EsilehtAbiOtsingKalenderLogi sisseRegistreeri

Tere, Külaline.
Foorumisse postitamiseks pead sisse logima.
Kui Sul pole veel kontot, siis registreeru.
15. veebruar 2019, 20:45:34
EOLPass
Logi sisse
Otsing

Uudised

Statistika
7 145 postitust 2 635 teemal 792 liikmelt
Värskeim liige: markussulg7
+  Orienteerujate foorum
|-+  Avalikud jututoad
| |-+  Üldised O-jutud (Moderaatorid: Tarmo Klaar, Keio)
| | |-+  Kas reeglid selleks, et rikkuda? või Tallinna MV lühirajal.
0 liiget ja 1 külaline vaatavad seda teemat. « eelmine järgmine »
Leheküljed: [1] Alla Trüki
Teema: Kas reeglid selleks, et rikkuda? või Tallinna MV lühirajal.  (Loetud 2182 korda)
rjaba

Väljas Väljas

Postitusi: 4


Vaata profiili
« 13. mai 2018, 18:06:39 »

Toimunud Tallinna MV lühirajal pani osalejaid mõtlema, kas on väärt maksta stardimaksud ja jagada Tallinna Meistri tiitli nii halba reeglite poolest korraldatud võistlust. Orienteerujad juba teavad, et kui võislus korraldab OK Orion, siis midagi tuleb valesti. See kord, kahjuks, ei olnud erand.
Orienteerumises kõige oluline kaart, ehk alustame sellest. On küll võistlejate jaoks kaart peab olema võõras. Sellega probleemi ei olnud, kuna kogu info mastiku kohta oli: "kaunis ja vaheldusrikas Kõrvemaa maastik.Rajad kulgevad valdavalt hea läbitavusega maastikuosal. Välditud on soid. Rajad läbitavad kuiva jalaga. Võistlejatel tuleb ületada Vargamäe oos. Ülejäänud maastikul mikroreljeef. Pikematel radadel on tulemurdu. Tihe sihtide ja teede võrgustik. Maastiku kõiki auke (augukesi) pole kaardile kantud." On küll päris lai seletus, kuid kaarti nimega "Värgamäe" EOL andmebaasist puud- uus osa Kõrvemaast, mõtlesite teie?- ei ole, kurvastan ma teid. Kaardi peal oli ilusti ruudus kaardi nr 2013043, parandused 2018 kevad. Tekkib küsimus, miks paranduseks ei saanud kasutada kaardi nr 2016003. Olgu, valisite kaardi, mis oli 5 aastat vana, tegite parandused, kuid siin kohas ka tekkib küsimus- kas ikka tegite? Mõndade kohtate läbivus ei klappinud nii, et paha hakkab. Targad siin kohas peavad öelda, et "siis tuleb joosta reljeefi järgi". Tuleb küll, kui isegi reljeef oli kantud kaardile omapäraselt. "V" augud kaardil oli kantud nii, nagu jumal paneb- peaasi, et objektid oleksid, aga kas nad tõesti õiges kohas või mitte, see pole oluline. Põhjajooned kaardil on praktiliselt puuduvad. A4 kaardi peal need on 3tk, iga 65mm tagant, kuid ISOM2017 on kirjas, et vahe peab olema 30mm. Natukene mõtlesin, ja arvan, et kaardi kohta pole mõttet midagi rohkem kirjutada, sest see nagu nii ei vastanud ISOM2017, nii kaardistamise poolest, kui ka rada kujundamisel.
Liigume edasi- mõõtkava. 1:7500 h2,5m. Väga huvitav valik lühirada kohta. On küll EOL võistlusreeglid lubavad kasutada sellise mõõtkava, vaid klassides MN60+, teistes klassides 1:10000 või 1:15000. Kas see kord oli valitud nimetatud mõõtkava selleks, et kaart oleks A4 peal? või lahkumine võistlusreeglidest on nüüd lubatud?
Peale finiši on alati hea võrrelda oma aegu konkurentidega, vaadata kui suur kaotus- selle jaoks on olemas tulemused, kas on-line või stendil paber kandjal. Miks siis siin seda polnud?- oli küll koht, kuhu need saab panna, aga lõppuni oli üllatus moment- kas said medali või mitte. Võistluskeskuses oli lihtsam jälgida Euroopa MV tulemused, kui sama võistluse omad.
Peale selle pikka juttu, tekkib küsimus- kui palju meie hakkame ole vait, kui meile midagi ei meeldi? Kas siis halb korraldus, ebakvaliteetne kaart, reeglides lahkumine või töötu jaam metsas on orienteerujatele okei? Kas samas riigis, kes korraldas WMOC, MM ja tahab korraldada EM on kaks "orienteerumis maailma"- ühed pingutavad ja tahavad teha, et isegi päevak oleks tiitlivõistluste taseme, ja teised- kes soovivad korraldada võistlus selleks, et ta oleks, vaatamata reeglitele.
Logitud
Marek
Harju KEK RSK

Väljas Väljas

Postitusi: 170Vaata profiili WWW
« 13. mai 2018, 22:43:56 »

Minu kirjutasin Orioni klubile neljapäeval, kui avastasin lisainfost, et kasutatakse kaarti, mille mõõtkava ei vasta võistlusreeglitele. Mulle vastati, lükates nagu süü teiste kaela, et sellise mõõtkava kasutamine oli kooskõlastatud Tallinna klubide koosolekul ja 1:7500 on mugavam. Seega justkui oleks Tallinna klubide koosoleku otsus üle EOL-i võistlusreeglitest. Arvan, et kui selline otsus tehti juba sügisel, siis oleks võinud vastav reeglite ettepanek tehtud olla EOL-ile juba talvel, kui täiendati EOL-i võistlusreegleid. Lisaks oli veel suur arutelu o-listis selle mõõtkava kohta, aga pärast EOL-i võistlusreeglite kinnitamist polnud selle kohta enam arutelu - järelikult enamusele praegune reegli sõnastus sobib või ei loeta reegleid.

Aga kui kommenteerida tänast kaarti, siis tõepoolest, sellise kaardiga orienteeruti aastaid tagasi ja eks saadi ikka hakkama. Aga aeg on edasi läinud, sest tulnud on paremad kaardistamismeetodid ning vahepeal on sama ala kohta joonistatud väga hea loetavusega 5 m horisontaaliga kaart, kus ei ole asukohamoonutusi. Seega tuleks võistluse kvaliteedi huvides kasutada parimat kaarti, mis on maastiku kohta saaval. Eks iga tehtud orienteerumisviga on tehtud enda süü läbi, aga vahest on ka kaart mõnes kohas ebatäpne. Endal oli kahtlusi kõige enam kp-ga nr 50, sest tulles KP-st nr 51, kasutasin kruusateed, mille kurvi järseim osa oli nihkes ning KP juures oli auk nõlvast oluliselt kaugemal. Ja üleüldse on augud halvad KP kohad, sest nendest võib vabalt mõne meetri kauguselt mööda joosta, kui tähis on augu põhjas peidus või siis õnnelikul juhul läbida teise auku kummardava võistleja abil. Kaardi leppemärgid olid küll konverteeritud uude ISOM2017-sse, kuid 1:7500 kaart peab olema täpselt 2,0-kordne suurendus 1:15000 kaardist.

Teen üleskutse nii korraldajatele kui osalejatele - lugege reegleid: http://www.orienteerumine.ee//eol/failid/2018/EOLvoistlusreeglid_2018_korrigeeritud14MAR2018.pdf

ISOM2017 eestikeelne versioon:
http://www.orienteerumine.ee/kaart/ISOM2017_Est.pdf

Siinkohal teen EOL-ile ettepaneku seoses uue kohtunike litsenseerimissüsteemiga, et igal edetabelivõistlusel on klubi poolt määratud peakohtunik, kes vastutab võistlusreeglite täitmise eest nii korraldaja kui osalejate suhtes. See oleks sarnaselt EOL-volinikuga EOL-i egiidi all peetavatel võistlustel. Tegelt võiks selle voliniku ametikoha ümbernimetada peakohtuniku ametikohaks. Põhimõtteliselt olen poolt, et kui võistlusreeglite rikkumised korraldaja poolt on tahtlikud, siis tuleb rakendada sanktsioone, nt peakohtuniku litsensi tühistamine paariks aastaks vm.

Teine ettepanek EOL-ile, et lisaks EOL-i egiidi all peetavatele võistlustele (EMV ja EOLV), ka edetabelivõistlustel (ET) lubaba mõõtkava 1:7500 alates võistlusklassidest MN60.
Logitud
tõnis

Väljas Väljas

Postitusi: 9


Vaata profiili
« 13. mai 2018, 23:59:56 »

Vaheaegadest kenasti näha, et täna olid ka stardiajad tuksis (mitte ainult M21 klassis). Naeratav
Osad 1min varem rajal, teised 2min, mõned võibolla ka õigel ajal.
http://www.orion.ee/tallinn/tmv2018/vaheajad.html
Logitud
rjaba

Väljas Väljas

Postitusi: 4


Vaata profiili
« 14. mai 2018, 13:39:58 »

Kaardi sümbolid võib olla olid konverteeritud, kuid kaardi parandus ISOM2017 ( sümbolite vahe hea loetamiseks) oli tegemata. Samas kas KP rõngad oli suurendatud?
Logitud
Mait Tõnisson
Kaarditoimkond

Väljas Väljas

Postitusi: 200Vaata profiili
« 15. mai 2018, 08:34:01 »

Tere.

Ma kriitika alla sattunud võistlusel ei osalenud. Ju on kritiseerijail õigus.

Samas ma olen vahel mõelnud, et ehk on meil liiga palju võistlusi ja.. ehk ka liiga palju reegleid?

Kui sügisel selgus, et pole kedagi Tallinna lühiraja MV'd korraldama panna, ehk jätnuks selle võistluse sel aastal ära?

Kas kaart on 7 500 või 10 0000 on minu arvates maitse küsimus. Orienteerujad saavad mõlemaga hakkama. Õige on muidugi see, et kaardi mõõtkava suurendamine 10 000 pealt 7 500 peale ei tee kaarti paremaks-õigemaks.

Ma täpselt ei tea, kus võistlus toimus aga kui see jäi kaardi 2016003 alale, siis oleks olnud ikkagi mõistlik uut kaarti kasutada. Jah, see ei ole Orioni kaart ja selle eest tulnuks kasutustasu maksta. Aga see kaart sai hoole ja armastusega uute võimaluste abil tehtud ja on kahtlemata värskem-parem ja oleks vast andnud parema metsaelamuse? Parem oleks, kui me teeksime asju koos..
Logitud
Ants Kasepuu

Väljas Väljas

Postitusi: 23


Vaata profiili
« 15. mai 2018, 12:11:14 »

Päeva!
Kasutatud kaardil ei olnud häda midagi!  Pean  kasutatud 2,5 m lõikevahet väga heaks.
Võrdlesin kaarti  WMOC kaardi osaga, midagi juurde see poleks andnud, ka mitte läbitavuse osas. 
Toetan 1:7500 kasutamist suure heameelega, lootes et lõpuks ometi ehk hakkab jää murduma!
Ja suure panuse tulevikuks annab sama Kükal EMVl (MN60+).
Reeglid on muidugi täitmiseks, kuigi kohe kuidagi ei usu, et 1:7500 nooremates vanuseklassides probleeme põhjustas.
Mitmes repliigis on juttu ISOM reeglitest. Siinkohal oleks üks tagantjärele küsimus - miks Jüriöö kaardi või vist õigemini
raja lugemine nii kohutav oli?? See on frustreeriv isegi kirjutuslaua taga päevavalges!
Arvatavasti oli seal nii olulise sündmuse korraldamisel kõikidest ISOM reeglitest kinni peetud.
Logitud
Gea
Harju KEK RSK

Väljas Väljas

Postitusi: 53


Vaata profiili
« 15. mai 2018, 20:45:21 »

Ants - 12 points!  Ei saa aru, miks reeglite eirajad nende austamisest nii kirglikult pajatavad?Hmm?
Logitud
Marek
Harju KEK RSK

Väljas Väljas

Postitusi: 170Vaata profiili WWW
« 15. mai 2018, 23:36:51 »

Eks igaühel võivad olla oma eelistused mõõtkava jm osas. Eks kõik reeglid polegi ideaalsed ja neid aeg-ajalt korrigeeritakse. Leian, et päevak on see koht, kus võib rahvale meeldida. Võistlustel tuleb aga juhinduda reeglitest. Ja kui reeglid pole head, tuleb teha muudatusettepanekud, mille järel tehakse kaalutletud otsused.

EMV Kükal pole siiski "suur panus tulevikuks" vaid halb olukord, sest 1:7500 kaart tehakse ilmselt sellepärast, sest kaardi reljeef on tehtud 2,5 m lõikevahega ning seetõttu on kaart pruuni jooni nii täis, et muud infot on kaardilt raske välja lugeda. Kaardi autorit ma ei süüdistaks, sest temalt telliti selline kaart. Küll aga oleks soovitanud selle kaardi reljeef teha EMV-ks ikkagi 5,0 m lõikevahega.
Logitud
Markus
OK Võru

Väljas Väljas

Postitusi: 361


Vaata profiili
« 16. mai 2018, 07:03:54 »

Eks igaühel võivad olla oma eelistused mõõtkava jm osas. Eks kõik reeglid polegi ideaalsed ja neid aeg-ajalt korrigeeritakse. Leian, et päevak on see koht, kus võib rahvale meeldida. Võistlustel tuleb aga juhinduda reeglitest. Ja kui reeglid pole head, tuleb teha muudatusettepanekud, mille järel tehakse kaalutletud otsused.

EMV Kükal pole siiski "suur panus tulevikuks" vaid halb olukord, sest 1:7500 kaart tehakse ilmselt sellepärast, sest kaardi reljeef on tehtud 2,5 m lõikevahega ning seetõttu on kaart pruuni jooni nii täis, et muud infot on kaardilt raske välja lugeda. Kaardi autorit ma ei süüdistaks, sest temalt telliti selline kaart. Küll aga oleks soovitanud selle kaardi reljeef teha EMV-ks ikkagi 5,0 m lõikevahega.

Marek, huvitav, kuidas reeglites (punkt 13.2) konkreetselt sõnastatu/lubatud järgimine Voorepalu (Küka) kaardi puhul järsku "halvaks olukorraks" osutub? Ehk kui korraldaja järgib reeglites mõnda punkti, siis võib ta tekitada halva olukorra?
Demagoogitsedes - reeglite punkt 7.1 ütleb sarnaselt 13.2-le, et midagi "võib" teha ning täpsemalt, et "võib kehtestada osavõtutasu". Kas siis kõik korraldajad on tekitanud halva olukorra?
Logitud
J.Tasa

Väljas Väljas

Postitusi: 43


Vaata profiili
« 16. mai 2018, 09:59:57 »

Tere.
Siin on jooksnud mitu teemat kokku.  On igati  hea, kui keegi tahab ja viitsib võistlusi korraldada. Ning arenguruumi on ju kõigil. Nagu Mait viitas, oleks kaasaegsema kaardi kasutamine lisanud kulutusi, mida siis ilmselt välditi.
Eraldi teema on 7500.  Pean küll nentima, et selle kasutamine võlukepikesena kaardi loetavust ei paranda. Küll aga tuleks järgida kaardistamise reegleid. ISOM 2017 on kirjas:
   2.9  o-kaardi mõõtkava on 15000, 2.10  lõikevahe on 5m (2,5 lubatud lamedatel nõlvadel kaldega alla 5%)  Seega saame Kükal taaskord joosta EMV , millel kasutatakse reeglitevälist kaarti.
Kui aga võrrelda kahte Apuparra kaarti, siis minu silmadele on 5m 10000 paremini ja kiiremini loetav, kui 2,5m 7500 (jättes mängust välja asukoha ebatäpsused).  Seega, soorituse kiiruse vahe on nagu plastiksuusal võrreldes puusuusaga.

Juku   Naeratav
Logitud
Leheküljed: [1] Üles Trüki 
« eelmine järgmine »
Mine:  

Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Lehekülje loomiseks kulus 0.028 sekundit, tehti 19 päringut.
Amber design by Bloc | XHTML | CSS