EOL Open 30.-31.07.2011
Middle distance
30.07.2011 Lilli (Voldemar Tasa)
Long distance
31.07.2011 Lilli (Voldemar Tasa)
M10TR  M12  M12TR  M14  M16  M18  M20  M21A  M21B  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M8NR  M9NR 
W10TR  W12  W12TR  W14  W16  W18  W20  W21A  W21B  W21E  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W8NR  W9NR 

M10TR

1390m 9KP
1350m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    32 Pauls Alberings                ZVOC                 LAT  3055 00:41.47   00:27.29(1)  00:14.18(2)    
   2.    28 Matīss Platacis                Meridiāns            LAT  3009 00:44.53   00:30.58(2)  00:13.55(1)    
   3.    30 Ragnar Rooba                   Rakv                 EST  9648 01:11.15   00:54.46(4)  00:16.29(3)    
   4.    29 Villu Damon Pentsa             Põlva Spordikool     EST 16225 01:19.09   00:48.41(3)  00:30.28(5)    
   5.    31 Kris Hermann                   Valga PK             EST 17223 01:27.32   01:08.42(5)  00:18.50(4)    
M12

1410m 9KP
1350m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    46 Kaarel Vesilind                SRD                  EST  5700 00:23.14   00:12.33(1)  00:10.41(3)    
   2.    52 Arturs Vaļģis                  ZVOC                 LAT  3015 00:23.32   00:13.37(2)  00:09.55(1)    
   3.    38 Ilgvars Caune                  Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2738 00:26.03   00:14.07(3)  00:11.56(7)    
   4.    39 Andres Rõõm                    Ilves                EST  5729 00:26.25   00:15.14(4)  00:11.11(5)    
   5.    35 Siim Helmoja                   Kobras/Põlva SK      EST 13539 00:28.15   00:16.34(5)  00:11.41(6)    
   6.    49 Rūdolfs Vimba                  ZVOC                 LAT  2524 00:29.32   00:18.59(7)  00:10.33(2)    
   7.    37 Villu Serv                     Kobras/Põlva SK      EST 10140 00:31.26   00:19.14(8)  00:12.12(8)    
   8.    50 Sander Tomson                  Kobras               EST  7201 00:34.28   00:21.10(9)  00:13.18(12)   
   9.    40 Esko Vanahunt                  Kobras/Põlva SK      EST 11788 00:35.39   00:22.59(10) 00:12.40(10)   
  10.    41 LAURI PÕLDOJA                  Ilves                EST  5577 00:39.02   00:28.13(14) 00:10.49(4)    
  11.    44 Alvis Grimza                   Meridiāns            LAT  2868 00:41.16   00:28.53(16) 00:12.23(9)    
  12.    36 Matīss Leitlands               ZVOC                 LAT  3014 00:41.31   00:23.42(11) 00:17.49(16)   
  13.    47 Kristo Sirk                    Kobras/Põlva SK      EST 11785 00:42.31   00:27.05(13) 00:15.26(14)   
  14.    42 Edgars Karnitis                Kapa OK              LAT  3107 00:42.55   00:28.51(15) 00:14.04(13)   
  15.    45 Kristofer Pähklepa             Kobras/Põlva SK      EST 11789 00:44.06   00:31.18(17) 00:12.48(11)   
  16.    48 Markus Harald Pais             West                 EST  6627 00:48.45   00:23.52(12) 00:24.53(17)   
  17.    51 Alo Vahtre                     Käbi                 EST 16393 00:51.31   00:33.50(18) 00:17.41(15)   
         43 Timmo Tohus                    Tsirguliina kk       EST 13864 DQ         00:18.18(6)  MP             
         34 Aaron Kants                                         EST     0 DQ         MP           DNS            
M12TR

1390m 9KP
1350m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    54 Robin Altosaar                 Tsirguliina KK       EST 16972 00:55.19   00:35.26(1)  00:19.53(1)    
M14

2260m 8KP
3870m 9KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    60 Märten Henrik Pais             West                 EST  6626 01:23.31   00:27.30(1)  00:56.01(3)    
   2.    65 Kaarel Hendrik Zernant         Ilves                EST  5157 01:24.40   00:31.55(6)  00:52.45(1)    
   3.    63 Oliver Kütt                    Ilves                EST  7776 01:28.47   00:28.44(2)  01:00.03(5)    
   4.    58 Tomi-Andre Piirmets            West                 EST 13566 01:35.23   00:40.46(10) 00:54.37(2)    
   5.    57 Kārlis Kaminskis               Meridiāns            LAT  2437 01:40.00   00:28.57(3)  01:11.03(6)    
   6.    56 Matīss Slikšjānis              Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2473 01:45.04   00:30.55(5)  01:14.09(7)    
   7.    61 Mihkel Parts                   Võru                 EST 10198 01:55.12   00:39.39(9)  01:15.33(8)    
   8.    67 Kristjan Pärn                  Ilves                EST  8742 02:19.40   00:50.28(11) 01:29.12(9)    
         59 Janis Velkeris                 Aluksne OK           LAT  2058 DNF        00:29.27(4)  DNS            
         62 Uldis Upitis                   Kapa OK              LAT  2572 DQ         MP           00:57.39(4)    
         66 Kārlis Leiboms                 Kāpa OK              LAT  2579 DQ         00:39.06(8)  MP             
         64 Lauri Pähn                     OK Võru/Võru SK      EST 16666 DQ         00:33.38(7)  MP             
M16

3190m 10KP
5330m 12KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    81 Emīls Taube                    ZVOC                 LAT  1766 01:09.47   00:24.43(1)  00:45.04(1)    
   2.    71 Alvis Reinsons                 Auseklis             LAT  2091 01:21.00   00:27.13(3)  00:53.47(2)    
   3.    85 Tanel Papp                     OK Võru/Võru SK      EST 12810 01:31.31   00:29.28(4)  01:02.03(6)    
   4.    74 Elias Lehto                    Karjaan Ura          FIN  1390 01:36.24   00:38.44(11) 00:57.40(3)    
   5.    84 Veiko Vinkel                   West                 EST  4286 01:37.04   00:36.25(8)  01:00.39(4)    
   6.    83 Rimmo Rõõm                     Ilves                EST  5728 01:37.45   00:31.31(6)  01:06.14(7)    
   7.    82 Linus Lehto                    Karjaan Ura          FIN  1393 01:39.47   00:38.06(9)  01:01.41(5)    
   8.    87 Anti Sõukand                   OK Võru/Võru SK      EST  5030 01:42.28   00:25.33(2)  01:16.55(11)   
   9.    80 Jēkabs Knēts                   Meridiāns            LAT  1951 01:43.40   00:30.36(5)  01:13.04(10)   
  10.    86 Augustinas Gipas               OK Medeina           LTU     0 01:49.58   00:40.04(12) 01:09.54(8)    
  11.    72 Tõnis-Torm Nöps                Ilves                EST  4890 01:55.09   00:44.21(14) 01:10.48(9)    
  12.    88 Martin Zvirblis                Kobras/Põlva SK      EST  7508 02:00.43   00:36.07(7)  01:24.36(12)   
  13.    75 Ingmar Bert Sabre              OK Võru/Võru SK      EST 16670 02:12.52   00:38.43(10) 01:34.09(17)   
  14.    76 Mairo Mägi                     Käbi                 EST 13720 02:13.56   00:47.30(16) 01:26.26(13)   
  15.    79 Madis Tooming                  Rakv                 EST  9651 02:14.49   00:48.14(17) 01:26.35(14)   
  16.    77 Hans Erik Atonen               Lehola               EST  4387 02:22.59   00:45.50(15) 01:37.09(18)   
  17.    89 Sander Lembra                  OK Võru/Võru SK      EST  6987 02:28.09   00:54.06(18) 01:34.03(16)   
  18.    90 Ander Adamson                  Kobras/Põlva SK      EST 16227 02:31.18   01:02.44(20) 01:28.34(15)   
  19.    70 Mārtiņš Mārcis Leimanis        Smiltenes BJSS-Azimu LAT  3007 02:39.15   00:59.46(19) 01:39.29(19)   
         73 Jānis Grimza                   Meridiāns            LAT  2439 DQ         00:40.53(13) MP             
         78 Janek Piirisild                OK Võru/Võru SK      EST  5037 DNS        DNS          DNS            
M18

3500m 13KP
5590m 13KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   102 Valters Ļubinskis              ZVOC                 LAT  1767 01:26.39   00:31.21(1)  00:55.18(1)    
   2.   101 Oliver Jõgeva                  Kobras/Põlva SK      EST  4424 01:32.46   00:35.10(4)  00:57.36(2)    
   3.   100 Pēteris Liepa                  ZVOC                 LAT  1768 01:37.39   00:34.18(2)  01:03.21(6)    
   4.    99 Edgars Spirido                 Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2049 01:39.19   00:36.28(5)  01:02.51(5)    
   5.    94 Kristjan-Martin Kirjanen       TAOK                 EST  4338 01:40.26   00:38.23(6)  01:02.03(4)    
   6.    97 Kristjan Linnus                Peko                 EST  5146 01:41.11   00:43.30(7)  00:57.41(3)    
   7.    96 Kevin Koskinen                 OK Võru/Võru SK      EST  5038 01:47.38   00:34.23(3)  01:13.15(8)    
   8.    95 Reigo Teervalt                 Peko                 EST  5140 01:52.31   00:48.49(9)  01:03.42(7)    
   9.    93 Rasmus Sotnik                  Otepää               EST  5293 02:09.31   00:48.14(8)  01:21.17(9)    
         98 Daniels Kārkliņš               ZVOC                 LAT  2598 DNS        DNS          DNS            
M20

4380m 14KP
8740m 18KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   110 Kenny Kivikas                  Ilves                EST  3660 01:51.21   00:32.15(1)  01:19.06(1)    
   2.   107 Didzis Vīksne                  Meridiāns            LAT  1131 01:55.47   00:34.34(3)  01:21.13(2)    
   3.   108 Tauno Tiirats                  Ilves                EST  4246 01:57.16   00:33.07(2)  01:24.09(3)    
   4.   109 Dairis Magone                  Meridians            LAT  1130 02:04.52   00:35.29(4)  01:29.23(4)    
   5.   106 Ott-Kaarel Kalm                Ilves                EST  4244 02:29.23   00:43.36(5)  01:45.47(5)    
   6.   105 Jüri Joonas                    OK Võru/Võru SK      EST  3718 02:49.59   00:50.08(6)  01:59.51(6)    
M21A

4380m 14KP
8740m 18KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   123 Aidas Barkauskas               Ažuolas Ok           LTU     0 02:05.51   00:43.02(3)  01:22.49(1)    
   2.   120 Aigars Alksnis                 CPSS/Meridians/Pārga LAT  1177 02:09.31   00:44.16(4)  01:25.15(2)    
   3.   114 Mārtiņš Vimba                  Ziemeļkurzeme OK     LAT  2410 02:13.33   00:38.41(1)  01:34.52(3)    
   4.   113 Edvardas Ščerbavičius          Fortūna Ok           LTU     0 02:24.31   00:39.48(2)  01:44.43(6)    
   5.   124 Mindaugas Grašys               Perkūnas Ok          LTU     0 02:26.29   00:48.53(5)  01:37.36(4)    
   6.   117 Margus Jänes                   Orvand               EST  7351 02:52.09   00:49.19(6)  02:02.50(7)    
   7.   119 Raul Reiljan                   Võru                 EST  7522 03:00.14   00:51.42(8)  02:08.32(11)   
   8.   122 Arno Kruusmann                                      EST  5045 03:14.23   01:08.41(11) 02:05.42(8)    
   9.   118 Francs Rozenkreics             Auseklis             LAT  2913 03:15.20   00:49.52(7)  02:25.28(12)   
  10.   116 Andres Lauba                   TON                  EST  2895 03:38.23   01:30.44(12) 02:07.39(10)   
        111 Tarmo Anton                                         EST  3642 DNF        DNS          02:07.22(9)    
        115 Sander Mirme                                        EST  8646 DNF        01:01.13(10) DNS            
        125 Olavi Ottas                    Kobras               EST  1430 DNF        DNS          01:39.45(5)    
        121 Ragnar Kruusla                 West                 EST  3535 DQ         00:54.42(9)  MP             
M21B

3190m 10KP
5330m 12KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   128 Māris Stabiņš                  Smiltenes BJSS-Azimu LAT   522 01:35.42   00:34.48(1)  01:00.54(1)    
   2.   127 Didzis Ozolins                                      EST     0 01:38.47   00:35.40(2)  01:03.07(2)    
M21E

5260m 18KP
11130m 25KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    14 Timo Sild                      Võru                 EST  3466 01:58.30   00:37.47(3)  01:20.43(1)    
   2.     8 Andris Kivlenieks              OK Ogre              LAT   166 02:02.04   00:37.31(2)  01:24.33(2)    
   3.     5 Alexander Minakov              Orienta-MosCompass   RUS     0 02:07.24   00:38.44(4)  01:28.40(3)    
   4.    10 Jaagup Truusalu                Võru                 EST  4211 02:30.49   00:44.10(5)  01:46.39(5)    
   5.    12 Kaur Kase                      Võru                 EST  4191 02:32.20   00:46.08(8)  01:46.12(4)    
   6.     9 Skirmantas Ramoška             Apuokas Osk          LTU     0 02:35.58   00:45.27(7)  01:50.31(6)    
   7.    11 Ats Sõnajalg                   KEKRSK               EST  9032 02:44.28   00:44.57(6)  01:59.31(7)    
   8.     6 Mattias Rennel                 KEKRSK               EST  3928 03:03.38   00:53.00(11) 02:10.38(8)    
         13 Olle Kärner                    EKJ SK               EST   871 DNF        00:34.49(1)  DNS            
          7 Mihkel Järveoja                Kobras               EST  2790 DNF        00:50.59(10) DNS            
          4 Sander Vaher                   EKJ SK               EST 16612 DQ         00:48.41(9)  MP             
M35

4380m 14KP
8740m 18KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   139 Tarvo Avaste                   Sportnet             EST   480 02:07.06   00:39.15(1)  01:27.51(1)    
   2.   140 Andris Dzalbs                  Meridiāns            LAT  2152 02:22.04   00:43.56(3)  01:38.08(3)    
   3.   141 Margus Klementsov              Mercury              EST  3400 02:23.22   00:51.49(5)  01:31.33(2)    
   4.   136 Tarmo Klaar                    Ilves                EST  1143 02:24.25   00:43.44(2)  01:40.41(5)    
   5.   132 Alvis Lepiksons                Auseklis             LAT  2033 02:35.12   00:52.03(6)  01:43.09(7)    
   6.   137 Magnar Alev                    Pühajärve            EST  1625 02:56.31   01:01.37(8)  01:54.54(8)    
   7.   131 Rünno Sulg                     LSF PT               EST  1836 03:23.56   01:02.23(9)  02:21.33(10)   
        134 Arnis Parts                    Naukšēni             LAT     0 DNF        01:03.00(10) DNS            
        142 Valdis Lepiksons               Auseklis             LAT  2034 DNF        DNS          02:05.22(9)    
        143 Vallo Vaher                    JOKA                 EST  2684 DNF        DNS          01:42.53(6)    
        138 Tarmo Pöör                     Mercury              EST  6428 DQ         MP           01:38.39(4)    
        133 Meelis Merenäkk                                     EST 10226 DQ         00:49.34(4)  MP             
        135 Tõnis Piirisild                Võru                 EST 10214 DQ         00:57.28(7)  MP             
M40

3650m 13KP
6710m 17KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   150 Raivo Reiman                   West                 EST   634 01:24.37   00:27.35(1)  00:57.02(2)    
   2.   144 Inno Ling                                           EST     0 01:28.02   00:31.27(6)  00:56.35(1)    
   3.   147 Priit Pääslane                 Ilves                EST   738 01:29.25   00:30.19(5)  00:59.06(3)    
   4.   148 Ville Vinkel                   West                 EST   426 01:30.44   00:29.57(4)  01:00.47(4)    
   5.   157 Guntis Arnicans                Kape                 EST 14769 01:32.12   00:28.55(3)  01:03.17(5)    
   6.   154 Arnis Grasis                   Auseklis             LAT  2379 01:36.25   00:32.50(9)  01:03.35(6)    
   7.   152 Jānis Lazdāns                  A2                   LAT   631 01:37.55   00:31.51(8)  01:06.04(7)    
   8.   146 Milko Lehto                    Karjaan Ura          FIN 32269 01:48.27   00:32.57(10) 01:15.30(9)    
   9.   151 Rein Zaitsev                   Peko                 EST   493 01:49.17   00:36.44(11) 01:12.33(8)    
  10.   149 Tarmo Laht                     Kape                 EST  1257 02:12.55   00:41.27(12) 01:31.28(11)   
  11.   145 Raivis Reinsons                Auseklis             LAT  2801 02:14.31   00:43.29(13) 01:31.02(10)   
        155 Meelis Zimmermann              Kape                 EST  2000 DQ         00:31.37(7)  MP             
        156 Tenno Alamaa                   Orvand               EST  4102 DQ         00:28.14(2)  MP             
        153 Eero Joonas                    Võru                 EST  3449 DQ         00:49.13(14) MP             
M45

3500m 13KP
5590m 13KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   166 Aigars Leiboms                 Meridiāns OK         LAT   703 01:19.52   00:27.56(1)  00:51.56(1)    
   2.   165 Vytautas Gipas                 OK Medeina           LTU     0 01:25.16   00:30.18(2)  00:54.58(2)    
   3.   164 Valdis Tilts                   ZVOC-VBSS            LAT  1602 01:33.25   00:31.56(3)  01:01.29(4)    
   4.   169 Antti Roose                    Kobras               EST  4962 01:49.37   00:48.20(8)  01:01.17(3)    
   5.   168 Ēriks Ūdris                    Meridiāns            LAT   897 01:58.33   00:35.10(4)  01:23.23(8)    
   6.   163 Urmas Laev                     Mercury              EST  1077 02:00.04   00:41.05(5)  01:18.59(6)    
   7.   161 Meelis Atonen                  Lehola               EST  1961 02:10.28   00:49.28(9)  01:21.00(7)    
   8.   160 Urmas Sulaoja                  Jõhvikas             EST  2401 02:28.44   00:46.06(7)  01:42.38(10)   
   9.   167 Margus Jaanus                  Koop                 EST   917 02:43.51   01:05.07(10) 01:38.44(9)    
        162 Didzis Čākurs                  Naukšēni             LAT  3166 DNF        00:45.52(6)  DNS            
        170 Per Ögren                      Bergnäsets AIK       SWE     0 DNF        DNS          01:02.45(5)    
M50

3500m 13KP
5590m 13KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   185 Julius Ptashekas               OK DEVYNI            LTU     0 01:26.58   00:33.29(1)  00:53.29(2)    
   2.   177 Jaanus Reha                    Koop                 EST  1275 01:28.08   00:38.04(6)  00:50.04(1)    
   3.   182 Mati Preitof                   KEKRSK               EST  2260 01:32.55   00:37.17(4)  00:55.38(6)    
   4.   188 Igors Bužs                     Meridiāns            LAT   655 01:33.01   00:37.24(5)  00:55.37(5)    
   5.   178 Girts Mamis                    Mona OK              LAT  1107 01:33.37   00:36.01(3)  00:57.36(7)    
   6.   183 Andres Laas                    HOK                  EST  7534 01:34.12   00:35.13(2)  00:58.59(9)    
   7.   175 Eduard Pukkonen                KEKRSK               EST  4278 01:36.02   00:41.58(9)  00:54.04(3)    
   8.   174 Marius Ptashekas               OK DEVYNI            LTU     0 01:37.05   00:41.49(8)  00:55.16(4)    
   9.   173 Raul Laas                      JOKA                 EST  5372 01:42.47   00:43.55(10) 00:58.52(8)    
  10.   176 Andres Minn                    JOKA                 EST   355 01:49.13   00:45.37(12) 01:03.36(11)   
  11.   184 Toivo Toomas                   Peko                 EST   217 01:50.17   00:40.22(7)  01:09.55(13)   
  12.   187 Raul Olesk                     Kobras               EST  2012 01:59.58   00:44.49(11) 01:15.09(14)   
  13.   179 Kalle Ojasoo                   Kobras               EST   498 02:03.07   00:53.14(13) 01:09.53(12)   
  14.   181 Tõnu Loog                      Kobras               EST  1169 02:37.26   01:03.24(15) 01:34.02(16)   
        186 Jaan Ainelo                    Ilves                EST  4525 DNF        00:55.09(14) DNS            
        180 Kaljo Julge                    Kape                 EST  1310 DQ         MP           01:01.42(10)   
        189 Aivar Tooming                  Rakv                 EST 14934 DQ         MP           01:32.50(15)   
M55

3020m 11KP
5170m 11KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   198 Juris Kokins                   OK Purva Bridejs     LAT   165 01:22.01   00:28.31(1)  00:53.30(1)    
   2.   199 Jüri Rokko                     SK RT                EST  1240 01:47.56   00:46.03(10) 01:01.53(2)    
   3.   192 Udo Lüüs                       Ilves                EST   128 01:51.07   00:37.37(5)  01:13.30(4)    
   4.   193 Sulev Tuude                    West                 EST  4197 01:53.00   00:40.22(7)  01:12.38(3)    
   5.   197 Heini Tammik                   Kape                 EST  1311 01:56.29   00:39.46(6)  01:16.43(5)    
   6.   194 Jüri Merirand                  -                    EST  1172 02:03.54   00:44.35(9)  01:19.19(6)    
   7.   202 Aimur Raudsepp                 JOKA                 EST    70 02:13.59   00:40.58(8)  01:33.01(7)    
   8.   201 Jüri Kadaja                                         EST   148 02:35.08   00:52.29(11) 01:42.39(8)    
        196 Vilnis Velkeris                Aluksne OK           LAT   793 DNF        00:34.11(3)  DNS            
        195 Anti Parik                     Otepää SK            EST  2984 DNF        00:31.37(2)  DNS            
        200 Ahto Karu                      JOKA                 EST   884 DQ         00:36.29(4)  MP             
M60

3020m 11KP
5170m 11KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   207 Koit Paasma                    Lehola               EST    83 01:34.26   00:33.45(3)  01:00.41(1)    
   2.   217 Avo Veermäe                    Ilves                EST   141 01:36.51   00:32.06(1)  01:04.45(3)    
   3.   210 Aldis Lapiņš                   Smiltenes BJSS-Azimu LAT   513 01:37.58   00:33.46(4)  01:04.12(2)    
   4.   205 Mati Pilt                      West                 EST   932 01:48.26   00:35.36(7)  01:12.50(5)    
   5.   209 Tiit Ploompuu                  Hooler               EST  3512 01:51.42   00:37.07(8)  01:14.35(6)    
   6.   216 Kalju Toomas                   JOKA                 EST   228 02:04.15   00:51.51(9)  01:12.24(4)    
        213 Ilmārs Limbens                 Sigulda              EST   607 DNF        00:34.50(5)  DNS            
        215 Madis Oras                     Ilves                EST   143 DNF        00:32.26(2)  DNS            
        211 Agu Koppa                                           EST   425 DQ         MP           01:59.04(7)    
        208 Lembit Nöps                    Ilves                EST  1100 DQ         00:35.35(6)  MP             
        214 Markku Lehto                   Karjaan Ura          FIN 34093 DQ         00:52.03(10) MP             
        212 Kalle Nelk                     Tammed               EST  1971 DNS        DNS          DNS            
        206 Rein Prank                     Kape                 EST   708 DNS        DNS          DNS            
M65

2810m 9KP
4140m 10KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   221 Peep Koppel                    Koop                 EST   456 01:33.28   00:32.54(2)  01:00.34(1)    
   2.   220 Ats Virumäe                    Võru                 EST  3803 01:37.25   00:34.54(3)  01:02.31(2)    
   3.   222 Ants Tamm                      TON                  EST   284 01:38.18   00:35.32(4)  01:02.46(3)    
   4.   227 Mihkel Mälter                  KEKRSK               EST   122 01:40.27   00:32.08(1)  01:08.19(4)    
   5.   224 Mati Poom                      TON                  EST     3 01:48.01   00:39.20(5)  01:08.41(5)    
   6.   228 Tiit Koppel                    Orion                EST   455 01:58.35   00:42.52(7)  01:15.43(7)    
   7.   225 Elmo Pärna                     Lehola               EST    84 02:03.10   00:48.05(8)  01:15.05(6)    
   8.   223 Enn Aedna                      West                 EST  2505 02:11.22   00:39.49(6)  01:31.33(8)    
        226 Agu Lipping                    HOK                  EST  1179 DQ         01:15.55(9)  MP             
        229 Aarne Mardiste                 KEKRSK               EST    76 DQ         MP           01:33.52(9)    
M70

2260m 8KP
3870m 9KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   233 Mihhail Taivere                Kape                 EST  1677 01:15.20   00:30.27(1)  00:44.53(1)    
   2.   238 Georg Sooberg                  Võru                 EST   462 01:27.40   00:32.20(2)  00:55.20(3)    
   3.   237 Kalju Tilk                     Orion                EST   104 01:48.12   00:48.50(4)  00:59.22(5)    
   4.   234 Heino Peeterson                West                 EST   435 01:52.09   00:54.14(7)  00:57.55(4)    
   5.   236 Enno Lelumees                  HOK                  EST   262 01:52.18   00:50.09(5)  01:02.09(6)    
   6.   232 Lembit Vassil                  Ilves                EST   460 01:53.15   00:43.04(3)  01:10.11(7)    
   7.   241 Feliks Kipper                  Orion                EST   913 03:15.10   00:52.14(6)  02:22.56(9)    
        231 Osvald Mõttus                  Lehola               EST   661 DQ         01:02.07(8)  MP             
        239 Edgar Tammik                   Orion                EST   101 DQ         MP           01:53.41(8)    
        240 Valju Tali                     KEKRSK               EST  2855 DQ         01:08.33(9)  MP             
        235 Tõnu Raid                      Tammed               EST   182 DQ         MP           00:52.05(2)    
M8NR

1110m 6KP
1340m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   244 Francis Vimba                  Ziemeļkurzeme OK     LAT     0 00:53.50   00:27.16(1)  00:26.34(1)    
   2.   243 Reni-Ando Mooses               Tsirguliina KK       EST 17222 01:31.29   00:59.20(4)  00:32.09(4)    
   3.   247 Mairo Tohus                    Tsirguliina kk       EST 16339 01:33.27   01:06.22(6)  00:27.05(2)    
   4.   245 Henrik Saega                   Tsirguliina KK       EST 17221 01:36.18   01:05.18(5)  00:31.00(3)    
        246 Māris Parts                    Naukšēni             LAT     0 DNF        00:37.01(3)  DNS            
        248 Edijs Čākurs                   Naukšēni             LAT     0 DNF        00:33.31(2)  DNS            
M9NR

1110m 6KP
1340m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   251 Dainis Männiste                Kobras/Põlva SK      EST 16228 00:27.26   00:14.17(1)  00:13.09(1)    
   2.   252 Joonas Mölder                  Käbi                 EST 13718 00:42.16   00:20.38(2)  00:21.38(2)    
   3.   250 Pärt Saega                     Tsirguliina KK       EST 17220 00:45.46   00:23.34(3)  00:22.12(3)    
   4.   249 Mihkel Herbert Pais            West                 EST     0 01:16.39   00:26.24(4)  00:50.15(4)    
W10TR

1390m 9KP
1350m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   255 Agnija Caune                   Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2926 00:37.11   00:19.55(1)  00:17.16(2)    
   2.   257 Zanda Stabiņa                  Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2925 00:42.51   00:21.32(3)  00:21.19(4)    
   3.   259 Agnes-Tuule Nöps               MHG                  EST  5809 00:45.26   00:24.43(4)  00:20.43(3)    
   4.   256 Madara Vaļģe                   ZVOC                 LAT  3072 00:46.50   00:21.02(2)  00:25.48(5)    
   5.   258 Maire Pärn                     Ilves                EST  9910 00:58.30   00:26.47(5)  00:31.43(6)    
   6.   254 Elizabete Vimba                Ziemeļkurzeme OK     LAT  3027 01:32.44   01:16.07(6)  00:16.37(1)    
W12

1410m 9KP
1350m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   266 Kristel Kõivo                  Peko                 EST 13286 00:28.48   00:18.37(4)  00:10.11(1)    
   2.   268 Helle Leis                     Kobras/Põlva SK      EST 13218 00:29.26   00:16.59(3)  00:12.27(2)    
   3.   267 Vilma Alberinga                ZVOC                 LAT  3012 00:29.48   00:16.27(1)  00:13.21(4)    
   4.   265 Elīna Skopāne                  Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2735 00:32.47   00:16.55(2)  00:15.52(6)    
   5.   272 Kelly Mattus                   Kobras/Põlva SK      EST 13285 00:34.33   00:19.36(5)  00:14.57(5)    
   6.   262 Sintija Ozola                  ZVOC                 LAT  3063 00:35.29   00:22.51(7)  00:12.38(3)    
   7.   269 Arta Renāte Rulle              ZVOC                 LAT  3062 00:42.49   00:25.48(8)  00:17.01(7)    
   8.   270 Sigrit Säga                    Kobras/Põlva SK      EST 11064 00:43.15   00:26.10(9)  00:17.05(8)    
   9.   271 Anda Upite                     Kapa OK              LAT  3069 01:01.43   00:29.48(10) 00:31.55(9)    
        263 Kaisa Rooba                    Rakv                 EST 10827 DQ         00:20.40(6)  MP             
        264 Carmen Saega                   Tsirguliina kk       EST 13863 DNS        DNS          DNS            
W12TR

1390m 9KP
1350m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   274 Laura-Liis Kütt                Kobras/Põlva SK      EST 14779 00:54.15   00:28.31(1)  00:25.44(2)    
   2.   276 Kelli Nurm                     Kobras/Põlva SK      EST 14843 01:00.47   00:38.59(2)  00:21.48(1)    
   3.   277 Pauliine Saega                 Tsirguliina kk       EST 15733 01:43.58   01:13.41(3)  00:30.17(4)    
   4.   275 Triin Talvik                   Tsirguliina KK       EST 17224 01:46.53   01:17.39(4)  00:29.14(3)    
   5.   273 Kaisa Tiirmaa                                       EST 17225 01:52.41   01:21.40(5)  00:31.01(5)    
W14

2270m 9KP
3270m 8KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   286 Kristel Sibul                  Kobras/Põlva SK      EST 10206 00:59.07   00:21.36(1)  00:37.31(1)    
   2.   281 Liina Vesilind                 SRD                  EST  4751 01:10.18   00:30.07(2)  00:40.11(2)    
   3.   282 Getter Matto                   Kobras/Põlva SK      EST 10142 01:20.01   00:31.20(3)  00:48.41(5)    
   4.   285 Ragne Reiman                   West                 EST  6666 01:27.12   00:40.00(6)  00:47.12(4)    
   5.   287 Anete Čama                     Smiltenes BJSS-Azimu LAT  2043 01:28.14   00:41.51(7)  00:46.23(3)    
   6.   284 Kristiina Himma                Võru                 EST 15012 01:32.13   00:41.55(8)  00:50.18(7)    
   7.   283 Elīza Katlapa                  Meridiāns            LAT  3141 01:33.43   00:44.29(9)  00:49.14(6)    
   8.   280 Eneli Maranik                  Kape                 EST  5242 01:35.06   00:35.28(5)  00:59.38(8)    
        288 Sabīne Dzalba                  Meridiāns            LAT  2861 DQ         00:34.30(4)  MP             
W16

2260m 8KP
3870m 9KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   291 Sandra Grosberga               Meridiāns            LAT  2100 01:04.23   00:22.08(1)  00:42.15(2)    
   2.   293 Marianne Haug                  OK Võru/Võru SK      EST  5025 01:07.34   00:25.39(2)  00:41.55(1)    
   3.   292 Margret Zimmermann             Kape                 EST  4484 01:16.32   00:32.42(3)  00:43.50(3)    
   4.   295 Kerda Timmusk                  SRD                  EST  5350 01:41.05   00:41.27(4)  00:59.38(4)    
   5.   294 Lumileid Hälvin                Kobras/Põlva SK      EST 12362 02:03.53   00:53.08(5)  01:10.45(5)    
        290 Mare Vahtre                    Käbi                 EST 16377 DQ         01:28.50(6)  MP             
W18

3160m 10KP
5210m 13KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   298 Līga Valdmane                  ZVOC                 LAT   877 01:24.44   00:31.56(2)  00:52.48(1)    
   2.   301 Laura Joonas                   OK Võru/Võru SK      EST  3717 01:37.56   00:31.49(1)  01:06.07(5)    
   3.   299 Madli-Johanna Maidla           Kobras/Põlva SK      EST   717 01:41.06   00:37.53(3)  01:03.13(3)    
   4.   303 Ilze Buža                      Meridiāns            LAT  1005 01:42.24   00:42.35(6)  00:59.49(2)    
   5.   302 Kristiine Aluvee               Kobras               EST  8466 01:46.47   00:43.10(7)  01:03.37(4)    
   6.   305 Kristiina Laht                 Kape                 EST  7098 01:58.31   00:39.53(4)  01:18.38(6)    
   7.   300 Kristiina Vinkel               West                 EST  3901 02:04.02   00:40.52(5)  01:23.10(7)    
        306 Silja Olesk                    Kobras               EST  5691 DQ         DNS          MP             
        304 Marianne Möller                Kobras/Põlva SK      EST 10207 DNS        DNS          DNS            
W20

3650m 13KP
6710m 17KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   309 Laura Nīmante                  ZVOC                 LAT  1315 02:11.20   00:35.17(1)  01:36.03(1)    
   2.   311 Sabīne Tilta                   ZVOC                 LAT  1601 02:12.43   00:35.17(1)  01:37.26(2)    
   3.   312 Kadi-Liis Minn                 JOKA                 EST  3041 02:42.22   00:43.05(3)  01:59.17(3)    
   4.   310 Sigrid Ruul                    JOKA                 EST  5484 02:51.16   00:46.49(4)  02:04.27(4)    
        308 Katrin Vinkel                  West                 EST  3902 DNF        00:59.05(5)  DNS            
W21A

3650m 13KP
6710m 17KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   317 Piia Avaste                    Tammed               EST  1161 02:15.07   00:39.58(1)  01:35.09(2)    
   2.   315 Eva-Maria Truusalu             Rae                  EST  3658 02:27.10   00:58.47(4)  01:28.23(1)    
   3.   316 Anneli Ambel                   Mercury              EST  3738 03:03.30   00:52.30(3)  02:11.00(3)    
        314 Eva Haberkorne-Vimba           Ziemeļkurzeme OK     LAT  2257 DQ         00:52.24(2)  MP             
W21B

2530m 10KP
4080m 7KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   323 ILZE VAĻĢE                     VALKA                LAT     0 01:40.00   00:34.32(1)  01:05.28(2)    
   2.   321 Erika Raudsepp                 Okas                 EST  4162 01:41.51   00:40.40(2)  01:01.11(1)    
        322 Linda Velkere                  Aluksne OK           LAT     0 DNF        00:43.36(3)  DNS            
        324 Kristi Alnek                   Võru                 EST  3133 DNF        DNS          01:18.18(4)    
        325 Triin Ignasov                                       EST 12727 DNF        DNS          01:13.56(3)    
        320 Ene Laht                       Kape                 EST  6105 DQ         MP           01:33.32(5)    
W21E

4070m 14KP
7590m 16KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.    25 Mariann Sulg                   Orvand               EST  3648 02:20.09   00:50.33(3)  01:29.36(1)    
   2.    26 Dace Buža                      Meridiāns            LAT   689 02:23.56   00:48.43(2)  01:35.13(2)    
   3.    24 Liis Johanson                  Kobras               EST  1486 02:35.18   00:47.11(1)  01:48.07(3)    
   4.    23 Ekaterina Minakova             Orienta-MosCompass   BLR     0 03:30.11   01:13.28(4)  02:16.43(4)    
W35

3650m 13KP
6710m 17KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   327 Heidi Sild                     West                 EST  5592 02:50.27   00:51.22(1)  01:59.05(2)    
   2.   328 Marge Anijärv                  Mercury              EST 11356 02:59.41   00:54.37(3)  02:05.04(3)    
        329 Iveta Velkere                  Aluksne OK           LAT   794 DNF        00:51.48(2)  DNS            
        330 Kristi Vassil                  Ilves                EST   557 DNF        DNS          01:33.39(1)    
        331 Kadri Parts                    Võru                 EST 10194 DQ         00:57.05(4)  MP             
W40

3160m 10KP
5210m 13KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   335 Jana Lepiksone                 Auseklis             LAT   171 01:29.40   00:34.39(2)  00:55.01(1)    
   2.   337 Jana Kink                      Kape                 EST  2470 01:31.07   00:35.04(3)  00:56.03(2)    
   3.   334 Minija Pääslane                Ilves                EST  2016 01:35.58   00:35.21(4)  01:00.37(3)    
   4.   333 Erika Joonas                   Võru                 EST   359 01:40.12   00:34.13(1)  01:05.59(4)    
   5.   336 Maris Roosipuu                 Orion                EST   283 02:10.13   00:51.13(5)  01:19.00(5)    
W45

2810m 9KP
4140m 10KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   340 Pilvi-Heli Vettik              JOKA                 EST  3180 01:40.41   00:34.51(1)  01:05.50(3)    
   2.   344 Riina Laev                     Mercury              EST  2338 01:40.50   00:38.05(4)  01:02.45(2)    
   3.   341 Sarmite Sild                   Võru                 EST  2780 01:41.42   00:40.31(5)  01:01.11(1)    
   4.   342 Merike Paapson                 TON                  EST  2741 01:59.28   00:35.29(2)  01:23.59(5)    
   5.   343 Inger Jalakas                  KEKRSK               EST  2843 02:07.51   00:36.32(3)  01:31.19(7)    
   6.   346 Ellen Lembra                   Kape                 EST  2008 02:09.39   00:40.35(6)  01:29.04(6)    
   7.   348 Liana Varava                   Kape                 EST  1653 02:30.52   00:52.57(8)  01:37.55(8)    
   8.   347 Epp Voitka                     Võru                 EST 16421 02:33.54   00:50.09(7)  01:43.45(9)    
        345 Juta Ainelo                    Ilves                EST   966 DNF        00:57.37(9)  DNS            
        349 Airi Alnek                     Võru                 EST  1301 DNF        DNS          01:15.28(4)    
W50

2810m 9KP
4140m 10KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   361 Kersti Ehala                   JOKA                 EST   295 01:39.09   00:40.49(4)  00:58.20(1)    
   2.   357 Saima Värton                   Kobras               EST   213 01:39.15   00:33.15(1)  01:06.00(2)    
   3.   362 Marika Kirsspuu                TAOK                 EST   260 01:52.57   00:45.59(7)  01:06.58(4)    
   4.   353 Ilme Roosi                     Orvand               EST  8401 01:56.23   00:41.16(5)  01:15.07(7)    
   5.   352 Aino Koser                     Ilves                EST  3910 01:58.25   00:51.34(10) 01:06.51(3)    
   6.   364 Siiri Poopuu                   JOKA                 EST  1250 01:59.20   00:48.41(9)  01:10.39(5)    
   7.   360 Gea Rennel                     KEKRSK               EST  2853 02:09.26   00:45.09(6)  01:24.17(9)    
   8.   356 ÜLLE PÕLDOJA                   Ilves                EST   703 02:15.22   00:54.47(11) 01:20.35(8)    
   9.   358 Ülle Raudsepp                  Okas                 EST   709 02:20.36   00:46.19(8)  01:34.17(12)   
  10.   355 Liivi Tafenau                  Käbi                 EST  2980 02:23.46   00:55.31(12) 01:28.15(10)   
  11.   363 Heli Viks                      Võru                 EST  5017 02:28.01   00:56.09(13) 01:31.52(11)   
        359 Virve Einpaul                  Ilves                EST   256 DNF        00:40.36(3)  DNS            
        366 Tiina Oras                     Ilves                EST   140 DNF        00:37.46(2)  DNS            
        365 Renāte Kokarēviča              OK KO                LAT  2663 DQ         MP           01:14.41(6)    
        354 Ann Warma-Laas                 HOK                  EST  8817 DQ         MP           MP             
W55

2260m 8KP
3870m 9KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   374 Anne Arold                     OKH                  EST  3235 01:23.47   00:26.53(1)  00:56.54(2)    
   2.   371 Ülle Kadak                     Lehola               EST   705 01:23.57   00:29.56(2)  00:54.01(1)    
   3.   372 Marje Tobreluts                Kobras               EST  1314 01:35.23   00:33.18(3)  01:02.05(4)    
   4.   376 Ene Sulg                       Orvand               EST  2480 01:39.29   00:39.36(6)  00:59.53(3)    
   5.   370 Eha Tolm                       Orvand               EST  2537 01:50.19   00:38.05(4)  01:12.14(6)    
   6.   377 Riina Kivikas                  Ilves                EST   707 01:53.35   00:39.31(5)  01:14.04(7)    
   7.   375 Anu Pallon                     JOKA                 EST  7138 01:57.02   00:47.15(8)  01:09.47(5)    
   8.   368 Lembe Lutterus                 Tammed               EST  4212 02:08.05   00:50.50(9)  01:17.15(9)    
   9.   369 Epp Kroon                      Ilves                EST  2044 02:17.04   01:00.28(10) 01:16.36(8)    
        373 Marika Pilt                    West                 EST   933 DQ         00:39.55(7)  MP             
W60

2260m 8KP
3870m 9KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   383 Tiiu Kaasik                    Ilves                EST   102 01:35.40   00:44.17(6)  00:51.23(1)    
   2.   384 Kersti Mardiste                KEKRSK               EST   123 01:52.23   00:40.51(4)  01:11.32(2)    
   3.   385 Leili Prans                    Ilves                EST  4910 02:02.46   00:41.42(5)  01:21.04(3)    
   4.   381 Kaie Kivila                    Ilves                EST  2737 02:14.40   00:39.50(3)  01:34.50(4)    
        382 Rudite Šterna                  Sigulda              LAT   608 DNF        00:36.11(2)  DNS            
        379 Liivi Parik                    Otepää SK            EST   925 DNF        00:28.22(1)  DNS            
        380 Juta Virkepuu                  KEKRSK               EST   172 DQ         00:58.47(7)  MP             
W65

1610m 7KP
3080m 7KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   389 Anne Jundas                    Jõhvikas             EST   448 01:52.04   00:30.46(1)  01:21.18(2)    
   2.   391 Ene Loide                      KEKRSK               EST  2847 02:08.53   00:33.07(2)  01:35.46(3)    
   3.   388 Marja-Liisa Lehto              Karjaan Ura          FIN   343 02:16.49   00:38.59(3)  01:37.50(4)    
        390 Ilona Vanaveski                Ilves                EST  2734 DQ         MP           01:10.48(1)    
W70

1610m 7KP
3080m 7KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   394 Ilse Uus                       TON                  EST   300 01:25.02   00:26.54(1)  00:58.08(1)    
   2.   395 Maie Abram                     Ilves                EST   146 01:38.09   00:28.19(2)  01:09.50(2)    
   3.   397 Maire Raid                     Tammed               EST   181 01:46.58   00:33.40(4)  01:13.18(3)    
   4.   396 Maimu Tornberg                 Koop                 EST   428 02:15.20   00:32.44(3)  01:42.36(4)    
W8NR

1110m 6KP
1340m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   400 Birgit Rõõm                    Ilves                EST  9327 01:10.21   00:33.46(1)  00:36.35(1)    
   2.   399 Netty Tohus                    Tsirguliina kk       EST 16338 01:14.29   00:35.48(2)  00:38.41(2)    
W9NR

1110m 6KP
1340m 6KP

Race Result 1 Splits
Race Result 2 Splits Index
Koht  Nr    Nimi                           Klubi                Maa EOL   Tulemus    Etapp 1      Etapp 2          
   1.   402 Liise Marie Paadimeister       SRD                  EST 16568 01:00.26   00:30.23(1)  00:30.03(1)    
SK Tallinna Kompass
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2011, www.tak-soft.com 31.07.2011 14:38:37