on võistelnud maantesõidu MM-il ja võitnud ka Tartu Rattaralli. Ka nende juunioride koondis on läbi ajaloo olnud väga edukas.
Väga hästi korraldatud jõuproovid, mille tarbeks oli esmakordselt kaardistatud uus suur ala Muugal, olid MM-i katsevõistlusteks samuti Eesti koondisele. Kuna ka eestlased on viimasel kümnendil võitnud rattaorienteerumise tiitlivõistlustelt üle 15 medali, sealhulgas 5 kulda, oli võistluste tase väga kõrge – stardis oli üle 10 suurvõistluste medalivõitja ja 8 maailmameistrit.
Lühirajal jättis meeste seas võidu Eestisse kolme nädala eest Poolas Euroopa meistriks kroonitud Lauri Malsroos (51.15) edestades 1.15-ga 3-kordset maailmameistrit Tõnis Ermi, kes on 37-aastaselt siiani väga heas vormis. Kolmanda koha saavutas Pekka Niemi (+1.40). Esikuuikusse mahtusid veel: Laurila, Pökälä ja Anders Blomster. Eesti koondislastest sai Priit Poopuu 7. (+7.07) ja Marek Karm 8. koha (+8.12).
Naiste seas saavutas koduradade toel üllatuslikul võidu siiani rohkem seiklussportlasena tuntud Piibe Tammemäe (52.28), kes edestas 1.29-ga sprindi valitsevat maailmameistrit Henna Saarineni. Kolmandaks sõitis end juunioride maailmameister Jutta Nurminen (+1.46). Alles neljandaks jäi seejuures 7-kordne maailma- ja 6-kordne Euroopa meister Stengard.
Pikal rajal alistas hetkel maailma karikasarjas II kohta hoidev Lauri Malsroos (1.45.10) kindlalt valitseva ühisstardi maailmameistri Jussi Laurila (+3.16), kellele Tõnis Erm kaotas omakorda pea 2-tunni pikkusel rajal vaid 26 sekundit (+3.42). Esikuuikusse jõudsid veel: Blomster, Pökälä ja tänavuse EM-i ühisstardi hõbemedalivõitja Kare Kaskinen. Eestlastest oli Priit Poopuu taas 7. (+9.44.) ja Marek Karm seekord 10. (+20.50).
Naiste seas pani pikal rajal oma paremuse maksma ala üks läbi aegade edumaimaid sportlasi Ingrid Stengard (1.53.26), kes veel 43-aastaselt võitis tänavuselt EM-ilt individuaalse medali. Väga head vormi näidanud Piibe Tammemäe kaotas ülikogenud soomlannale vaid 35 sekundit. Kolmanda koha saavutas taas Jutta Nurminen (+2.09).
Viide
25.06.19Rekordiline ülemaailmne orienteerumispäev kogus Eestis üle 7200 osaleja
Ajavahemikus 15.-21. mai aset leidnud ülemaailmse orienteerumispäeva üritused püstitasid osalejate rekordi nii Eestis kui globaalsel tasandil. World Orienteering Day raames toimus orienteerumisüritusi 85 riigis ja kõigil kontinentidel.
Ülemaailmset orienteerumispäeva korraldatakse Rahvusvahelise Orienteerumisföderatsiooni egiidi all juba neljandat aastat ja selle eesmärgiks on propageerida orienteerumist laiemalt ja jõuda uute potentsiaalsete ala harrastajateni, eelkõige kooliõpilaste ja noorteni.
Tänavu, mil mai oli ka Eesti Olümpiakomitee orienteerumise teemakuu, kasvas ülemaailmsest orienteerumispäevast osavõtjate arv üle 25% võrreldes mullusega. Eestis toimus 47 registreeritud üritust, kus kokku tehti 7236 stardikorda. Suurimaks ürituseks oli Tallinna neljapäevak Kuusalu lähistel, kus osalejaid oli 571. Ka Lõuna-Eesti jõuproovid kogusid rohkelt osavõtjaid - Tartu neljapäevak koos koolinoorte MV-ga 488 ja Seiklushundi päevak 487. Kuid orienteerumissündmusi leidis aset üle terve Eesti – nii Hiiu- kui Saaremaal, aga ka Narvas ja Värskas.
Lisaks tööpäevaõhtustele päevakutele ja võistlustele korraldati orienteerumisüritusi ka koolides ja lasteaedades, kus peaeesmärgiks polnud niivõrd sportlik mõõduvõtt, kui just huvi tekitamine ala vastu. Kõik osalejad läksid globaalsesse arvestusse ning igale osalejale oli ette nähtud erikujundusega diplom ja helkurkleebis.
Ka ülemaailmselt püstitati World Orienteering Day raames uus rekord – 85 riigis toimus üle 2200 ürituse, kus kokku tehti ligi 400 000 osaluskorda. Mullune osalejate arv ületati tänavu ligi 15 %. Seejuures olid esindatud kõik kontinendid ja suurima osalejaskonna kogus riikidest Türgi.
Orienteerumishooaeg Eestis pole aga kaugeltki läbi ja infot üle kogu vabariigi toimuvate päevakute kohta leiab "RMK Eestimaa orienteerumispäevakute" kodulehelt: www.päevakud.ee
Viide
12.06.19Euroopa meistriks tulnud Lauri Malsroos hoiab maailma karikasarjas teist kohta
Poolas Wroclawi lähistel lõppenud tänavustel rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel sprindis kulla võitnud Lauri Malsroos hoiab hetkel maailma karikasarjas teist kohta. Ehkki EM-võistluste teisel individuaaldistantsil - ühisstardist sõidetud tavarajal pidi eestlane leppima ühe suure eksimuse tõttu vaid 25. kohaga, tagavad ka tema lähikonkurentide ebastabiilsed sooritused eestlasele siiski kõrge üldkoha MK-sarjas.
Varem korra individuaalselt Euroopa ja teatesõidus ka maailmameistriks tulnud Malsroos asus mulluse, veidi ebaõnnestunud hooaja järel maailma edetabelis alles 14. kohal. Kuid kogenud 33-aastane sauelane näitas Wroclawi spordikompleksi ümbruses sõidetud sprindirajal kõige kindlamat minekut tulles 4-aastase vaheaja järel taas Euroopa meistriks mulluse MK-sarja üldvõitja tšehhi Krystof Bogari ees, kelle auhinnakappi kuulub näiteks ka puhta mägirattasõidu maailmameistrivõistluste teatepronks.
EM-võistluste teisel individuaalalal - ühisstardist sõidetud tavarajal pidi eestlane leppima aga ühe vahele jäänud kontrollpunkti ja sinna tagasipöördumise tõttu 69 mehe konkurentsis alles 25. kohaga. Rattaorienteerumise maailmakarika sarja liidriks on hetkel ala viimaste aastate valitseja ja paljukordne maailmameister venelane Anton Foliforov, kes võitis ka Euroopa MV tavaraja. Väikese üllatusena asub MK-sarja üldarvestuses kolmandal kohal leedulane Jonas Maiželis, kes EM-võistlustel küll medalivõiduni ei jõudnud, kuid näitas seal stabiilseid sõite. Järgnevatel kohtadel asuvad Valeri Gluhov Venemaalt, Viktor Larsson Rootsist ja Angel Garcia Hispaaniast.
Malsroosi parimateks tulemusteks on maailma karikasarja kokkuvõttes 2016. aastal saavutatud II koht, 2014. aastal oli ta 4. ja hooaeg hiljem 6. Ligi kümmekond aastat ala maailma paremikku kuulunud mees on tiitlivõistlustelt võitnud kokku 10 medalit, kuid tema auhinnakapist puudub veel individuaalne maailmameistritiitel ja MK-sarja üldvõit. MM-võistlustelt on ta saavutanud individuaalselt ühe hõbeda ja 2 pronksi. Kõik eeldused nende iluvigade parandamiseks on aga tänavu olemas - sel aastal toimuvad maailmameistrivõistlused 26. juulist 4. augustini Taanis, mis oma suhteliselt tasaste, ent tiheda teedevõrguga maastikega on eestlastele väga sobivad ja kodused.
Teistest EM-võistlustel osalenud eestlastest hoiab Eleri Hirv naistest MK-sarjas 37. positsiooni. Marek Karm, kes Poolas meestest MK-punte ei teeninud, asub maailma edetabelis 64. kohal. Koos Malsroosiga saavutasid nad Euroopa MV segateatesõidus riikidest 11. koha.
Rattaorienteerumise maailma karikasarja hetkeseis (punkte teenivad 35 parimat): https://ranking.orienteering.org/WorldCup/WorldCup?wcup=mtbo&target=wrs_frame
10.06.19Rattaorienteerumise EM-võistlused lõppesid ühisstardist tavaraja võistlusega
Täna lõppesid rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlused Poolas keskmiselt mägisel maastikul sõidetud ühisstardist tavarajaga. Wroclawi lähistel Strzelinis aset leidnud jõuproovil läks eile sprindis Euroopa meistriks tulnud Lauri Malsroos rajale MK-sarja liidrina. EM-võistluste viimasel alal tuli meestel läbida 24,6 km pikkusel rajal 27 kontrollpunkti ja võtta 435 tõusumeetrit.
Kohati väga raske sõidetavusega maastikul peetud võistlusel püsis Lauri vaatamata ettetulnud vigadele suure osa distantsist medalikonkurentsis, kuid kahjuks jäi tal raja lõpuosas üks kontrollpunkt vahele, kuhu tagasipöördumine maksis peaaegu 5 minutit. Sellega olid lootused kõrgele lõppkohale kadunud ja eilne kullavõitja piirdus seekord vaid 25. kohaga.
Marek Karm leppis täna 45. resultaadiga tunnistades, et 30-kraadine kuumus oli tema jaoks veidi liiast.
Naiste seas saavutas tehniliste probleemidega võidelnud Eesti ainus naisesindaja Eleri Hirv 30. koha, teenides seejuures siiski 6 MK-punkti.
Meeste seas tuli täna Euroopa meistriks ala paljukordne maailmameister Anton Foliforov Venemaalt, kellele järgnesid tõelised üllatusmehed - Kare Kaskinen Soomest ja Angel Garcia Hispaaniast (kes enne võistlust paiknesid maailma edetabelis vastavalt 28. ja 25. kohal). Hispaaniale oli see kõigi aegade esimeseks medaliks orienteerumise tiitlivõistlustelt.
Naiste seas võidutses Camilla Sögaard Taanist, kes edestas Suurbritannia esindajat Clare Dallimore´t ja 43-aastast Ingrid Stengard´i Soomest.
Rattaorienteerumise hooaeg jätkub tänavu tipptasemel Taanis Viborgis 27. juulist 4. augustini peetavate maailmameistrivõistlustega, mis oma maastikelt on eestlastele üsnagi kodused. Järgmisel aastal peetakse ratta-o Euroopa meistrivõistlused Portugali lõunaosas Algarves. Ala Eesti meistrivõistlused leiavad tänavu aset 20.-21. juuli Põlvas.
09.06.19Eestlased parandasid MK-tavarajal oma positsioone
Orienteerumise tänavuse MK-sarja teiseks osavõistluseks oli täna viitstardist tavarada.
Nii meeste- kui naisteklassis suutsid eilsed rootslastest võitjad ühtlase ja suuremate vigadeta jooksuga oma turvalist edu hoida ning finišeerusid võitjatena ka täna. Tove Alexandersson edestas finišis kolmandalt stardipositsioonilt teiseks tõusnud soomlannat Marika Teinit 1.30 ja viiendalt kohalt kolmandaks tõusnud norralannat Kamilla Olausseni 2.36.
Meeste võitja Gustav Bergmani edu finišis oli teist kohta kaitsnud prantslase Frederic Tranchand’i ees 1.53. Kolmanda koha pärast käis väga tihe rebimine vahetult prantslase selja taga. Neljandana startinud norralane Magne Daehli lõpetas 2.04 pärast võitjat, edestas sekundiga seitsmendalt stardipositsioonilt neljandaks tõusnud soomlast Miika Kirmulat.
Eesti koondise liidrid tegid mees-mehe võistluses head sooritused ja parandasid mõne koha võrra eile saavutatud positsioone.
42. positsioonilt alustanud Evely Kaasiku lõpetas 38. kohal (+12.06) ja 43.-na alustanud Annika Rihma 40. kohal (+12.11). Laura Joonas lõpetas 56. kohal (+17.43, lühirajal 54.), Kerstin Uiboupin 75. kohal (+27.13, lühirajal 89.) ja Margret Zimmermann 92. kohal (+35.37, lühirajal 102.)
Annika Rihma: „Füüsiliselt oli täna raskem, aga mõnus oli saada päris mitmes kohas ise või grupi ees joosta. Tegelikult ei ole selline jälitusjooks minu lemmik, kus on võimalus terve raja grupis „istuda“ ja alles lõpusirgel sotid selgeks teha.“
Eesti meeskonnast ei saanud eile saadud põlvetrauma tõttu starti tulla Lauri Sild.
53. stardipositsioonilt jooksis ennast korraliku sooritusega 48.-ks Sander Vaher (+14.24), Heino Ollin tõusis 70. kohalt 65.-ks (+20.58). Kristo Heinmann startis 68.-na ja lõpetas 76.-na (+22.37). 101.-na alustanud Ats Sõnajalg oli finišis 86. (+28.18) ja 98.-na alustanud Tõnis Laugesaar 95. (+29.49).
Sander Vaher: „Läks suhteliselt hästi. Hajutuses kogunes suhteliselt suur seltskond kokku, liiguti minu jaoks piisavalt kiiresti ja tehniliselt hästi. Selles pundis püsisin lõpuni. Füüsiliselt oleks ehk veidi paremini suutnud, aga tehniline sooritus oli igati hea.“
Heino Ollin: „Algus ei olnud mul eriti hea, aga hajutuse osa läbisin väga hästi ja sattusin ühte suuremasse gruppi. Raja lõpuosas tuli sisse umbes minutine viga, millega mõned kohad kaotasin, aga kokkuvõttes olen oma jooksuga rahul.“
Koondise treener Olle Kärner: „Tänases päevas oli positiivne see, et kõik koondislased, kes rajale läksid, tegid seda tugeva võitlusvaimuga. Kuna tegemist oli viitstardiga, kus eilsed tulemused määrasid stardipositsioonide osas väga palju, siis kõrgetele kohtadele joosta ei olnud enam reaalne, aga meie parimad nii naiste- kui meesteklassis tegid täna väga korralikud sooritused.“
Viide
09.06.19LAURI MALSROOS TULI TAAS EUOOPA MEISTRIKS!
Täna oli Eesti orienteerumisel taas suurpäev - rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel Poolas, Wroclawis võitis Lauri sprindidistantsi!
Varem nii maailma- kui Euroopa meistriks tulnud mees võitis sprindi EM-kulla ka neli aasta eest Portugalis, kaks aastat tagasi Prantsusmaal saavutas ta samal distantsil hõbemedali.
Kokku on Lauri nüüd võitnud tiitlivõistlustelt kokku 10 medalit, möödudes selles arvestuses ühega meie kolmekordsest maailmameistrist Tõnis Ermist.
Hõbedale tuli täna Krystof Bogar Tšehhist ja pronksile Valeri Gluhhov Venemaalt.
69 mehe konkurentsis oli Marek Karm 41. ja 49 naise seas Eleri Hirv 37.
Viide
08.06.19Eestile rattaorienteerumise EM-i segateatest 11. koht
Täna Poolas Wroclawi lähistel alanud rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel sõideti esimese distantsina segateade, kus võistkonda kuulus 2 meest ja 1 naine. Kergelt mägisel maastikul tuli igal võistkonna liikmel läbida 14 km pikkune rada ja võtta 250 tõusumeetrit.
Eesti eest alustas võistlust Eleri Hirv, kes tuli 36 võistkonna konkurentsis avavahetusest 20.-21. kohal. Ehkki kaotust liider Taanile oli kogunenud 5.19., tegi Eleri enda kohta hea sõidu ja paljud konkurendid olid käeulatuses.
Teises vahetuses tõstis Eesti esinumber ja ala absoluutsesse tippu kuuluv Lauri võistkonda koguni 15 kohta lõpetades viiendana. Väga hea sõidu teinud Lauri kaotas liidritele juurde vaid 13 sekundit.
Viimases vahetuses sõitis Marek Karm küll enda taseme välja, kuid sellest rattaorienteerumises ala esikümnesse kuuluvate riikide ankrumeeste vastu füüsiliselt nõudlikul rajal ei piisanud ja seekord lõpetas Eesti 13. positsioonil (+13.11), mis riikidest andis 11. koha.
Euroopa meistriks krooniti Tšehhi, kellele järgnesid Venemaa ja Soome. Mullu, mil ala esmakordselt EM-võistluste kavas oli, saavutasid eestlased 10. koha. Maailma Karikasarjas on Eesti parimaks jäänud segateatesõidus riikidest 5. koht.
Homme sõidetakse Wroclawis linnamaastikul eestlaste lemmik-distsipliin sprint. 2015. aastal Portugalis sprindis Euroopa meistriks kroonitud Lauri võitis ka kahe aasta tagusel EM-il Prantsusmaal sel alal hõbemedali ning läheb tänavugi starti eesmärgiga võidelda kõige kõrgemate kohtade eest.
Võistluste koduleht: http://emtboc2019.pl/
08.06.19Tänavuse MK-sarja avavõistlusel Soomes oli Eesti parim Lauri Sild
Orienteerumise tänavused Maailma karikavõistlused algasid täna lühirajaga Helsingis, Nuuksio rahvuspargis. Naiste 4, 6 km pikkusele rajale startis 114 naist ja meeste 5,9 km pikkusele rajale 136 meest, sealhulgas praktiliselt kogu maailma paremik. Eesti koondise värvides olid võistlemas Evely Kaasiku, Annika Rihma, Margret Zimmermann, Laura Joonas, Kerstin Uiboupin, Kristo Heinmann, Ats Sõnajalg, Heino Ollin, Lauri Sild, Tõnis Laugesaar ja Sander Vaher. Vigastuse tõttu pidid võistluse vahele jätma Marianne Haug ja Timo Sild.
Mõlemad võidud läksid selge eduga Rootsi. Meestest oli parim Gustav Bergman, kes edestas prantslast Frederic Tranchand’i 1.03 ja norralast Olav Lundanes’i 1.31.
Eesti parim oli võistluse käigus trauma saanud Lauri Sild 31. kohaga (+5.25). Sander Vaher oli 53. (+7.34), Kristo Heinmann 67. (+8.55), Heino Ollin 70. (+9.37), Tõnis Laugesaar 98. (+13.34) ja Ats Sõnajalg 101. (+14.14).
Lauri Sild: „Esimene kolmandik rajast oli tehniliselt suhteliselt lihtne, füüsiliselt tundsin ennast hästi ja jooks sujus igati hästi. Mägisemas ja tehniliselt märksa keerulisemas raja teises pooles jäid kohati mõned sekundid mõne teevaliku taha, kuid üldjoontes kulges jooks endiselt positiivses võtmes. Kahjuks lõin aga vähem kui kilomeeter enne lõppu põlve vastu kivi nii kõvasti ära, et kotasin ligi poolteist minutit enne kui jälle korralikult liikuma sain.“
Kristo Heinmann: „Raja algus oli lihtne ja see uinutas kuidagi ära, varsti tuligi esimene viga. Umbes 20. minutil kohtasin oma kahte „parimat sõpra“ – suuri tõuse ja palavust ning see kombinatsioon ei sobinud mulle sugugi. Loodan, et homme on parem ilm."
Naiste võistluse võitis ülekaalukalt maailma esinumber Tove Alexandersson ajaga 29.54. Tema edu teisena lõpetanud venelanna Natalia Gemperle ees oli 1.38 ja kolmandana lõpetanud soomlanna Marika Teini ees 1.59.
Eestlannadest tegid parimad sooritused 42. koha saanud Evely Kaasiku (+8:10) ja kohe tema järel 43. kohaga Annika Rihma (+8:12). Laura Joonas oli 54. (+9.20), Kerstin Uiboupin 89. (+16.02) ja Margret Zimmermann 102. (+18.32).
Viide
03.06.19Balti MV-telt esikoht!
Kaks kulda ja kolm pronksi Balti meistrivõistluste teatejooksudes kindlustasid Eestile üle 3 aasta taas Balti MVte üldvõidu.
25.-26. mail Võrumaal Rõuges toimunud Balti meistrivõistluste avapäeva järel 3. kohal olnud Eesti võitis teisel päeval põhiklasside teatejooksud ja saavutas kahe päeva kokkuvõttes üldvõidu (1472 p) napi 27-punktise eduga Leedu (1445) ja Läti (1438) koondiste ees.
Naiste teatejooksus tuli avavahetuselt esimesena Leedu I võistkond. Eesti I naiskond, kus jooksmas oli Laura Joonas, andis teate Marianne Haugile üle teisena, vahe Leeduga finišis 11 sekundit. Haug tõstis teises vahetuses Eesti liidriks. Ankruvahetuses jooksis Leedu I võistkonnas Gabija Ražaityte välja küll päeva parima aja ja püüdis rajal Evely Kaasiku kinni, kuid eestlanna kiirem lõpp tõi Eesti esinduse üle finišijoone 22-sekundit enne Leedu I naiskonda. Pronksi sai 2 minutit nõrgema ajaga Eesti II naiskond koosseisus Kerstin Uiboupin, Eleri Hirv ja Annika Rihma.
Meeste arvestuses kuulus võit Eesti I meeskonnale, kus jooksid Kristo Heinmann, Timo Sild ja Lauri Sild. Sealjuures jooksid nii Timo kui Lauri välja oma vahetuse kiireima aja. Hõbedaga pidi leppima Läti esindus ning pronksile tuli Valgevene I meeskond. Eesti II meeskond koosseisus Sergei Rjabõshkin, Peeter Pihl ja Sander Vaher said 4. koha.
Noorteklassides võitsime kaks pronkmedalit M16 ja M20 arvestuses. Nooremate poiste võistkonnas jooksid Jürgen Joonas, Mihkel Mahla ja Olle Ilmar Jaama, kes hoidsid läbi kolme vahetuse stabiilselt kolmandat kohta. M20 arvestuses sekkus Eesti medaliheitlusesse alles viimases vahetuses, kui Kaarel Vesilind tõstis päeva parima ajaga oma meeskonna 6. kohalt pronksile. Võistkonnas jooksid veel Andres Rõõm ja Hando Allmann.
Ligi 500 võistlejat Rõugesse toonud Balti meistrivõistlused korraldas orienteerumisklubi Võru Sixten Silla juhtimisel. Rajad planeeris Markus Puusepp.
Eesti koondist ootavad juunis ees maailmakarikavõistluste etapid Soomes ning hooaega kroonivad maailmameistrivõistlused augustis Norras.
Viide
03.06.19Evely Kaasiku ja Timo Sild võidukad Balti meistrivõistluste tavarajal
25.-26. mail Võrumaal Rõuges toimunud Balti meistrivõistlused algasid Eestile edukalt: Evely Kaasiku ja Timo Sild jätsid avapäeval toimunud tavarajal kullad koju nii naiste- kui meeste põhiklassis. Naistest kindlustas Laura Joonas Eestile kaksikvõidu ning meestest jooksis Lauri Sild end pronksile.
Timo Sild, kes samal maastikul sai kaks aastat tagasi orienteerumise MMil pikal rajal 11. koha, tõdes finišis rahulolevana, et ettevalmistus augustikuiseks MMiks Norras on sujunud hästi ning tõusud Rõuge ürgoru nõlvadel ei tundunud enam nii pikad ja rasked kui kaks aastat tagasi. Ka kilomeetriaeg tuli täna kiirem kui kodusel MMil.
Lauri Sild oli raja algusosas hädas füüsilise poolega: „Jalad olid pehmed ja mootor ei tõmmanud,“ kirjeldas ta ootamatult nõrka enesetunnet, mis andis talle raja 4. kilomeetri peal 4.KPs alles 14. koha. Seejärel hakkas Lauri Silla jooks 14,3 km pikkusel 24KPga rajal kulgema tõusvas tempos ning finišis jäi teda pooleteisetunnisel võistlusel hõbedast lahutama ainult 51 sekundit.
Esikolmik:
1. Timo Sild 01:28:51
2. Jonas Vytautas Gvildys (Leedu) 01:29:24
3. Lauri Sild 01:30:15
Naiste 9km 23KPga rajal oli Evely Kaasiku (01.11.42) võit konkurentide ees veenev. Vaid raja esimese kolmandiku lõpul suutis Gabija Razaityte Leedust kaheks punktivaheks Kaasiku liidripositsiooni kõigutada, kuid valis siis aeglasema teevaliku ning eestlanna asus taas võistlust juhtima. Väga korraliku jooksu hõbemedalile tegi eelmisel nädalavahetusel Eesti MVtel kaks kulda võitnud Laura Joonas (01.14.13), kelle veatud teevalikud tõid ta raja lõpuosas üsna Evely Kaasiku kandadele, kuid rajameister Markus Puusepa planeeritud raja lõputõusudel oli Kaasiku Joonasest selgelt kiirem. Kolmandaks tuli juba ligi 7-minutilise kaotusega võitjale Laura Vike (01.18.40) Lätist.
Meie noored esinesid seekord tagasihoidlikumalt, avapäeva saagiks jäi vaid kolm kahvatumat karva medalit: meesjuunioridest võitis Kaarel Vesilind hõbemedali, pronksi said tüdrukute N14 klassis Harriet Koppel ning N16 klassis Leana Jete Korb. N14 klassis jäi vaid 1 sekund Marie Elleril puudu, et pronkmedal oleks läinud jagamisele, temale seekord siis 4. koht.
Võistkondlikus arvestuses on Eesti 913 punktiga avapäeva järel Läti (1012) ja Leedu (952) järel kolmandal kohal, kuid punktisummade vahed on niivõrd väiksed, et homsed teatejooksud selgitavad lõpliku riikide paremusjärjestuse.
Punktiarvestus võistlusklasside kaupa: http://www.okvoru.ee/site/wp-content/uploads/2019/05/Teams_score_1_day.pdf
Viide
20.05.19Eesti meistrid teateorienteerumises on OK Võru naised ja EKJ SK mehed
Teateorienteerumise tänavused Eesti meistrid selgitati Tartumaal Vitipalu maastikul, kus kaks aastat tagasi toimus orienteerumise MMi lühiraja ja teatejooksu võistlus. Tiitlikaitsjatena astusid 25kraadises suveleitsakus võistlustulle 20 naiskonna konkurentsis orienteerumisklubi Võru I naiskond ja ja 30 meeskonna konkurentsis Eesti Kaitsejõudude Spordiklubi meeskond.
Naiste võistluse esimese vahetuse lõpetas liidrina Piibe Tammemäe (SK 100), temast 4 sekundit jäi maha Eesti parim suusaorienteeruja Daisy Kudre (Peko II) ning 3 minutit hiljem jõudis teatevahetusse tiitlikaitsja OK Võru I naiskond, kus avavahetust jooksis Kerstin Uiboupin.
Teises vahetuses tõstis väga kindla ja kiire jooksu teinud ning eilsel lühirajal pronksmedali võitnud Marianne Haug võrukad liidripositsioonile, sealjuures vahe SK100ga oli 3-minutilisest kaotusest muutunud 4-minutiliseks eduks.
Kolmandas vahetuses näitas head vormi eilse lühiraja meister Laura Joonas, kes tõi Võru I naiskonna kindlale kullale. Lühiraja hõbe Evely Kaasiku tõstis OK JOKA teisele kohale, ent vahe võitjatega oli enam kui 8 minutit. OK JOKA võistkonnas jooksid veel Sigrid Ruul ja Helle Hallik. Kolmandaks tuli SK100 naiskond, kus lisaks Piibe Tammemäele jooksid Marie Tammemäe ja Triinu Rooni (+ 15.40).
Ka meestevõistluses asus tiitlikaitsja Kaitsejõudude SK võistlust juhtima alles teisel vahetusel, kui jooksmas oli Lauri Sild, kes oli teatevahetuse saanud Rain Eensaarelt 8. kohal, liidritest maas 5.24. Timo Sild sai kolmandas vahetuses metsa juba enam kui 3,5minutilise eduga Rakvere OK ees ning kasvatas finišiks Kaitsejõudude SK edu hõbeda võitnud Rakvere OK ees 7.45ni. Rakvere võistkonnas jooksid Priit Randman, Olle Kärner ja Tõnis Laugesaar. Pronksile tuli Värska OK Peko meeskond koosseisus Gion Schnyder, Reigo Teervalt ning Kristo Heinmann (+8.47).
Eesti MV tulemused: http://avaleht.peko.ee/events/eesti-mv-luhirada-ja-mn21-teade/
Järgmisel nädalavahetusel toimuvad Rõuges Balti meistrivõistlused, kus Eesti on väljas suure koondisega. Eesti eest on lubanud võistlema tulla meie põhiklasside tipptegijad (10 meest + 10 naist) ning noorte 14, 16, 18 ja 20 vanuseklasside paremik.
Viide
18.05.19Vitipalus tulid Eesti meistriteks Laura Joonas ja Timo Sild
Esimesed tänavused Eesti meistrimedalid orienteerumises jagati välja Elva lähistel Vitipalu maastikul, kus kaks aastat tagasi toimunud orienteerumise MM-il võisteldi samuti lühirajal ja teatejooksudes.
Elva-Vitipalu maastikukaitseala keeruline lohumaastik võimaldab rajameistril pakkuda ülimalt põnevaid orienteerumisülesandeid. Kahe aasta taguse MMi meeste lühirada valiti näiteks ülemaailmses konkurentsis aasta parimaks rajaks. Väga kõrgest klassist olid tänasedki Eesti MV rajad.
Naiste põhiklassi 4,2 km pikkusele rajale startis 28 naist ja meeste 5,3 km rajale 37 meest.
Naiste kullakonkurentsis sai otsustavaks tehniliselt parim sooritus, mille tegi Laura Joonas (OK Võru). Ettevaatliku alguse järel püüdis ta raja avakolmandiku lõpul kahe minutiga kinni kiiresti alustanud, kuid siis suure vea teinud Evely Kaasiku (JOKA). Duo püsis suuremate vääratusteta koos lõpuni ning noppis kulla ja hõbeda aegadega 32.14 ja 34.11. Pronksmedali võitis Marianne Haug (OK Võru), kellel jäi hõbedast puudu 17 sekundit ning neljandaks jäi vaid viie sekundi kaugusel medalist Margret Zimmermann (OK Kape).
Laura Joonas: “Teades, et tegemist on tehniliselt väga keerulise maastikuga, kus kõik otsustab kaardilugemisoskus, olin äärmiselt keskendunud reljeefilugemisele ja suutsin vigu vältida. Tänane medal on alles mu esimene lühirajalt, ehkki teistelt distantsidelt olen võitnud kokku 15 medalit.“
Meeste põhiklassis oli võistlus meistritiitlile tasavägisem ning see käis vendade Lauri ja Timo Silla vahel (EKJ SK). Peaaegu kogu raja läbisid nad omavahel 10-15 sekundilises intervallis. Raja esimesest punktist poole rajani juhtis noorem vend Lauri, kuid teises pooles oli vanema venna Timo tempo pisut kõrgem, ta läks juhtima ja hakkas tasapisi oma edu kasvatama. Finišiks oli samal maastikul 2017. a MMil 11. koha saavutanud Timo edu venna ees 37 sekundit. Kahe parema ajad 29.40 ja 30.17.
Kindlat kolmandat kohta hoidis veel raja viimase neljandiku alguseni 2017. aastal samas paigas koos vendade Sildadega MM-teates neljanda koha saavutanud Kenny Kivikas (OK Ilves), kuid saatuslik, enam kui kolme minutiline viga raja kõige tehnilisema punktiga röövis talt igasugused medalilootused. Pronksi noppis seejärel Kristo Heinmann (OK Peko, 33.52), kes läbis suurema osa rajast koos temast eespool startinud ja kinnipüütud Ats Sõnajalaga (Harju OK). Sõnajalale neljas koht ajaga 35.42, viies oli Sander Vaher (OK Kobras, 35.57) ja kuues Kenny Kivikas (36.14).
Juunioridest tulid Eesti meistriteks Kristel Kõivo (OK Peko) ja Kaarel Vesilind (SRD).
Viide
16.05.19Ülemaailmne orienteerumispäev toob Eestis orienteeruma üle 6000 inimese
Kolmapäeval algasid nädala kestvad ülemaailmse orienteerumispäeva üritused, mis leiavad aset globaalselt kõigil kontinentidel. Ka Eestis toimub ajavahemikus 15.–21. mai ligi 40 erinevat orienteerumisüritust, kuhu oodatakse osalema üle 6000 inimese.
Ülemaailmset orienteerumispäeva korraldatakse Rahvusvahelise Orienteerumisföderatsiooni egiidi all juba neljandat aastat ja selle eesmärgiks on propageerida orienteerumist laiemalt ja jõuda uute potentsiaalsete ala harrastajateni, eelkõige noorteni. 2018. aastal toimus ülemaailmse orienteerumispäeva üritusi kokku 81 riigis, milles ka eestlastel oli oma oluline osa – üle Eesti leidis aset kokku 39 üritust 5702 osalejaga.
Eestis toimub selle nädala jooksul hulgaliselt tööpäeva õhtuti aset leidvaid orienteerumispäevakuid, kuhu on oodatud kõik huvilised ja kus pakutakse ka algõpet. Lisaks korraldatakse orienteerumisüritusi ka koolides ja lasteaedades, kus eesmärgiks pole niivõrd sportlik mõõduvõtt, kui just huvi tekitamine ala vastu.
Tänavu on mai kuulutatud Eestis ka orienteerumiskuuks ja infot üle kogu vabariigi toimuvate päevakute kohta leiab "RMK Eestimaa orienteerumispäevakute" kodulehelt: päevakud.ee Üks suuremaid ja mugavaima asukohaga üritusi, kus orienteerumist proovida, leiab aset Tallinna Linnaorienteerumise päevaku raames esmaspäeval, 20. mail Tallinna Vanalinnas keskusega Vabaduse väljakul - sinna on oodata ligi 500 osalejat. Kõigil päevakutel leiab mitmeid erineva pikkuse ja raskusastmega radu.
Kõik ülemaailmsest orienteerumispäevast osavõtjad lähevad globaalsesse arvestusse ning neid ootab finišis erikujundusega diplom ja kleebis.
Viide
11.05.19Lauri Sild võitis Läti MV kulla tavarajal
Kolm Eesti koondise liiget osalesid täna Läti tavaraja meistrivõistustel Smiltene lähedal Kapusilsi tehnilisel maastikul. Kõik kolm jõudsid esikuuikusse - Margret Zimmermann oli naistest neljas ja Annika Rihma kuues ning Lauri Sild võitis oma esimese Läti meistrikulla selles distsipliinis.
Naistest tuli 6-minutilise ülekaaluga Läti meistriks Sandra Grosberga, meeste kahvatumad medalid said kaela Artūrs Pauliņš ja vanameister Mārtiņš Sirmais.
Kahe nädala pärast on Baltimaade, Valgevene ja Peterburi koondistel ees Balti meistrivõistlused Rõuges, 2017. aasta MM-i tavaraja maastikul.
Viide
09.05.19Presidendi üleskutse: klubide lipud lehvima Eesti MVtel!
Head orienteerujad!
Mai on Eesti Olümpiakomitee, ühenduse Sport Kõigile, Eesti Orienteerumisliidu ning Kultuuriministeeriumi eestvedamisel kuulutatud tänavu orienteerumiskuuks.
Hooaeg on täies hoos. Eestis on toimunud sel aastal juba ligi sada RMK Eestimaa orienteerumispäevakut ning üks rahvusvaheline tiitlivõistlus - Eestile neli medalit toonud koolinoorte MM Otepääl. 18. - 19. mail toimuvad orienteerumisjooksu hooaja esimesed Eesti meistrivõistlused. Sedapuhku siis 2017. aasta MM-i maastikel Vitipalus Tartumaal.
Kutsun kogu orienteerumispere Eesti MVtel osalema. Võistluste korraldaja Värska Orienteerumisklubi Peko on teinud kõvasti tööd, et Elva ümbruse metsades selgitada välja Eesti parimad orienteerujad. Mõeldud on ka algajatele ja neile, kes ei veel ei soovi võistelda. Võistluste 2. päeval toimub samas Peko orienteerumispäevak, kus igaüks leiab endale jõukohase raja.
Mul on üleskutse kõigi meistrivõistlustel osalevate klubide esindajatele:võtke kaasa oma klubide lipud ja tooge need enne võistlust korraldajate kätte. Need pannakse ülesse finišialasse. Mida säravamad, suuremad ja kõrgemad lipud, seda uhkem ja ilusam!
Sellest võiks saadagi traditsioon, et Eesti MVte finišikoridori kaunistavad kõikide Eesti orienteerumisklubide lipud.
Kohtumiseni 18. - 19. mail Vitipalus!
Meelis Mälberg
Eesti Orienteerumisliidu president
08.05.19Mai on Eesti Olümpiakomitee orienteerumise teemakuu
Mais tähistatakse Eestis orienteerumiskuud, mille raames on kõik huvilised sõltumata vanusest, soost ja kehalisest vormist oodatud tutvust tegema Eesti ühe populaarsema ja kõigile jõukohase liikumisvormiga. Orienteerumiskuul korraldatakse üritusi ja jagatakse infot, eesmärgiga anda kõigile liikumishuvilistele orienteerumise alal praktilisi teadmisi ja oskusi.
Eesti Olümpiakomitee regionaalspordi, liikumisharrastuse ja sportliku elustiili komisjoni esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on regulaarne liikumisharrastus Eesti rahva seas tasapisi kanda kinnitamas. “EOK poolt läbiviidud uuringu põhjal on täisealiste liikumisharrastajate osakaal Eestis tõusnud ligi 50 protsendile. Kuigi seda on kümne aasta taguse ajaga pea kümme protsenti enam, ei saa me siiski mööda tõsiasjast, et pea kolmandik Eesti elanikkonnast sisuliselt ei liigu. EOK kampaaniate eesmärk ongi tutvustada inimestele jõukohaseid ja kättesaadavaid liikumisvorme ning kaasata nad korrapärasesse liikumisharrastusse.“
Eesti Orienteerumisliidu presidendi Meelis Mälbergi sõnul on orienteerumine kõigile jõukohane. „Orienteerumisüritustel leiab igaüks endale sobiva raskusastmega raja, kus ka liikumiskiiruse saab ise vabalt valida. Kaardiga värskes õhus liikudes möödub aeg märkamatult ja emotsioone rajal kogetust jätkub kauemaks. Orienteerujad on sõbralik rahvas ja alati rõõmsalt valmis uusi tulijaid õpetama. Parim koht alustamiseks on üle Eesti toimuvad RMK Eestimaa orienteerumispäevakud.”
Orienteerumiskuu sai piduliku avapaugu 20. aprillil Viljandis traditsioonilise Jüriööjooksuga, mis tänavu leidis aset juba 60. korda. Aprilli lõpus said Otepääl alguse ka 5. maini peetavad koolinoorte maailmameistrivõistlused, kus osaleb 800 noort 23 riigist.
Maikuus toimub Eestis ligi 70 erinevat orienteerumisalast sündmust, seejuures ka ohtralt tööpäevaõhtuseid orienteerumispäevakuid. Üle Eesti igas maakonnas aset leidvaid RMK Eestimaa Orienteerumispäevakuid koondab sarja kodulehekülg.
Kuu haripunkt on 15. mail peetav Ülemaailmne orienteerumispäev - World Orienteering Day, mida tähistatakse samaaegselt enam kui 80 riigis. Rahvusvahelise Orienteerumisföderatsiooni eestvedamisel toimuva Ülemaailmse orienteerumispäeva tegevusi on pikendatud tervele nädalale. Sel nädalal Eestis toimuvad suuremad üritused leiab Eesti Orienteerumisliidu kalendrist.
Agaramad orienteerumishuvilised saavad end proovile panna 18.-19. mail Vitipalus toimuvatel Eesti meistrivõistlustel, kus 2017. aastal toimus 50 riigi sportlase osavõtul ka orienteerumise MM. Tunamullune väga tehniline MMi lühirada valiti tuhandete seast ka 2017. aasta maailma parimaks orienteerumisrajaks. Nädal hiljem, 25.-26. mail peetakse Rõuges, samuti 2017. aasta MM-maastikul Balti meistrivõistlused.
Eesti Olümpiakomitee, Ühenduse Sport Kõigile, Eesti Orienteerumisliidu ning Kultuuriministeeriumi eestvedamisel peetaval orienteerumiskuul on hea võimalus
Viide
06.05.19Brigitte Panker ja Olle Ilmar Jaama koolinoorte MMi lühirajal medalil
Otepääl Apteekrimäe metsas peetud koolinoorte MM-i lühirada tõi Eestile taas kaks medalit: kuldmedali võitis tüdrukute nooremas vanuserühmas Brigitte Panker ning tavaraja pronksmedali kõrvale teenis hõbeda Olle Ilmar Jaama.
Tavarajal hõbeda võitnud Marie Eller sai täna tubli 5. koha ja Lorely Kõrvel sai tüdrukute vanemas vanuserühmas 6. koha.
Brigitte Panker (15.23), kes jooksis terve raja sekund-sekundis tavaraja 3. koha omaniku Iga Mülleriga (2. koht 15.29; Poola), tunnistas pärast jooksu, et jooksis üsna puhtalt, vaid paaris kohas takerdus ta hoog mõneks sekundiks enda paremaks paikasaamiseks kaardil, ning jättis rajale endast kõik, nii et lõpuspurdiks eriti enam jõudu ei jagunudki. Lõpuspurdiga vähendas Iga Müller küll 3 sekundit võitjaga vahet, kuid finišijoonel oli Brigitta siiski 6 sekundit enne poolatari.
Kolmanda koha sai 1,5-minutilise vahega Judith Ravell Hispaaniast (17.00).
Poiste nooremas vanuserühmas (M2 selected) oli Olle Ilmar Jaamast (18.50) 16 sekundit kiirem lätlane Emils Lazdans (18.34). Ka siin oli kahe kiirema vahe kolmandaga selge - pronksile tulnud Mateo Rodrigues (19.58) Hispaaniast jäi võitjast maha juba üle minuti.
Vaheaegade tabelist on näha, et Emils jooksis väga ühtlaselt ja asus võistlust juhtima juba 2. KPst alates, kuigi 6 vaheaega 11st oli meie noormees temast kiirem. "Jooksin kogu jõust ja vigu ei teinud, ainult paar korda jäin tihnikusse kinni, oleks pidanud ringi jooksma," analüüsis Olle Ilmar oma sooritust.
Viide
01.05.19Maria Eller ja Olle Ilmar Jaama võitsid koolinoorte MMi avadistantsil hõbe- ja pronksmedali!
Koolinoorte MMi avadistants tavarada Otepääl oli eestlastele edukas - koondiste nooremas vanuserühmas sai tüdrukutest hõbeda Maria Eller (HOK) ning poistest pronksmedali Olle Ilmar Jaama (Peko).
Tütarlaste esikolmik oli tihe: Maria Ellerit edestas vaid 48 sekundiga Tille De Smul Belgiast (30:11) ning Mariast omakorda 9 sekundit aeglasem oli pronksivõitja Iga Müller Poolast (31:08). Hästi jooksis ka Brigitte Panker (32.56 ), kes sai 6. koha. Teiste Eesti tüdrukute kohad selles võistlusklassis: 15. Geteli Hanni (34.24), 26. Kris Jette Piht (37.13), 43. Angela Mõttus (42.50). Kokku oli rajal 75 võistlejat.
Nooremate poiste koondiste arvestuses (M2 selected; 64 võistlejat) võitis Aimar Urguizo Hispaaniast (27:43). Teisele kohale tuli Danylo Dvornikov (+04:10) Ukrainast ja vaid 14 sekundit nõrgema ajaga võitis pronksi Olle Ilmar Jaama (+04:24).
Teiste Eesti poiste kohad:
19. Mehis Udam (36.31); 30. Chris Marcus Krahv (40.09); 32. Nansen Palo (40.25); 47. Timo Kudre (48.10).
Tüdrukute koondiste vanemas vanuserühmas (W1 selected; 75 startijat) võitis Hanna Lundberg Rootsist (40:40), teine ja kolmas koht kuulus lätlannadele: Elza Kuze (41:16; + 0.36) ja Kristine Brunere (41:44; + 1.04). Tubli 7. koha jooksis selles klassis välja Lorely Kõrvel (45:47). Mari Linnus (50.10) sai 17. koha;
31. Anita Laanejõe 53:57
64. Siiri Talts 01:08:56
71. Eliise Kesküla 01:14:34
Noormeeste koondiste vanemas vanuserühma (M1 selected, 68 startijat) esikolmik: 1. Adam Jonáš 46:08 Slovakkia; 2. Ilian Angeli 46:16 Itaalia; 3. Edmund Grierson 46:46 Inglismaa.
Eesti noormeestest jõudsid esikahekümnesse Sander Pritsik 13. koha (50:45; Eesti II koondvõistkond) ja Kustu Künnapas 17. kohaga (52:17; Eesti I koondvõistkond).
Teiste Eesti noormeeste kohad selles võistlusklassis:
26. Hando Allmann 54:46 Eesti I koondvõistkond
30. Mihkel Mahla 55:22 Eesti II koondvõistkond
31. Aleksander Kepler 55:51 Eesti II koondvõistkond
44. Samuel Kolsar 01:03:14 Eesti I koondvõistkond
47. Martin Erik Maripuu 01:05:05 Eesti II koondvõistkond
50. Jürgen Joonas 01:05:36 Eesti I koondvõistkond
51. Artur Soo 01:06:26 Eesti II koondvõistkond
Koolide arvestuses esindasid Eestit tütarlaste võistkondadega Tartu Kivilinna Gümnaasium ja Põlva Gümnaasium ning poistest Tartu Katoliku kool ja Tallinna Reaalgümnaasium. Igas võistkonnas oli 5 liiget.
Esikolmikud ja Eesti parimad koolide arvestuse vanuseklassides:
W1 school (tüdrukute vanemas koolide arvestuses, 81 startijat): 1. Melina Lahdenperä 37.55 (Mäkelänrinteen Lukio; FIN), 2. Hilda Holmqvist Johansson 38.01 (Eksjö Gümnaasium, SWE), 3. Cecile Calandry 39:35 (Lycee Honore DUrfe, FRA).
Põlva Gümnaasiumi esindus:
10. Kairiin Märtson 48:43;
11. Johanna Laanoja 48:53
32. Anete Saar 01:06:10
61. Evelin Arulepp 01:40:12
67. Kristiin Kalle 01:43:53
W2 school (tüdrukute nooremas koolide arvestuses; 68 s
Viide
21.04.1960. Jüriööjooksu Viljandi lossimägedes võitsid võrokesed.
Jüriööjooks on kujunenud traditsiooniliseks ja sümboolseks orienteerumishooaja avavõistluseks ning lausa omaette brändiks Eesti orienteerumises. Tänavune heideldi Jüriööjooksu võidu eest juba 60-ndat korda ja seekord oli võistluspaigaks Viljandi lossimägede maastik.
60. Jüriööjooksu põhirajal astus seekord stardijoonele 62 viieliikmelist võistkonda, kelle lisaks veel 20 kolmeliikmelist harrastajate tiimi. Jüriööjooksu avavahetuse võit on igale orienteerujale ihaldusväärne ja tänavus kuulus see au Ats Sõnajalale Harju orienteerumisklubist. Sama päeva ennelõunal Eesti ekideni meistriks kroonitud mees suutis õhtuhämaruses 6,4 km ja 23 KP-ga rajal 15 sekundiga edestada kõva konkurentsi pakkunud Kaarel Hendrik Zernantit OK Ilvesest. Ent see oli alles suure võistluse algus. Jüriööjooksudel on sageli just naiste etapid need, kus paljuski otsustatakse kogu võistluse saatus. Nii oli suuresti ka seekord. Kui avavehtusest naasis hilisema võitja OK Võru esindaja Siim Klais 16. kohal ja üle 6 minutilise kaotusega, siis naiste joostud teise vahetuse lõpuks suutis Kerstin Uiboupin tulla teatevahetusse neljandana ja kaotust liidritel oli jäänud vaid paar minutit. Kuigi kolmandas vahetuses kärises võrokeste jooksja Alar Kume vahe liidritega taas neljale minutile, siis naiste neljanda vahetuse lõpus tuli Laura Joonas teatevahetusse juba 30 sekundilise eduga liidrina. Viimases vahetuses Jaagup Truusalu enam konkurentidele võimalusi ei jätnud ning lõpujoonele jõudis OK Võru üle kolme minutilise eduga lõpuajaga 3:03.40. Järgnesid tulise lõpuheitluse pidanud Värska OK Peko (Sander Linnus, Kristel Kõivo, Kevin Hallop, Daisy Kudre, Reigo Teervalt) 3:06.49 ja Rakvere OK (Priit Randman, Kelly Vildek, Olle Kärner, EPP Paalberg, Tõnis Laugesaar) 3:06.58.
Noorte arvestuses võittis võidu Värska OK Peko noorte tiim Olle Ilmar Jaama, Leana Jete Korb, Timo Kudre, Mari Linnus, Mihkel Mahla ajaga 3:53.20. Järgnesid OK Võru 3:58.00 ja OK Põlva Kobras 4:02.50.
Ka veteranide võistkondadest oli kiireim Värska OK Peko koosseisus Paavo Rõigas, Epp Käpa, Raul Kudre, Ingrit Kala ja Ain Fjodorov võiduajaga 3:54.05. Neile järgnesid OK Ilves 3:57.28 ja OK TON 4:06.51.
Esmakordselt võistlesid Jüriööjooksul omaette koknurentsis firmade võistkonnad ja selles arvestuses oli edukaim AS Norma esindus Tanel Kannel, Edit Kannel, Heiki Savitsch, Kertu Savitsch, Sander Annus ajaga 4:03.47, mis üldarvestuses andis neile 20. koha.
Harrastajate rajal oli edikaim Lennubaasi võistkonda Artur Rauk, Rain Muru, Marek Zahkna ajaga 1:46.29. Teise koha saavutas Käo Tiim ajaga 1:52.31 ja kolmanda koha võistkond Wandersellid 2:08.09.
60. Jüriööjooksuga käima lükatud orienteerumishooaeg Eestis jätkub täishooga. Juba aprillikuu lõpus algavad Otepääl koolide ja koolinoorte maailmameistrivõistlused. Maikuu on aga EOK poolt kuulutatud Eestis orienteerumiskuuks.
09.04.19RMK Eestimaa Orienteerumispäevakud avas oma hooaja
Hooajale anti ametlik avalöök 8. aprilli õhtupoolikul Tallinna Linnaorienteerumise päevakul Šnelli tiigi ääres. Tänavu juba kolmandat hooaega ühise katuse alla koondunud RMK Eestimaa Orienteerumispäevakud sisaldavad endas 20 erinevat sarja, mille enam kui 300 üritust leiavad aset üle Eesti kõigis maakondades - Hiiumaast Värskani ja Pärnust Narvani.
2018. aastal toimus üle kogu Eestimaa kokku 335 päevakut, kus 7700 erinevat harrastajat tegi üle 55 000 stardikorra. Pikkade traditsioonidega päevakud on tööpäevaõhtused orienteerumisüritused, kuhu on osalema oodatud kõik, kellele meeldib seikluslik looduses liikumine. Eesti Orienteerumisliidul on ambitsioonikas plaan kasvatada osalejate arvu veelgi.
Ühe uuendusena saab Tallinna teisipäevakute sarjaga liitumise järel pealinnas alates tänavusest orienteeruda tööpäeva õhtuti lausa neljal päeval nädalas. Mitmetes sarjades on lisaks orienteerumisjooksule olemas ka rattaorienteerumise rajad.
Päevakute peatoetaja RMK esindaja Ulvar Kaubi märkis avamisel, et mullu külastati riigimetsa rekordilised 2,7 miljonit korda, kellest orienteerujad on seltskond, kes viibib seal tihti.
Eesti Orienteerumisliidu juhatuse liige Lauri Leppik tõi välja, et RMK panus päevakusarja toetamise näol on oluline Eesti orienteerumisele, mille eest RMK pälvis ka „Spordisõber 2019“ auhinna.
RMK Eestimaa Orienteerumispäevakute koordinaator ja Eesti Orienteerumisliidu liikumisharrastuse juht Margus Hallik: „Päevakutel leidub jõukohaseid radu kõigile, alates väikestest lastest kuni 80-90 aastaste veteranideni. Osalemine ei nõua suuri erioskusi ega varustust, korraldajad pakuvad ka algõpet. Orienteerumine on väga vaheldusrikas ala, sest üritused leiavad aset pea alati erinevas kohas, kus ka rada on alati uus.“
Suurimaks päevakusarjaks on 55-aastase ajalooga Tallinna Orienteerumisneljapäevad, kus mullu oli 22 etapil keskmiselt 550 osalejat. Sarja peakorraldaja Mait Tõnisson: „Maailma vanima orienteerumispäevakute korraldajana jääme oma traditsioonide juurde ning korraldame enamuse neljapäevakutest metsas“.
Viide
06.04.19Karjalaskevõistluse võitsid Ats Sõnajalg ja Margret Zimmermann
Orienteerumisjooksu hooaja avavõistluseks Eestis on juba aastaid Võru klubi poolt korraldatav Karjalaskevõistlus, mis tänavu toimus Võru vallas Umbsaares. Suviselt sooja ja päikesepaistelist ilma nautisid ligi 300 orienteerumissõpra üle Eesti.
Meeste ja naiste põhiklassid startisid ühisstardist. Meeste võistlus oli vaatamata raja pikkusele (12 km) väga pingeline viimaste meetriteni. Kogu võistluse vältel juhtinud Ats Sõnajalg (Harju OK) tundis pidevalt endale kuklasse hingamas kolmikut Kaarel Hendrik Zernant (OK Ilves), Reimo Liiv, Hannes Poolamets (mõlemad Tammed). Pinge säilis finišini välja, kuid tugeva lõpuspurdiga suutis Sõnajalg hoida liidrikohta lõpuni. Võiduajaks oli 1.13.53. Zernant jäi maha 4, Liiv 10 ja Poolamets 15 sekundiga.
Naiste seas läks Margret Zimmermann (OK Kape) oma teed juba distantsi avakolmandikul ja võitis 10,7 km pikkusel rajal ajaga 1.23.35. Teise koha heitluses vahetasid rajal mitu korda positsioone Kristel Kõivo (OK Peko) ja Triin Jäädmaa (OK Võru) ja otsustavaks said alles raja viimased meetrid, kus finišijoon tuli spurtijatele enne vastu kui Jäädmaa Kõivost mööda oleks jõudnud. Kõivole teine koht ajaga 1.29.00 ja Jäädmaale kolmas ajaga 1.29.01.
Fotol Ats Sõnajalg rajal. Autor Sander Lembra
Viide
24.03.19Eesti naiskond ja M17 võistkond said teatesõidus 5. kohad
Rootsis Piteas lõppesid suusaorienteerumise tiitlivõistlused teatesõitudega, milles domineerisid Venemaa võistkonnad, võites 6 võistlusklassist 5 ja leppides hõbedaga ainult noorte Euroopa MV M17 klassi arvestuses.
Eestlased jõudsid kuue parema hulka kahes arvestuses: maailmameistrivõistluste konkurentsis sai 5. koha Eesti naiskond kooseisus Epp Paalberg, Doris ja Daisy Kudre ning noorte Euroopa MV arvestuses said meie noormehed (Ragnar Rooba, Mehis Udam ja Olle Ilmar Jaama) samuti 5. koha.
Naiste maailmameistriteks tulid venelannad (96.11). Tove Alexandersson (+ 3.14) tõstis viimases vahetuses Rootsi võistkonna küll Salla Koskelast (Soome, + 3.43) mööda hõbedale, kuid Maria Ketškina püüdmiseks jäi rada talle liiga lühikeseks. Neljandaks tuli selge vahega Norra naiskond. Daisy Kudre, kes edestas lõpuspurdis ühe sekundiga Lenka Mechlovat Tšhhist, tõi Eesti finišisse viiendana (+ 11.20).
Meeste maailmameistriteks tuli samuti Venemaa, kes ei andnud kordagi liidrirolli käest (96.30). Hõbedale sõitsid Rootsi mehed (+ 2.14) ja pronksile Norra (+ 3.45). Eesti meeskond koosseisus Kevin Hallop, Mattis Jaama ja Ilmar Udam lõpetasid kaheksandana (+ 20.06), 6 sekundit maas Bulgaariast ja sekund eespool Leedust.
Juunioride MM-il sai Eesti meeskond (Sander Pritsik, Kaarel Vesilind, Andres Rõõm) riikide arvestuses 7. koha (+ 11.55) ning noorte Euroopa MV arvestuses said meie N17 klassi tüdrukute võistkond (Liis Marii Kaso, Greta Maria Pissarev, Birgit Rõõm) 7. koha (+ 32.56).
Tulemused: https://orienteering.sport/event/world-ski-orienteering-championships-2019/sprint-relay/#current
Fotol Eesti teatenaiskond Daisy Kudre, Doris Kudre, Epp Paalberg. Foto Raul Kudre
Maret Vaher
Viide
23.03.19Daisy Kudre sai suusaorienteerumise MMi lühirajal 9. koha
Suusaorienteerumise MM jätkus täna ühisstartidest lühirajaga. Taas rõõmustas pöidlahoidjaid Daisy Kudre, kes saavutas tihedas konkurentsis 9. koha (+ 03.06).
Oma esimese kulla kahe pronksi kõrvale sellelt MMilt võitis venelanna Maria Kechkina (44.52), hõbedaga pidi leppima kahe eelmise distantsi võitnud Tove Alexandersson (+ 0.10) Rootsist. Pronksi sai Alena Trapeznikova (+ 1.52) Venemaalt.
Väga põneva naiste 9,2 km 25 KPga võistluse lõpplahendus tuli ca kilomeeter enne finišijoont, kui liidrikohta hoidnud Tove Alexandersson ühel viimastest laskumistest komistas ning pehmesse rajaäärsesse lumme kukkus. Olukorra kasutas ära temaga viimasest kaardivahetusest koos sõitnud Maria Kechkina, kes spurtis mööda ja suutis oma esikoha säilitada finišini.
Daisy Kudre alustas võistlust väga hästi, olles esikolmikus kuni poole võistlusmaani. Kahjuks tuli raja teisel poolel meie koondislasel sisse paar väikest viga ning erineval hajutusvariandil olnud grupp sai temast ette.
Tihe teedevõrk, rohkelt hajutuspunkte ning pidev silmside konkurentidega - see pani suured pinged peale kõigile ja ilma vigadeta ei pääsenud täna isegi liidrid.
Epp Paalberg sai 22. (+07.07) ja Doris Kudre 23. koha (+ 07.55).
Meeste 11,1 km 32KPga lühiraja grupifiniši võitis Erik Rost (52.36) Rootsist, hõbedale spurtis Audun Heimdal (+ 0.05) Norrast ja pronksi võitis Gion Schnyder (+0.11) Šveitsist. Esikuuiku ülejäänud kohad läksid Venemaale: 4. Sergei Gorlanov(+ 0.14), 5. Vladislav Kiselev (+ 0.15), 6. Andrei Lamov (+ 0.16). Sealjuures oli Lamov veel kilomeeter enne lõppu võistlust juhtimas.
Mattis Jaama lõpetas 17-mehelises juhtgrupis väga tubli 13. kohaga (+ 0.34). Ilmar Udam sai 27. (+ 07.27) ja Kevin Hallop 32. koha (+ 11.15).
Mattis Jaama: "Rada oli kiire ja huvitav, sain stardist pundiga hästi minema ning hea sujuva tempoga kulgesin stabiilselt sobivas rütmis. Suusk libises väga hästi ja viga sisse ei lubanud. Kesisest füüsilisest vormist hoolimata avastasin raja lõpuosas end liidritele üllatavalt lähedal, kuid enamaks keha võimeline polnud. Päevast sai võetud maksimum."
Suusaorienteerumise MM Rootsis Piteas lõppeb pühapäeval teatevõistlustega.
Võistluste kodulehekülg: https://www.wsoc2019.com/
Lühiraja tulemused ja kaart GPS jälgimisega: https://orienteering.sport/event/world-ski-orienteering-championships-2019/middle-distance/#current
Fotol Daisy Kudre (2018). Autor Sander Lembra
Maret Vaher
Viide
21.03.19Daisy Kudre maailma viies naine suusaorienteerumise MMi sprindis
Oma teise kuldmedali koduselt MM-lt sai Tove Alexandersson (14.28), kes juhtis võistlust esimesest vaheajapunktist lõpuni. Ka hõbemedal kuulus Rootsile, selle sai koondisekaaslasest ligi pool minutit nõrgema ajaga Magdalena Olsson (+0.28). Pronks läks Venemaale, selle võitis Maria Kechkina (+0.30).
Daisy sõnul oli 5. koht talle täna suur üllatus, hoolimata sellest, et just sellised kiiret kaardilugemist ja kiiret tegutsemist nõudvad rajad sobivad talle konkurentidest paremini. „Sõit sujus nii tehnilise kui füüsilise poole pealt kenasti ja suusad olid ka väga head. Kõik klappis, aga ikkagi on 5. koht üllatus!“ jagas Daisy finišijärgseid ülevaid emotsioone.
Epp Paalberg sai 22. (+ 03.36) ja Doris Kudre 23. koha (+ 04.09)
Meesteklassis jagati välja kaks kuldmedalit, sest täpselt sama aja (15:35) said 5,1km 15KPga rajal nii Sergei Gorlanov Venemaal kui Erik Rost Rootsist. Kolmandaks tuli vanameister, 46-aastane Eduard Khrennikov Venemaalt (+0.09), kes ühe sekundiga edastas oma 22-aastast võistkonnakaaslast ja värsket universiaadi sprindivõitjat Vladislav Kiselevi.
Mattis Jaama sai 21. (+02.21) ja Kevin Hallop 25. koha (+ 02.57).
Suusaorienteerumise maailmameistrivõistlused jätkuvad laupäeval lühirajaga.
Võistluste kodulehekülg ja järelevaatamine: https://www.wsoc2019.com/
Fotol Daisy Kudre - MM-i sprindi 5. koha omanik. Foto autor Raul Kudre.
Maret Vaher
Viide
21.03.19Olle Ilmar Jaama sai noorte Euroopa meistrivõistlustel 7. koha
Rootsis jätkuvatel suusaorienteerumise tiitlivõistlustel oli Eesti noortest tänagi parim Olle Ilmar Jaama, kes eilse tavaraja 14. koha vahetas välja poole vägevama tulemusega, saavutades sprindis 7. koha (+00.48). Sealjuures jäi noormeest poodiumist lahutama vaid üks sekund.
Võitis Niklas Ekström (12.34) Soomest, hõbedale tuli Mihhail Beliakov (+0.07) ja pronksile Ivan Kostin (+0.08) Venemaalt.
Ragnar Rooba sai 18. (+ 01.57), Mehis Udam 21. (+02.32), Timo Kudre 30. (+05.40) ja Maanus Udam 33. koha (+ 08.48) . Kokku oli stardis 39 noormeest.
Ka tüdrukute klassis läks kuldmedal Soome, selle võitis 5-sekundilise eduga Nina Karna (13.52) Venemaa esindaja Julia Khrennikova (13.37) ees. Pronksi sai Maria Hoskari Soomest (+ 0.14). Tubli 10. koha saavutas Birgit Rõõm (+ 01.36). Greta Maria Pisarev sai 28. (+04.48) ja Liis Marii Kaso 32. koha (+ 05.40). Tüdrukuid oli stardis 37.
Juunioride MM-il tuli noormeestest võitjaks Nicola Müller Šveitsist (13.10). Teise koha sai Sergei Mizonov Venemaalt (+0.14) ja kolmanda Aapo Viippola Soomest (+0.16). Eesti parimana sai Andres Rõõm 18. koha (+ 01.46). Kaarel Vesilind oli täna 26. (+ 02.28) ja Sander Pritsik 30. kohal (16.55).
N20 klassis jäid nii kuld- kui hõbemedal korraldajamaale, kulla võitis Sofia Westin ajaga 13.46, talle järgnes Elin Schagerström (+0.23) ning pronksi viis Venemaale Marina Vyatkina (+ 0.30).
Mari Linnus sai täna 18.koha (+ 02.16) ja Kaisa Rooba 32. koha (+03.52).
Suusaorienteerumise tiitlivõistlused jätkuvad laupäeval ühisstartidest lühirajaga.
Võistluste kodulehekülg ja järelevaatamine: https://www.wsoc2019.com/
Maret Vaher
Viide
20.03.19Daisy Kudre sõitis MM-il välja oma senise karjääri parima koha
Põhja-Rootsis, Piteå linna lähistel algasid kolmapäeval suusaorienteerumise MM-võistlused. Esimeseks võistlusalaks oli eraldistardist tavarada, kus Eesti koondise parimaks oli 11. kohaga oma senise karjääri parima MM-tulemuse teinud Daisy Kudre.
MM-i korraldajad olid planeerinud väga pikad rajad, mis koosmõjus mägise maastiku, sulailma, lumesaju ja pehmete rajaoludega tegid võistluse kõigile ekstreemseks füüsiliseks jõuprooviks. Võitjate ajad venisid eeldatust märksa pikemaks ning vahed tulemustes olid tavapärasest oluliselt suuremad. Eriti võimas oli naiste seas maailma esinumbri, rootslanna Tove Alexanderssoni ülekaal. Linnulennuliselt 20 km pikkusel rajal algusest lõpuni võistlust juhtinud ja oma edumaad aina suurendanud kullavõitja edestas lõpuaja 1.47.53 juures lähimat konkurenti tervelt kuue minuti ja 11 sekundiga. Hõbeda ja pronksi teenisid venelannad Aljona Trapeznikova ja Maria Ketškina (+6.47).
Väga hea sõidu tegi Eesti koondise liider Daisy Kudre, kes vaatamata ühele teevalikuveale oli 11. (+14.59), mis on tema senise karjääri kõrgeim MM-koht. Kümnes koht jäi vaid seitsme sekundi kaugusele. Koondise treeneri Raul Kudre hinnangul annab tänane sõit head lootust Daisy kõrgeteks kohtadeks teiste võistlusaladel.
Epp Paalberg sõitis välja 18. koha (+27.13).
Ka meesteklassis oli võitja ülekaal ilmne – maailma esinumber, venelane Andrei Lamov, võitis 22,5 km rajal ajaga 1.52.12 ja edestas hõbeda teeninud norralast Lars Moholdt’i 2.46. Mõningase üllatusena sai pronksi soomlane Tero Linnainmaa (+3.51), kes oli enne võistlust maailma jooksvas edetabelis alles 11. kohal.
Eesti koondise meestele oli nii pikk ja füüsiliselt ränk rada mitte just kõige sobivam. Parimana oli Mattis Jaama 23. (+31.17). Kevin Hallop oli kohe tema järel 24. (+33.10) ja Ilmar Udam 30. (+40.14).
Neljapäeval võisteldakse sprindis.
Viide
20.03.19Olle Ilmar Jaama Eesti noortekoondise parimana EM-il 14.
Paralleelselt täiskasvanute suusaorienteerumise MM-võistlustega peetakse Põhja-Rootsis, Piteå linna lähistel ka juunioride MM- ja noorte EM-võistlused.
Esimesel võistluspäeval sõideti eraldistardist tavarada.
Eesti koondise noortest tegi parima soorituse alles 15-aastane Olle Ilmar Jaama, kes saavutas vaatamata ühele suurele veale endast kuni kaks aastat vanemate konkurentide seas 14. koha. Ajaga 86.31 võidu noppinud venelasele Ivan Kostinile kaotas Eesti koondise noormees 11.48. Mehis Udam lõpetas 20. kohaga (+25:47).
Meesjuunioridest oli 16. kohaga parim Andres Rõõm. Juunioride MM-kulla pälvinud venelasele Sergei Mizonovile kaotas ta 12.21. Samas klassis oli 18. Kaarel Vesilind (+12.36) ja 28. Sander Pritsik (+21.09).
Naisjuunioride seas tuli maailmameistriks venelanna Marina Vjatkina ajaga 72.35. Kaisa Rooba oli 23. (+19.38) ja Mari Linnus 32. (+27.31).
Eesti neidudest oli noorte-EM arvestuses 31. Greta Maria Pisarev (+34.19) ja 33. Liis Marii Kaso (+38.20). Võitjaks tuli venelanna Maria Vorobjova ajaga 59.16.
Viide
19.03.19Rootsis algab suusaorienteerumise MM
Põhja-Rootsis Piteas toimuvad selle nädala kolmapäevast pühapäevani suusaorienteerumise maailmameistrivõistlused, millega koos peetakse ka juunioride ja veteranide maailmameistrivõistlusi ning noorte Euroopa meistrivõistlusi.
MM-võistluste ajakava:
K 20.03 pikk rada
N 21.03 sprint
R 22.03 puhkepäev
L 24.03 lühirada
P 25.03 teade
Eestit esindavad kolmel paralleelsel tiitlivõistlusel koguni 19 sportlast:
- täiskasvanute koondises:
Mattis Jaama, Kevin Hallop, Doris Kudre, Daisy Kudre (kõik Värska OK Peko), Epp Paalberg (Rakvere OK), Ilmar Udam (OK JOKA);
- juunioride koondises: Kaarel Vesilind (SRD SK), Andres Rõõm (OK Ilves), Sander Pritsik, Kaisa Rooba (mõlemad Rakvere OK), Mari Linnus (Värska OK Peko);
- noorte koondises: Ragnar Rooba, Liis Mari Kaso (mõlemad Rakvere OK), Olle Ilmar Jaama, Timo Kudre (mõlemad Värska OK Peko), Mehis Udam, Maanus Udam (mõlemad OK JOKA), Birgit Rõõm (OK Ilves), Greta-Maria Pisarev (RSK Jõhvikas).
Treener-esindajana hoolitseb Piteas Eesti võistkondade eest Raul Kudre ning määrdemeistrite-abitreeneritena toetavad sportlasi Kuno Rooba ja Erti Paalberg.
Veteranide MMil osalevad Eestist Ingrit Kala, Saima Värton ja Siiri Poopuu.
Viide
10.03.19Epp Paalberg taliuniversiaadil 11. ja Andres Rõõm 18.
Eesti suusaorienteerujad saavutasid Krasnojarskis toimuval taliuniversiaadil koondise parimad kohad ühisstardiga lühirajal.
Naisteklassis tegi hiilgava sõidu Epp Paalberg, kes kaotas 8,3 km pikkusel rajal võitjale ainult 2.21. Kümnes koht jäi vaid ühe sekundi kaugusele, selle napsas väga tugeva lõpuspurdiga tema eest itaallanna Stefania Corradini. Tasavägises võistluses medalitele tuli võitjaks soomlanna Liisa Nenonen ajaga 37.07, hõbeda teenis venelanna Marina Vjatkina (+0.07) ja pronksi tšehhitar Petra Hancova (+0.19).
Epp Paalbergi kommentaar: „Sain stardist hästi minema ja püsisin ilusti parematega konkurentsis. Raja teises poole tulid kogneva väsimuse foonil sisse mõned väikesed teevalikuvead, kuid lõppkohta need väga oluliselt ei mõjutanud. Olen nii tänase kui ka oma eelmiste univerisaadistartidega rahul, sest olen vormi hästi ajastanud ja tegin siin hooaja parimad sooritused.“
Teiste eestlannade kohad: 21. Doris Kudre (+4.35), 27. Katrina Ojavee (+7.25), 28. Silvia Luup (+7.41), 32. Jonne Rooma (+11.09).
Meesteklassis oli heitlus medalitele veelgi pinevam, sest kolm liidrit olid 9,3 km pikkuse raja eelviimases kontrollpunktis koos ning otsustavaks sai teevalik viimasesse kontrollpunkti suusastaadionil. Kahest variandist valis kiirema ainsana norralane Jörgen Baklid, kes edestas tänu sellele finišis venelasi Sergei Gorlanovit kolme ja Vladislav Kisseljovi 12 sekundiga.
Eesti meestekoondise parima soorituse eest hoolitses juunior Andres Rõõm, kes alistas lõpuspurdiga tšehh Vojtech Matus’i ning saavutas 18. koha finišeerides +3.18 pärast võitjat.
Andres Rõõm: „Jään oma tänase esitusega rahule. Eelnevad võistluspäevad olid mul üpris ebaõnnestunud ning sellepärast stardipositsioon täna kehvavõitu. Minu plaan oli kohe teel esimesse punkti oma positsiooni parandada, et liidritega vahe minimaalne hoida. Suutsin rajal vigadest hoiduda, kuid tegin kaks ebaõnnestunud teevalikut. Rajal pidin terve võistluse vältel võitlema parema positsiooni nimel ja mul on hea meel, et suutsin ka finišisirgel oma võtta. Füüsiline vorm tundus hea ning suusavalik ja määrdevalik õnnestunud, suured tänud meie hooldetiimile!“
Teiste eestlaste kohad: 22. Kevin Hallop (+4.20), 29. Kaarel Vesilind (+5.53), 31. Sander Pritsik (+6.19), 33. Rimmo Rõõm (+6.56), 34. Georg Caius Kutsar (+7.03).
Järgmisena on Eesti parimatel suusaorienteerujatel ees MM-võistlused Rootsis, mis algavad 20. märtsil.
Viide
07.03.19Eesti teatevõistkond taliuniversiaadil kõrgel 7. kohal
Krasnojarskis toimuval Taliuniversiaadil võistlesid suusaorienteerujad oma kolmandal võistluspäeval sprinditeates. Võistlus toimus ühest naisest ja ühest mehest koosnevate võistkondade vahel, kumbki võistkonnaliige läbis kolm ligikaudu kahekilomeetrist sprindirada.
Iga riik võis välja panna kaks võistkonda. Eesti esimeses võistkonnas startisid Epp Paalberg ja Kevin Hallop ning teises Doris Kudre ja Kaarel Vesilind.
Avavahetusest tuli 40 sekundi sees 16 võistkonda, Epp Paalberg nende hulgas seitsmendana, 26 sekundit liidritest. Tihedas konkurentsis ei langenud võistkond kordagi tahapoole 12. kohast. Kevin Hallop läks ankruetapile kaheksandana koos Venemaa teise võistkonna ankrumehega, keda õnnestus finišiks edestada 25 sekundiga. Eestlaste päralt jäi seega seitsmes koht, riikide arvestuses aga koguni viies, sest eespool olid kahe võistkonnaga Norra ja Soome.
Epp Paalberg: „Sõitsin sprinditeadet suurvõistlusel esimest korda. Ei teadnud täpselt mida oodata. Kohe võistluse algul sai mulle selgeks, et otsustavaks saab kiire suusatamine laiadel suusradadel. Samas oli teevalikutega võimalik nii mõndagi võita või kaotada. Orienteerumisega läks mul kõik hästi ning iga vahetuse lõpus oli staadionil kõvasti konkurentidega võiduajamist ja siin aitasid mind väga hästi ettevalmistatud suusad. Võistlus oli üliäge, mul olid väga head toetajad ja abilised ning saavutatud kohaga jään ka igati rahule.“
Kevin Hallop: „Tegin orienteerumistehniliselt veatud sõidud. Füüsiliselt andsin endast maksimumi, sõidurütm oli hea. Sain väga laheda suurvõistluse kogemuse ja jään ka kohaga väga rahule.“
Ülekaaluka võidu teenis favoriidina startinud Venemaa esindusvõistkond koosseisus Marina Vjatkina-Sergei Gorlanov ajaga 47.39. Hõbeda ja pronksi võitlesid endale välja Norra I ja Norra II võistkond, kes kaotasid võitjale vastavalt 1.03 ja 1.05. Eesti esindusvõistkond jäi võitjaist maha 1.48 ning 15. kohaga lõpetanud Eesti II võistkond 6.25.
Viide
05.03.19Epp Paalberg tõusis taliuniversiaadil jälitussõidus 14. kohale
Krasnojarskis toimuval Taliuniversiaadil oli suusaorienteerujate teisel võistluspäeval kavas ligikaudu pooletunnine jälitussõit esimese päeva sprindi tulemuste järgi.
Eesti koondise parima sõidu tegi Epp Paalberg, kes tõusis 19. kohalt 14.-ks. Suure tagasilöögi osaliseks sai Doris Kudre, kes startis 17. kohalt ja langes 24.-ks, kohe tema järel lõpetas 25. kohal Silvia Luup. Neli kohta tõusnud Katrina Ojavee lõpetas 27. ja Jonne Rooma 35. kohaga.
Epp Paalberg: „Olen oma sõiduga ülirahul, tegin veatu soorituse, kõik sujus hästi. Imestasin isegi kuidas ma nii mitmest konkurendist mööda sain. Eriti õnnelik olen sprindis 11. koha saanud norralanna alistamise üle finišisirgel. Tänusõnad tahan öelda määrdemeestele, kes olid suusad väga hästi libisema pannud.“
Hoopis teisest puust oli Doris Kudre kommentaar: „Minul oli täna väga halb päev. Juba esimese pika tõusu otsas tundsin, et olen täiesti läbi, keha oli tühi ja jõetu. Ma ei oska praegu veel öeldagi mis täna juhtus, kuid mul on väga kahju tänase jälitussõidu nurjumise üle, sest see formaat on mulle varasemalt väga sobinud.“
Kindlaks võitjaks tõusis teiselt kohalt startinud venelanna Marina Vjatkina (31.38), kahvatumad medalid teenisid soomlannad Mirka Suutari (33.19) ja Liisa Nenonen (33.21)
Meesteklassis hoidis jäi eestlastest kõrgeimale kohale Kevin Hallop, kes 25. kohalt startinuna lõpetas 27. kohaga. Kaarel Vesilind tõusis ühe koha võrra ja tõusis 31.-ks, Rimmo Rõõm tõusis kolme koha võrra, 33. kohale.
Sander Pritsik oli 36., Andres Rõõm 37. ja Georg Caius Kutsar 40.
Kevin Hallop: „Ei jää tänase sõiduga rahule. Vigu märkimisväärselt ei teinud, aga füüsiliselt tundsin ennast täna väga kehvasti ja libisemine oli maastiku kaugemas osas teistsuguste lumeolude tõttu vilets.“
Sander Pritsik: „Ma polnud veel esimesse punktigi jõudnud, kui juba suutsin suusa ära murda. Järgmise punkti läheduses oli õnneks varustuspunkt, kust sain kiirelt uue suusa. Kuid selleks ajaks oli hea sõidurütm kadunud ning hakkasin tegema mõningaid vigu. Seni saavutatud tulemustega jään üpris rahule. Kõik muu on olnud siin võistlustel suurepärane.“
Kaarel Vesilid: „Jälitussõidu formaat oli väga põnev. Kogu aeg nägin konkurente olin kursis oma positsiooniga. Sõit ise läks hästi. Tempo oli hea ja vigu ei teinud, kuigi mõni teevalik võinuks olla parem.“
Meeste võistluse võitis kolmandana startinud venelane Sergei Gorlanov (34.38), hõbedale tuli sprindi võitja Vladislav Kisseljov (Venemaa, 35.48) ja pronksile tõusis kuuendana startinud soomlane Misa Tuomala (35.59).
Viide
04.03.19Eesti suusaorienteerujate avastart taliuniversiaadil
Venemaal, Krasnojarskis alanud 29. ülemaailmsel Taliuniversiaadil on teiste spordialade kõrval esmakordselt programmis suusaorienteerumine. 20 riigi esindajate seas on osalemas ka Eesti orienteerujad.
Esimesel võistluspäeval võisteldi sprindis Krasnojarski linna servas asuva tuliuue Raduga suusakeskuse radadel. Meeste raja pikkuseks oli 4,1 km ja naistel 3,1 km. Suhteliselt kõrgetel mäenõlvadel asuv radade võrgustik ja kohati pehme rada esitasid tõsise väljakutse sportlaste füüsilisele võimekusele.
Eestlaste parima koha sõitis välja Doris Kudre, kes lõpetas 17. kohaga kaotades võitjale 1.31. Epp Paalberg oli 19. (+1.43), Silvia Luup 25. (+2.35), Katrina Ojavee 31 (+4.25) ja Jonne Rooma 35. (+6.16).
Doris Kudre: „Tänase raja profiil mulle eriti ei sobinud – see sisaldas palju sõitu laiadel uisuradadel. Oma sooritusega olen rahul, kuid tulemusega mitte. Siit võin järeldada, et sõiduvorm ei ole hetkel kiita. Tehniliselt tuli sisse üks umbes 15-sekundiline viga, ülejäänud kaotus liidritele tuleb sõidukiiruse arvelt“.
Üliõpilaste universiaadivõitjaks krooniti soomlanna Liisa Maija Nenonen ajaga 14.04. Ta edestas hõbedale tulnud venelannat Marina Vjatkinat 21 sekundiga ja oma kaasmaalast Mirka Maarit Suutarit 37 sekundiga.
Meeste konkurentsis oli eestlastest 24. kohaga parim Kevin Hallop (+2.53). Kaarel Vesilind teenis 32. koha (+3.56), Sander Pritsik 34. (+4.25), Rimmo Rõõm 36. (+5.02). Suure vea teinud Andres Rõõm lõpetas 45. kohaga (+9.59) ning õnnetu kukkumisega mõlemad suusad murdnud, kuid siiski finišeerinud Georg Caius Kutsar oli 46. (+12.35).
Kaarel Vesilinnu kommentaar:"Tegin enda jaoks keskmise soorituse. Paar teevalikuviga tuli, aga muid koperdamisi suutsin vältida. Füüsilise poole pealt jäi puudu sprindile vajalikust agressiivsusest."
Meeste võistlust valitsesid venelased ja norralased, kes jagasid omavahel viis esimest kohta. Kuldmedali sai venelane Vladislav Kiselev ajaga 15.46, napi 4-sekundilise kaotusega teenis hõbeda norralane Audun Heimdal (+0.04) ja pronksi venelane Sergei Gorlanov (+0.11).
Teisipäeval sõidetakse sprindi tulemuste järgi startides ligikaudu pooletunnine jälitusssõit.
Juuresoleval pildil Eesti suusaorienteerujate üliõpilaskoondis Krasnojarskis koos võõrustajate esindajaga.
Viide
02.03.19RMK ja Värska Vesi pälvisid "Spordisõber 2019" aunimetuse
Kultuuriministeerium ja EOK kuulutasid pidulikul tänuüritusel välja „Spordisõber 2019“ aunimetuse pälvinud ettevõtted ja eraisikud. Nende seas olid ka Eesti orienteerumise head toetajad Riigimetsa Majandamise Keskus ja Värska Vesi. Tänuauhinnad – kunstnik Kalli Seina klaasskulptuuri – andsid ühiselt üle Eesti Vabariigi kultuuriminister Indrek Saar ja Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa.
Kultuuriminister Indrek Saar tänas kõiki ettevõtteid ja inimesi, kes on toetanud Eesti sportlasi ja sportlikku Eestit. „Tänu spordisõpradele on meie talendid saanud tuule tiibadesse, üha rohkem inimesi osaleb liikumisharrastuses ning kõikjal Eestis on võimalik teha sporti. Sport on vaieldamatult valdkond, kus saame noppida riigi ja ettevõtete koostöö vilju kõige enam, sest meid ühendab sama eesmärk - aus mäng, mis sport olema peabki,“ ütles Saar
EOK president Urmas Sõõrumaa lausus, et spordi toetamine on investeering Eestisse ja Eesti inimestesse. „See, kui sportlikud, terved ja õnnelikud on meie inimesed, määrab selle, kui edukad me saame olla organisatsioonidena, ettevõtetena, riigina. Rahaline toetus loob võimalusi, aga sama tähtis on ka toetaja tähelepanu, märkamine, kaasaelamine. See innustab, annab uut jõudu ja tugevust, mis kandub omakorda tagasi ka toetajale. Tänan kõiki, kes toetavad Eesti sporti!“ ütles Sõõrumaa.
Riigimetsa Majandamise Keskuse eestvedamisel on kogu Eestimaa tihedalt kaetud erinevate looduses liikumise võimalustega – matkarajad, puhke- ja lõkkepaigad, mis on hästi korrastatud ja hooldatud. Suur on Riigimetsa Majandamise Keskuse panus erinevate Eestimaa terviseradade ja orienteerumismaastike hooldusse. Riigimetsa Majandamise Keskus on olnud väga paindlik ja vastutulelik partner Eestimaal orienteerumise tippürituste läbiviimisel.
Värska Vesi toetab erinevaid spordialasid (käsipall, korvpall, suusatamine, triatlon) ning mitmeid spordiklubisid (jalgpalliklubid, korvpalliklubid, käsipalliklubid, orienteerumisklubi). Eesti Käsipalliliidu koostöö ettevõttega Värska Vesi on olnud pikaajaline ja see on olnud tulemuslik mõlemale poolele. Triatloni Liidu koostööpartnerina on Värska Vesi toetanud triatleet Kaidi Kivioja tema sportlasteel nelja aasta jooksul ja teeb seda ka sellel aastal.
Eesti Orienterumisliidu partneriks oli Värska Vesi MM 2017 ja Üliõpilaste suusaorienteerumise MM 2018 korraldamisel.
„Spordisõber“ on Kultuuriministeeriumi ja Eesti Olümpiakomitee uus traditsioon spordi toetajate tunnustamiseks. Spordisõbra tiitliga tänatakse neid, kes on oluliselt toetanud spordi- ja liikumisharrastuse valdkonda, hoogustanud spordi- ja liikumissündmuste toimumist ning seeläbi ka ühiskonna arengut laiemalt.
Eesti Olümpiakomitee
Viide
02.03.19Krasnojarskis avati XXIX Taliuniversiaad
Täna süüdati Krasnojarskis /Venemaa/ XXIX taliuniversiaadi tuli. Esmakordselt peetakse taliuniversiaad Venemaal.
Väga suursuguse kunstilise kavaga avatseremoonial osales ka Venemaa president Vladimir Putin.
Taliuniversiaad on kahtlemata selle aasta maailma suurim talvine multispordiüritus. Universiaadil osaleb enam kui 2700 sportlast 58 riigist. Esindatud on üle 600 kõrgkooli. Suurim delegatsioon (295 sportlast) on korraldaja riigil – Venemaal. Üle saja sportlasega on esindatud Kasahstan, Jaapan ja Hiina.
11 päeva jooksul selgitatakse parimad 11 spordialal, välja antakse 76 medalikomplekti. Universiaadil on ametis üle 5000 vabatahtlikku. Võistluseteks on valminud uued spordirajatised või on olemasolevad täielikult rekonstrueeritud. Delegatsioonid on majutatud üliõpilasküla värskelt remonditud hoonetesse. Võistlused toimuvas sportlaskülast 2-16 km kaugusel, nii et kõik võistlused on kuni poole tunni autosõidu kaugusel.
Universiaadi ava- ja lõputseremooniaid, samuti enamike võistluste finaale kannavad üle paljude riikide telekompaniid, sealhulgas ka Eurosport. Kohapeal on müüdud erinevatele võistlustele 160 tuhat piletit. Universiaadide kõrgest sportlikust tasemest annab tunnistust seegi, et rohkem kui 100 varasematel universiaadidel võistelnud üliõpilassportlast olid medalivõitjaks Sotši või Pyeng Changi olümpial. Krasnojarskis on kohal ka 2018. aasta olümpiavõitjad prantslane Perrine Laffont ja korealane Kim Alang. Lisaks neile, teisigi tituleeritud sportlasi.
Eestit esindab seniste taliuniversiaadide suurim delegatsioon. Universiaadil võistleb 19 sportlast kuuest erinevast kõrgkoolist. Enim sportlasi on Tartu Ülikoolist /8/, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Eesti Maaülikoolist on kaks sportlast. Eestlased osalevad suusaorienteerumises /11 sportlast/, Freestyle suusatamises /3/, iluuisutamises /2/, mäesuusatamises /2/ ja murdmaasuusatamises /1/.
Meie suurimad lootused on seotud suusaorienteerumisega, mis on esmakordselt taliuniversiaadi kavas. Suusaorienteerumisele on see ühtlasi suur samm teel olümpiaalaks. Senistel suusaorienteerumise üliõpilaste MMidel oleme võitnud mitmeid medaleid ja loodame lisa seegi kord. Suusaorienteerumise meeste esinumber on Kevin Hallop /EMÜ/ ja naistest Doris Kudre / TÜ/. Doris oli eelmisel üliõpilaste maailmameistrivõistlustel jälitussõidus neljas. Lisaks neile kuuluvad koondisesse Rimmo Rõõm, Andres Rõõm, Kaarel Vesilind, Georg Caius Kutsar, Sander Pritsik, Epp Paalberg, Silvia Luup, Jonne Rooma ja Katrina Ojavee.
Orienteerumises võisteldaks sprindis, jälitussõidus, sprinditeates ja ühisstardist lühirajal. Avastart on 4. märtsil sprindis. Mehed stardivad kell 10.00 (Eesti aeg) ja naised 11.45.
Viide
27.02.19EOL-i tegevjuhi konkursi tähtaega on pikendatud 15. märtsini 2019
Eesti Orienteerumisliit (EOL) kuulutab välja konkursi EOL-i tegevjuhi ametikohale
EOL-i tegevjuhi töö põhieesmärkideks ja -sisuks on organisatsiooni töö juhtimine ja orienteerumiselu korraldamine Eestis vastavalt EOL-i liikmete ehk orienteerumisklubide ühishuvidele. EOL-i tegevjuht juhib organisatsiooni koostöös nii orienteerumisklubidega, rahvusvaheliste alaliitudega, EOK ja teiste Eesti spordiorganisatsioonidega, riigiasutuste ja toetajafirmadega ning meedia ja avalikkusega.
Põhinõuded töökohale on:
• Oskus juhtida meeskonda
• Eesti orienteerumisspordi ja muude spordivaldkondade tundmine
• Spordivaldkonnaga seonduvate õigusaktide tundmine
• Eesti keele oskus kõrgtasemel, inglise keeles oskus vähemalt kesktasemel ja vene keele oskus vähemalt algtasemel
• Hea suhtlemisoskus, algatus- ja otsustusvõime, kohuse- ja vastutustunne
• Tööks vajalike arvutiprogrammide, kodulehe ja andmekogude käsitlemise oskus
Pakume:
• Eneseteostuse võimalust tugeva spordialaliidu juhtimisel
• Suhtlemisrohket ja erinevaid väljakutseid pakkuvat ning põnevat tööd
• Kindlat põhipalka ja ametiauto kasutamise võimalust ning lisatasu vastavalt töö tulemuslikkusele
• Tähtajatut töölepingut
Tööle asumine eeldatavalt hiljemalt aprillis 2019. aastal.
Kandideerimiseks palun esitada hiljemalt 15. märtsiks 2019.a. kandideerimisavaldus, soovi korral koos palgasooviga, Eesti Orienteerumisliidule juhatusele, elulookirjeldus (sh info senise organisatsioonijuhtimise kogemuse kohta) ja muud kandidaadi poolt oluliseks peetavad dokumendid e-postiga aadressil Karli@ace.ee
Kontakt ja lisainfo Karli Lambot, Eesti Orienteerumisliidu juhatuse esimees, tel 50 16 571, e-post Karli@ace.ee
24.02.19Daisy Kudre ja Mattis Jaama tulid Eesti meistriteks lühirajal
Põlva lähistel Hatikul peeti Eesti Vabariigi aastapäeva eelõhtul suusaorienteerumise Eesti meistrivõistlused lühirajal. Meeste raja linnulennuliseks pikkuseks oli 8,3 km ja naistel 6,5 km.
Hiljutised sulailmad ja sellele järgnenud külmad olid muutnud lumikatte napiks ja rajaolud jäisteks, mis võimaldas paljudes kohtades otselõikeid väljaspool suusaradu.
Korraldajaklubi Põlva Kobras oli rasketele oludele vaatamata ette valmistanud rohkesti põnevust pakkuvad rajad.
Nii naiste kui meeste põhiklassis tulid võitjaks Eesti koondise liidrid Daisy Kudre ja Mattis Jaama (mõlemad OK Peko).
Daisy edu teiseks tulnud Evely Kaasiku (OK JOKA) ees oli 46 sekundit ja kolmandaks tulnud Doris Kudre (OK Peko) ees 1.32.
Daisy Kudre: „Mul on väga hea meel, et Eesti meistrivõistlused keeruliste lumeolude kiuste ikkagi toimusid. Rajad olid huvitavad ning keerulised, seda nii jäiste olude kui tiheda radade võrgu tõttu. Enda sõiduga ma rahule ei jää, kuna tegin mitu orienteerumisviga. Õnneks suutsin vigadest hoolimata piisavalt kiire sõidu teha, et meistritiitel võita.“
Meeste seas edestas Mattis Jaama külalisvõistlejat Nauris Raizet Lätist 1.25. Eesti meistrivõistluste hõbeda teenis Tõnis Erm (TAOK, +1.53) ja pronksi Kevin Hallop (OK Peko, +4.22).
Viide
24.02.19Daisy Kudrele ja Mattis Jaamale ka tavaraja meistrikullad
Põlva lähistel Hatikul võisteldi Eesti Vabariigi 101. sünnipäeval suusaorienteerumise Eesti meistrimedalitele kõige pikemas distsipliinis, tavarajal. Meeste raja linnulennuliseks pikkuseks oli 16 km ja naistel 9,2 km.
Eelmise päeva lühirajavõistlusega võrreldes oli sula maastikule täiendavalt lumevabu kohti sulatanud, kuid Eesti meistrivõistlused said väärikalt peetud. Otselõikeid oli maastikul riskantsem teha, sest lumi enam nii hästi ei kandnud ja võistlejad püsisid pigem ettevalmistatud suusaradadel.
Lühirajal oma tugevust näidanud Daisy Kudre ja Mattis Jaama (mõlemad OK Peko) üleolek oli poole pikematel radadel veelgi veenvam.
Daisy püüdis finiši eel nelja minutiga kinni oma noorema õe Dorise (OK Peko), kes teenis just sellise kaotusega hõbemedali. Pronksi sai võitjale 6.04 kaotanud Epp Paalberg (Rakvere OK).
Daisy Kudre: „Tänane võistlus õnnestus mul päris hästi. Kuigi võistluse alguses tegin ühe suurema orienteerumisvea, kulges ülejäänud sõit õigeid teevalikuid tehes ning füüsiliselt hea tundega. Raja lõpuosas jõudsin järele eespool startinud konkurentidele, mis andis kinnitust, et olen hea sõidu teinud.“
Meeste seas pakkus Mattis Jaamale poole rajani ainsana kõva konkurentsi Kevin Hallop (OK Peko), kes tegi siis aga dramaatilise kaardilugemisvea ja katkestas võistluse. Mattis Jaama tulemusele pääses kõige lähemale külalisvõistleja Nauris Raize Lätist kaotusega 1.38. Eesti meistrivõistluste hõbeda teenis Rimmo Rõõm (OK Ilves, +6.06) ja pronksi Tõnis Erm (TAOK, +7.00).
Viide
18.02.19Konkurss Eesti Orienteerumisliidu tegevjuhi ametikohale
EOL-i tegevjuhi töö põhieesmärkideks ja -sisuks on organisatsiooni töö juhtimine ja orienteerumiselu korraldamine Eestis vastavalt EOL-i liikmete ehk orienteerumisklubide ühishuvidele. EOL-i tegevjuht juhib organisatsiooni koostöös nii orienteerumisklubidega, rahvusvaheliste alaliitudega, EOK ja teiste Eesti spordiorganisatsioonidega, riigiasutuste ja toetajafirmadega ning meedia ja avalikkusega.
Põhinõuded töökohale on:
• Oskus juhtida meeskonda
• Eesti orienteerumisspordi ja muude spordivaldkondade tundmine
• Spordivaldkonnaga seonduvate õigusaktide tundmine
• Eesti keele oskus kõrgtasemel, inglise keeles oskus vähemalt kesktasemel ja vene keele oskus vähemalt algtasemel
• Hea suhtlemisoskus, algatus- ja otsustusvõime, kohuse- ja vastutustunne
• Tööks vajalike arvutiprogrammide, kodulehe ja andmekogude käsitlemise oskus
Pakume:
• Eneseteostuse võimalust tugeva spordialaliidu juhtimisel
• Suhtlemisrohket ja erinevaid väljakutseid pakkuvat ning põnevat tööd
• Kindlat põhipalka ja ametiauto kasutamise võimalust ning lisatasu vastavalt töö tulemuslikkusele
• Tähtajatut töölepingut
Tööle asumine eeldatavalt hiljemalt aprillis 2019. aastal.
Kandideerimiseks palun esitada hiljemalt 23. veebruariks 2019.a. kandideerimisavaldus Eesti Orienteerumisliidule juhatusele, elulookirjeldus (sh info senise organisatsioonijuhtimise kogemuse kohta) ja muud kandidaadi poolt oluliseks peetavad dokumendid e-postiga aadressil Karli@ace.ee
Kontakt ja lisainfo Karli Lambot, Eesti Orienteerumisliidu juhatuse esimees, tel 50 16 571, e-post Karli@ace.ee
11.02.19Eesti teatenaiskond EM-il südika sõiduga neljas
Türgis täna lõppenud suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel selgitati viimasel võistluspäeval parimad teatesõitudes. Eesti oli esindatud ainult naiskonnaga koosseisus Epp Paalberg, Doris Kudre, Daisy Kudre. Suurematel koondistel oli võimalus panna välja ka kaks võistkonda, kuid medaliarvestusse läks vaid parim igast riigist.
Avavahetusest tulid esimesena venelannad, Epp Paalberg andis teate üle riikide arvestuses kuuendana, lisaks suurfavoriitidest Venemaale, Rootsile ja Soomele olid Eestist eespool veel ka Šveits (edu Eesti ees 5.55) ja Tšehhi (4.53). Kaotust liidritele oli Eestil küll 6.20, kuid hajutusvariandid erinesid üksteisest mitme minuti võrra ja Eestile oli avavahetuseks sattunud üks pikemaid variante.
Epp Paalberg: „Jäin oma hajutusvariandil kiiresti üksi, kuid suutsin säilitada hea kiiruse ja tegin täna kindlasti oma parima soorituse neil võistlustel“.
Doris Kudre peaeesmärgiks oli vahe vähendamine Šveitsi ja Tšehhiga ning see ka õnnestus – teises teatevahetuses olid tšehhitaride edu Eesti ees veel vaid 1.32 ja šveitslannad jäid napi 10 sekundi kaugusele.
Doris Kudre: „Sõitsin terve raja üksinda, sest peakonkurendid ei olnud nägemisulatuses. Tundsin ennast täna hästi, haige õlg pidas vastu ning tegin kontrollitud soorituse, millega jään igati rahule.“
Daisy Kudre pidas terve raja tasavägist heitlust Šveitsi ja Tšehhi ankrunaistega, kellest visamaks osutus nendel meistrivõistlustel individuaalselt kahel korral kaheksandaks tulnud tšehhitar Lenka Melchova.
Daisy Kudre: „Raja lõpuosas suutsin kitsastel tõusudel tšehhitariga piisava vahe sisse sõita, mida ta laiadel suusaradadel enam tagasi teha ei suutnud. Tundsin end täna väga hästi ja naiskonnaga võtsime tänasest päevast maksimumi. Neljas koht on meie parim teatekoht EM-võistlustel.“
Võistlust juhtis algusest lõpuni Venemaa, kes edestas lõpuks Rootsit 1.48 ja Soomet 3.59. Eesti kaotus võitjatele oli 10.09, Tšehhi jäi Eesti selja taha 12 sekundiga.
Meeste esikolmiku moodustasid Norra, Venemaa ja Rootsi. Märkimisväärne on see, et Venemaa hõbedases võistkonnas tegi teises vahetuses suurepärase sõidu 46-aastane Eduard Hrennikov, kes viis teise vahetuse lõpuks Venemaa kahe minutiga juhtima.
Eesti meeskonda välja ei pannud.
Viide
10.02.19Daisy Kudre EM-tavarajal 14. kohaga Eesti parim
Türgis toimuvatel suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel võisteldi eelviimasel võistluspäeval ühisstardist tavarajal. Meeste raja linnulennuliseks pikkuseks oli 18,1 km ja naistel 14,4 km.
Ilmataat pakkus sulailma ja korraldajad suurte tõusude summaga radu, kusjuures tõusud tuli valdavalt võtta kitsastel, tugevaid paaristõukeid nõudvatel radadel.
Eesti võistkonnast jättis rajale minemata Doris Kudre, et säästa valutavat õlga esmaspäevaseks teatesõiduks. Eesti koondise parima koha eest hoolitses taas Daisy Kudre, kes lõpetas 570 tõusumeetriga raja 14. kohaga. See on tema senise parima koha kordamine EM tavarajal.
Daisy Kudre: „Tegemist oli eelkõige füüsiliselt väga raske rajaga, kuid ka tehniliselt ei saa rajameistrile midagi ette heita. Pingutasin maksimaalselt, aga tänane kaotus parimatele tuli peamiselt ikka füüsilisest allajäämusest, ehkki ei saa välistada ka mõningaid väiksemaid vigu teevalikul. Mulle oleks rohkem sobinud kiirem ja tehnilisem maastik, aga tänastes oludes jään oma tulemusega pigem rahule.“
Euroopa meistriks tuli rootslanna Tove Alexandersson ajaga 1.21.33, teine oli venelanna Maria Ketškina (+ 2.51) ja kolmas soomlanna Salla Koskela (+4.12). Daisy Kudre tulemuseks oli 1.34.42 (+13.03).
Teise eestlannana startinud Epp Paalberg oli 26. (+29.12).
Meeste seas võitis sel EM-il juba sprindikulla ja lühiraja hõbeda teeninud norralane Lars Moholdt ajaga 1.31.50. Ta edestas 34 sekundiga venelast Sergei Gorlanovit ja 38 sekundiga rootslast Erik Rosti. Taas oli neljas 46-aastane vanameister Eduard Hrennikov Venemaalt (+2.17).
Eesti koondise esinumber Mattias Jaama püsis raja esimesel kolmandikul tihedas juhtgrupis, kuid teise ringi rasketel tõusudel tekkis liidritega vahe sisse ja finišiks oli see +14.21, mis andis 21. koha. Kevin Hallop lõpetas 32. kohal (+27.10).
Esmaspäeval on EM-il viimase alana kavas naiste ja meeste teatesõidud.
Viide
08.02.19Daisy Kudre kordas EM-il oma senist parimat tulemust
Türgis toimuvatel suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel oli kolmandal võistluspäeval kavas eraldistardist lühirada. Meeste raja linnulennuliseks pikkuseks oli 7,4 km ja naistel 5,7 km.
Ilmastikuolud olid väga muutlikud – päikesepaiste vaheldus tumeda pilvisuse ja lumesajuga.
Vaatamata aklimatiseerumiraskustele tegi suurepärase sõidu Daisy Kudre, kes kordas 9. kohaga oma seniseid parimaid kohti EM-il – tema kontol on samad kohad sprindirajalt 2014. ja 2016. aastal.
Daisy Kudre: „Pärast kahte pingelist ja füüsiliselt väga raskelt kulgenud võistluspäeva läksin täna rajale pingevabalt ja hea tujuga. Kuigi siinne maastikutüüp ei ole mulle sobivaim, tegin nii tehniliselt kui füüsiliselt hea soorituse. Mõnesekundilisi vigu ehk tuli ette, kuid üldiselt oli sõit sujuv ja ühtlane ning kokkuvõttes jään täna endaga igati rahule.“
Euroopa meistriks tuli rootslanna Magdalena Olsson ajaga 30.27, teine oli soomlanna Salla Koskela (+1.26) ja kolmas venelanna Maria Ketškina (+1.35). Daisy Kudre tulemuseks oli 34.00 (+3.33).
Doris Kudre, keda vaevab õlavigastus, lõpetas 24. kohal (+7.51), Epp Paalberg oli 30. (+12.33).
Meesteklassis oli heitlus kuldmedalile väga pingeline ja vaekausi kallutas napi kolme sekundiga enda kasuks viimasena startinud rootslane Erik Rost ajaga 35.36, võttes sellega revanši kaks päeva tagasi tema ees sprindikulla võitnud norralaselt Lars Moholdt’ilt. Pronksi võitis sprindis neljas olnud venelane Sergei Gorlanov (+0.46). Sensatsioonile oli lähedal 46-aastane (!) 8-kordne maailmameister Eduard Hrennikov Venemaalt, kes jäi 19 sekundiga esimesena medalita.
Eesti koondise esinumber Mattias Jaama tegi rajal mõned orienteerumisvead ja lõpetas seekord 30. kohal (+8.00), Kevin Hallop oli 36. (+12.39).
Viide
07.02.19Daisy Kudre ja Mattis Jaama EM-il kaheksandad
Türgis toimuvatel suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel võisteldi teisel võistluspäeval sprinditeates, kus ühest naisest ja ühest mehest koosnevad teatevõistkonnad läbivad kahe peale kuus lühikest vahetust.
Eesti esindusvõistkonnas läksid rajale Daisy Kudre ja Mattis Jaama, teises koosseisus Doris Kudre ja Kevin Hallop. Enne võistlust mahasadanud värske lumi ja keskmäestiku tingimustes aklimatiseerumise raskused muutsid võistluse eestlastele füüsiliselt väga raskeks. Ainsana tundis ennast igati hästi Kevin Hallop.
Kiire ja dünaamilise võistluse võitis Venemaa esinduspaar Alena Trapeznikova-Sergei Gorlanov ajaga 47.04. Hõbemedalid teenis Rootsi paar Tove Alexandersson-Erik Rost (+0.28) ning pronksi Norra paar Evine Westli Andersen-Jörgen Madslien (+2.25).
Eesti esindusvõistkond Daisy Kudre-Mattis Jaama kaotas kaheksandana võitjatele 4.11. Sama ajalise kaotusega, kuid mõne sentimeetrise eduga finišis oli kohal võrra kõrgemal Tšehhi võistkond. Eestlastest ettepoole jäid veel Soome, Bulgaaria ja Šveitsi võistkonnad. Eesti teine võistkond oli protokollis kolm kohta tagapool kaotusega võitjatele 6.46.
Viide
06.02.19Kolm Eesti orienteerujat EM-sprindis teises kümnes
Täna peeti Türgis, Sarikamise linna lähistel suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistluste avadistants, sprint. Võistlused toimuvad keskmäestiku tingimustes, ca 2100 m kõrgusel merepinnast ning esmakordselt toimub nii kõrge tasemega võistlus Türgis.
Sprindiradade kohta võis osalejatelt kuulda ainult kiidusõnu – navigeerimisoskused pandi tõsiselt proovile, oli mitmeid huvitavaid teevalikuetappe, kuid samas avaldas keskmäestik sooritusele oma raskendavat mõju ja muutis füüsilise soorituse eriti raskeks neile, kel ei olnud võimalik võistluseelselt samaväärsetes mäestikutingimustes harjutada.
Naiste seas olid teistest selgelt üle venelannad ja rootslannad, kelle sekka esikümnesse pääses vaid kuuendana lõpetanud soomlanna Salla Koskela. Euroopa meistriks tuli Alena Trapeznikova Venemaalt ajaga 15.24, hõbeda ja pronksi teenisid rootslannad Magdalena Olsson (15.34) ja Tove Alexandersson (15.46).
Eesti parimana sai Daisy Kudre 12. koha ajaga 17.11, tema õde Doris oli 17. (17.50) ja Epp Paalberg 24. (18.51). Daisy Kudrest eespool olid peale venelannade ja rootslannade vaid soomlanna Salla Koskela ja ühe sekundiga tšehhitar Petra Hancova.
Daisy Kudre: „Rada oli huvitav ja finišeerides olin oma sooritusega igati rahul, kuid esimene kiire analüüs näitas, et jätsin kahes kohas olulised lõiked tegemata ja selle taha jäi ka eesmärgiks seatud koht esikümnes. Keskmäestikus oli sõita ikka füüsiliselt väga raske, loodetavasti kohaneb organism lähipäevadel.“
Doris Kudre: „Olen oma kohaga rahul, tegin n-ö „oma ära“ ja jätsin selja taha mitmeid tugevaid konkurente. Tegin rajal kiireid lõikeotsuseid, mis ennast igati ära tasusid. Hetkel ei ole mu sõiduvorm veel väga kiita, loodan seda märtsikuiseks MM-iks tublisti parandada.“
Meeste seas oli konkurents tunduvalt kirevam ja esikümnesse pääsesid viie riigi esindajad. Kindla võidu noppis norralane Lars Moholdt ajaga 16.20, edestades rootslast Erik Rosti 27 ja teist norralast, Jörgen Madslienit 30 sekundiga.
Mattis Jaama sõitis välja 20. koha, kaotades võitjale 2.10 ning kommenteeris võistlust järgmiselt: „Korraldajad olid planeerinud väga põneva raja, mis sundis ikka kogu aeg „asja juures olema“. Tegin esialgsel hinangul hea, vigadeta soorituse, kuid ei saa välistada, et võis esineda paremaid teevalikuid ja otselõikeid, seda näitab hilisem analüüs. Paraku oli juba varasemast teada, et ma mägedes eriti kõva poiss ei ole ja kõrgus enam kui 2000 m üle merepinna andis ikka kõvasti tunda.“
Kevin Hallop oli 30., kaotust võitjale 4.03.
Viide
05.02.19Türgis algab suusaorienteerumise EM
6. veebruaril algavad Türgis sprindidistantsidega suusaorienteerumise 2019. a Euroopa meistrivõistlused, kus Eestit esindavad Daisy ja Doris Kudre, Mattis Jaama, Kevin Hallop (kõik OK Peko) ning Epp Paalberg (Rakvere OK).
Lumeolud on võistluspaigas, Kirde-Türgis asuva Sarikamise linna lähedal Karsi suusakeskuses, suurepärased ning ilmateade lubab häid võistlusolusid terveks nädalaks: päikesepaistet ning -1 kuni -10 külmakraadi. Võistlusmaastik asub 2100 - 2300 m.ü.m, 95% maastikust on kaetud erinevas vanuses männimetsaga.
Eesti koondist toetavad kohapeal treener-esindajana Raul Kudre ning määrdemeistrina Erti Paalberg.
Võistluste kava:
kolmapäev, 06.02 SPRINT
neljapäev, 07.02 SEGATEADE
reede, 08.02 LÜHIRADA
laupäev 09.02 puhkepäev
pühapäev, 10.02 PIKK RADA
esmaspäev, 11.02 TEADE, võistluste lõputseremoonia
Viide
04.02.19Im Memoriam Viiu Rebane ja Tõnu Savi
Viimane nädal on olnud Eesti orienteerumisele kurb. Meie seast lahkusid teenekad orienteerujad Viiu Rebane ja Tõnu Savi.
Viiu Rebane oli kahtlemata Eesti orienteerumiselu üks tunnustatumaid sportlasi, aga samas ka treener, orienteerumisaktivist ja õppejõud. Eesti meistrivõistlustelt võitis ta aastatel 1966-1986 kokku 60 medalit, neist 20 kuldset. Neil aastail kuulus ta 52 korda Eesti orienteerumiskoondisse. Oli Orienteerumisföderatsiooni presiidiumi liige. Töötas aastaid treeneri ja spordispetsialistina. On toonud orienteerumisspordi juurde paljusid noori, kellest mitmed jõudsid ka Eesti orienteerumiskoondisse. Oli aastaid Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tallinna Ülikoolis orienteerumisõpetuse õppejõud.
Viiu oli orienteerumisklubi „Orion“ aktiivne juhtliige ja mitmete Eesti MV ja EOL võistluste peakorraldaja. Tallinna orienteerumisteisipäevakute ellukutsuja ja üks eestvedajaid.
Tõnu Savi sportlasteed jäävad meenutama 10 Eesti meistrivõistluste medalit ja 16 korda kuulumine Eesti orienteerumiskoondisesse. Kindlasti oli ta oma tippaastatel kibedaks konkurendiks kõigile meie orienteerumistippudele. Veteranieas jõudis ta kuldmedalivõiduni veteranide maailmameistrivõistlustel. Kuulus orienteerumisklubi LUS ridadesse.
Sügav kaastunne lähedastele.
Eesti Orienteerumisliit
27.01.19Põhjamaade noored suusaorienteerujad võistlesid lühirajal
Lätis Madonas jätkusid põhjamaade karikavõistlused juunioridele ja noortele lühiraja võistlusega. Seekord eestlastel poodiumile tõusta ei õnnestunud, ent saavutati mitmeid kohti esikümnes.
Noormeeste M18 klassi 6,3 km ja 17 KP-ga rajal saavutas 5.koha Sander Pritsik ajaga 32.44. Võitis Jonatan Stahl Rootsist ajaga 30.34. Samas klassis saavutas 9.koha Olle Ilmar Jaama ajaga 34.11, 12.koht Ragnar Rooba 35.45. Meejuunioride 6,7 km ja 19 KP-ga rajal võitis Aapo Viipola Soomest ajaga 35.53. Kaarel Vesilind saavutas 10.koha ajaga 40.24, 12. koht Andres Rõõm 43.51. Naisjuunioride 5,7 km ja 16 KP-ga rajal võitis Siiri Saalo Soomest ajaga 33.14. Eestlastest jõudis esikümnesse Mari Linnus ajaga 40.20, 14. Kristel Kõivo 41.53. Neidus W18 klassi võit läks samuti Soome, 5,2km ja 14 KP-ga rajal oli kiireim Heta Virtanen ajaga 33.00. Eesti neiud esikümne konkurentsi sekkuda ei suutnud. Greta-maria Piasarev saavutas 14.koha ajaga 46.35, 15. Kairiin Märtson 49.32 ja 16. Liis-Marii Kaso 50.53.
Viimase alana võisteldakse tavarajal.
Viide
27.01.19Suusaorienteerumise Põhjamaade noorte KV lõppesid tavarajaga
Põhjamaade juunioride ja noorte karikavõistlustel Lätis, Madonas oli viimase alana kavas tavaraja võistlus.
Meesjuunioride 13,5 km ja 25 KP-ga rajal tegi taas hea võistluse Andres Rõõm. kes saavutas 5.koha ajaga 1:08.30. Võitis Styrk Hundseid Kamsvag Norrast ajaga 1:06.32. Mehis Udam lõpetas.13.kohaga, 1:32.48.
Naisjuunioride 12,1 km ja 20 KP-ga rajal võitis Elin Schagerström Rootsist ajaga 1:08.52. Mari Linnus saavutas 14.koha ajaga 1:24.08, 16.Kristel Kõivo 1:29.23.
Noormeeste M18 klassi 9,6 km ja 16 KP-ga rajal võitis Isak Jonsoon Norrast ajaga 43.56. Konkurentidest kolm aastat noorem Olle Ilmar Jaama saavutas 6.koha ajaga 51.09, 11. oli Sander Pritsik 52.46 ja 15. ragnar Rooba 58.46. neidude W18 klassi 8,8 km ja 16 KP-ga rajal läks kolmikvõit Soome, raimana lõpetas Maria Hoskari ajaga 55.19. Eesti neidude tulemused olid 14.koht Liis-Marii Kaso 1:17.01, 15. Kairiin Märtson 1:21.51, 16. Greta-Maria Pisarev 1:27.36.
Foto autor Sander Lembra
Viide
26.01.19Andres Rõõm Põhjamaade karikavõistlustel kolmas
Lätis Madonas toimuvatel Põhjamaade juunioride- ja noorte karikavõistlustel suusaorienteerumises oli avapäeval sprindirajal eestlastest edukaim Andres Rõõm, kas saavutas meejuunioride konkurentsis kolmanda koha. Meesjuunioride 3,4 km ja 14 KP-ga rajal võidutses Aslak Heimdal Norrast ajaga 15.06. Järgnesid Aapo Viippola 15.12 ja Andres Rõõm 15.15. Tubli sõidu tegi ka Kaarel Vesilind, kes saavutas 5.koha ajaga 16.04.
Ülejäänud vanuseklassides Eesti noored parimate sekka ei jõudnud. Naisjuunioride 3,0 km ja 12 KP-ga rajal võitis Judita Traubaite Leedust ajaga 15.56. Eestlaste saavutas Kristel Kõivo 13.koha ajaga 18.33 ja 15. Mari Linnus 20.03. Noormeeste M18 klassi 3,0 km ja 12 P-ga rajal võitis Jonatan Stahl Rootsist ajaga 13.08. Meie noormeeste tulemused olid 9.koht Sander Pritsik 14.41, 10. Olle Ilmar Jaama 14.52, Ragnar Rooba 15.48. Neidude W18 klassi 2,8 km ja 11 KP-ga rajal võitis Asne Haavengen Norrast ajaga 15.13. Eestlaste tulemused olid 11. Greta-Maria Pisarev 19.42, 14. Kairiin Märtson 22.26, 15. Marii-Liis Kaso 24.25.
Samas toimuvatel Madona karikavõistlustel võiti naiste eliitklassi 3,2 km ja 13 KP-ga rajal Doris Kudre ajaga 15.11. Järgnesid Liisa Nenonen Soomest 16.11 ja Epp Paalberg 16.53.
Võistlused jätkuvad lühi- ja tavaraja võistlustega.
Viide
25.01.19In memoriam Richard Rooden
Uks teispoolsusesse avanes. Sa astusid üle läve. Tundmatusse.
Siinpoolsusse jäänutele jäävad mällu ja albumitesse pildid naerusuisest Sinust.
Maailmas ei ole palju neid, kes on 90-aastaselt võimelised kaardi ja kompassiga tundmatus metsas 2000 meetri kõrgusel mägisel maastikul jooksma. Ükski MM-i reiside ajal organiseeritud ekskursioon, millest paljud olid orienteerujatele omaselt stiilis „Rooma linna läbimine jalgsi varahommikust hilisõhtuni“, ei jäänud Sul vahele.
Paar viimast aastat võtsid elu veidi vabamalt, kuid varem tahtis ikka aiamaa harimist, traktor putitamist, neljapäevakud osalemist, suusarajad suusatamist …
Richard. Isa. Vanaisa. Paljudele olid Sa ikka Riks, sest Sa olid nii oma.
Head aega, Riks
23.01.19EOK ja HTMi stipendiumikonkurss tippsportlastele hariduse omandamiseks
EOK ja Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt välja kuulutatud avalikul stipendiumikonkursil osalev isik peab vastama järgmistele tingimustele:
- on tegevsportlane, kes on kuulunud Eesti täiskasvanute koondisesse vähemalt 3 aasta jooksul või
- on tippspordist loobunud isik, kes on kuulunud Eesti täiskasvanute koondisesse vähemalt 3 aasta jooksul ning lõpetanud tegevsportlase karjääri viimase 5 aasta jooksul
- järgib oma elus ja sporditegevuses ausa mängu põhimõtteid, on eeskujuks noortele
- ei ole rikkunud dopinguvastaseid reegleid
Stipendium eraldatakse koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga sportlaste õppemaksu tasumiseks kõrg- või kutsehariduse tasulises õppes:
- avalik-õiguslikus ülikoolis
- eraülikoolis akrediteeritud õppekava alusel
- riigiasutusena tegutsevas rakenduskõrgkoolis
- erarakenduskõrgkoolis akrediteeritud õppekava alusel
- riigiasutusena tegutsevas kutseõppeasutuses
- Haridus- ja Teadusministeeriumi väljastatud koolitusluba omavas era- või munitsipaalkutseõppeasutuses
- või välisriigi samaväärsetes õppeasutustes
Stipendiumi suurus on kuni 1000 eurot.
Konkursil osalemiseks tuleb täita elekrooniline taotlus ning lisada ülikooli tõend hiljemalt 31.jaanuariks 2019. Taotlus on leitav siin: https://goo.gl/forms/eqVxTrtyPsQSt4DO2
Avalduses tuleb täita kõik nõutud lahtrid ning lisada käesoleval semestril väljastatud tõend kõrgkoolis õppimise kohta. Korduvtaotlejatel lisada juurde viimase semestri akadeemiline õiend.
Stipendiumi saajate isikuandmeid (nimi, kõrgkooli nimetus ja eriala) avalikustatakse EOK haridusstipendiumiga seotud pressiteadetes ja Eesti Olümpiakomitee kodulehel.
Lisainfo:
Natalja Inno
Tel: 55 56 6404
E-post: natalja@eok.ee
19.01.19Mattis Jaama ja Daisy Kudre kaitsesid meistritiitleid
Haanjas sõideti laupäeval, 19. jaanuaril, suusaorienteerumise tänavuste Eesti meistrivõistluste lühemad distantsid – sprint ja sprinditeade.
Kaunis talvises looduses oli rajameister Taivo Timmusk ette valmistanud väga põnevad ja tehnilised rajad.
Värska orienteerumisklubi Peko tõestas taas, et on suusaorienteerumises selgelt Eesti tugevaim klubi – Peko liikmed võitsid kõik põhiklasside kullad ja veel palju muudki.
Põhiklasside mullused sprindi võitjad Mattis Jaama ja Daisy Kudre kaitsesid oma tiitleid suure varuga. Meeste 3,1 km rajal oli Mattis Jaama ajaks 17.29 ning ta edestas Tõnis Ermi (TA OK) 1.29 ja Sander Linnust (OK Peko) 2.14. Naiste 2,6 km rajal edestas Daisy Kudre oma õde Dorist 2.10 ja Piret Pärnikut 2.49, kõik kolm esindavad Värska klubi Peko.
Juunioridest olid parimad Kaarel Vesilind (SRD) ja Kristel Kõivo (OK Peko).
Sprinditeates sõitsid kaheliikmelised võistkonnad kuus lühikest (1,5-2 km) vahetust ning siingi kaitsesid tiitleid Peko võistkonnad. Kui eelmisel aastal tuli Daisy Kudre Eesti meistriks ühes võistkonnas oma ema Ingrit Kalaga, siis seekord võitis ta tiitli paaris oma õe Dorisega. Aeg 59.25 oli ligi neli ja pool minutit kiirem kui hõbedaga lõpetanud Rakvere OK naiskonnal Silvia Luup-Epp Paalberg. Kolmandaks tuli Tartu klubi Ilves duo Kaisa Sander-Katrina Ojavee, kes kaotasid võitjale juba 8.03.
Ka meeste teatesõidus oli Mattis Jaamal eelmisel aastal võites teine paarimees – Gion Schnyder. Seekord tuli paaris Kevin Hallopiga pidada maha tõsine lahing oma klubi teise koosseisuga Sander Linnus-Kristjan Linnus. Lõpuks jäi Peko I ja Peko II võistkonda lahutama vaid 48 sekundit. Pronksi võitis OK Ilvese paar Rimmo Rõõm-Andres Rõõm, kes jäid omakorda hõbedameestest vaid 18 sekundi kaugusele.
Kahe nädala pärast ootab Eesti suusaorienteerumise koondist ees sõit Türgimaale, kus toimuvad Euroopa meistrivõistlused.
Viide
16.01.19Olle Kärner kinnitati Eesti orienteerumisjooksu koondise treeneriks
Eesti Orienteerumisliidu juhatus kinnitas Olle Kärneri 2019-2020.aastaks Eesti orienteerumisjooksu koondise treeneriks.
Sellesse perioodi jäävad maailmameistrivõistlused Norras ja Taanis (sprindialad) ning eriti oodatud on 2020. aasta Euroopa meistrivõistlused koduses Eestis.
Olle enda sõnul on töö koondisega talle vägagi huvipakkuv ja põnev väljakutse ning ta püüab anda endast parima, et koondise ja koondislaste arengule kaasa aidata.
Viide
16.01.19Põhjamaade orienteerumisliitude koosolek Tallinnas
Nädalavahetusel toimus Pirital Põhjamaade orienteerumisliitude subregionaalse grupi NORD koosolek, kus osalesid Soome, Norra, Rootsi, Taani, Läti, Leedu ja Eesti orienteerumisliidud. Üldjuhul esindab sel koosolekul oma maa orienteerumisliitu selle president ja peasekretär.
Tallinna koosolekul andsid riigid ülevaate, mis uut on toimunud või käsil alates eelmise koosoleku toimumisest augustis. Ilmnes, et kõigil riikidel on mitmedki sarnased tegevused töös ja päevakorral. Veidi enam oli fookuses teleülekannete edastamine tippvõistlustelt ja noortele/koolidele suunatud tegevused.
Riikide huvitavamad tegevussuunad hetkel järgmised:
Soome - Soomes orienteerumise teleülekannetega pikaajaline traditsioon, näidatakse orienteerumisjooksu MMi ja Mk etappe ning tulemas Jukola special, st 20 tundi järjest teleülekandeid Jukolalt, ehk siis alates Venlast kuni Jukola autasustamiseni. Noortele ja koolidele käimas projekt Koolid kaardile. Soome taotleb MMi korraldamist 2023 või 2025.
Läti - tele seis vilets, isegi koduselt MMilt ei olnud Läti TV-s ülekandeid; noortele käimas huvitav tegevussuund rogainid koolidele.
Leedu - teles orienteerumist ei ole. Taotlevad noorte EMi 2021.
Rootsi - MMi teleülekanded toimuvad. Suur liikumisharrastusele suunatud tegevusvaldkond on püsirajad linnakaartidel.
Norra – üle mõne aasta tänavusel kodusel MMil taas teleülekanded (MMIlt Eestis ja Lätis ei olnud); eesmärgiks 1% elanike kaasamine orienteerumissporti (kuulumine klubidesse); Liidu tasemel ei tegeleta rattaorienteerumisega.
Taani – teles näidatakse 2019.aastal esmakordselt MMi ja 2020 siis ka kodust MMi. Olulisel kohal projektid, sest sealt toetust lihtsam saada kui sponsoreid leida. Töös mitmeaastane koolide projekt, mille sisuks 99 koolikaardi valmistamine, ~400 õpetaja koolitus, e-õpe õpetajatele ja õpilastel.
Koosolekul tehtiülevaated 2018.aasta MMi korraldamisest ja 2019.aasta MMi ettevalmistusest. Räägiti täpsusO tulevikuperspektiividest ja mis vajab IOFi komisjoni hinnangul uut kontseptsiooni.
Arutleti maastike kasutuse kooskõlastste teemal ja suusaorienteerumise tiitlivõistluste tuleviku üle.
Lisaks palju muud.
Järgmine Põhjamaade orienteerumisliitude koosolek toimub suvel MMi ajal Norras. Esmase ettepanekuna on seal jätkuvalt teemaks orienteerumine koolis.
07.01.19Suusaorienteerumise koondise liidrid Norras edukad
Norra meistrivõistlustest suusaorienteerumise tavarajal võtsid osa Eesti koondise liidrid - Daisy ja Doris Kudre ning Mattis Jaama, kes teenisid suurepäraste sooritustega vastavalt esimese, teise ja kolmanda koha. Lähemalt kirjutab ERR spordiportaal.
Viide
|