EsilehtAbiOtsingKalenderLogi sisseRegistreeri

Tere, Külaline.
Foorumisse postitamiseks pead sisse logima.
Kui Sul pole veel kontot, siis registreeru.
30. november 2020, 22:19:15
EOLPass
Logi sisse
Otsing

Uudised

Statistika
7 603 postitust 2 931 teemal 800 liikmelt
Värskeim liige: janis
ÜlevaadeRegistreerumineSisselogimineProfiilPostitamineErakirjadOtsimine

Kuna postitamine on foorumis kõige olulisem toiming (selles ongi foorumite olemasolu mõte), kirjeldame sellega seotud võimalusi siin algajate jaoks pikemalt. Kui oled juba kogenud foorumikasutaja, siis leiad allpool täieliku ülevaate kasutadaolevast BB koodist ja smailidest.

Postitada saavad meie foorumis ainult registreerunud kasutajad!

 1. Põhitoimingud
  1. Uue teema algatamine
  2. Uue hääletuse algatamine
  3. Sündmuse lisamine kalendrisse
  4. Teemasse vastuse lisamine
  5. Tsiteerimine
  6. Postituse muutmine ja kustutamine
 2. Kujundusvõimalused
  1. Postituse ikoon
  2. BB kood
  3. Smailid
 3. Märgendite kasutamisest (algajatele)
 4. Lisavalikud
  1. Teavita mind vastustest.
  2. Postituse järel mine tagasi teema juurde.
  3. Ära näita smailisid.
  4. Manused
 5. Kataloogid
  1. SMF foorumites kasutatav BB kood
  2. SMF smailid

Põhitoimingud

Uue teema algatamine

Ava selle alamfoorumi teemade loetelu, kuhu soovid postitada, ning klõpsa nupul Uus teema (enamasti on see nupp nii teemade loetelu lehe üla- kui ka alaservas, nagu näidatud käesoleva juhendi ülevaatelehel). Seepeale avaneb vorm Algata uus teema. Sellel vormil on hulk välju ja valikuid, kuid kaks kõige olulisemat neist on Teema ja Sisu (sisu väljal pole pealkirja, ent ta eristub selgesti oma suurusega). Need mõlemad väljad on kohustuslikud: teema peaks lühidalt ja arusaadavalt kirjeldama postituse sõnumi või otstarbe ning sisu mõistagi sisaldama selle, mis Sul sel teemal öelda on. Kui rahuldud sellega, et Su postitust näidatakse lihtsa tekstina, võid postituse ärasaatmiseks klõpsata nupul Saada või selle eelnevalt üle vaadata foorumis näidataval kujul, klõpsates nupul Eelvaade. Allpool aga kirjeldame mitmesuguseid lisavõimalusi postituse kujundamiseks, mis Sul kasutada on.

+  Foorumi nimi
|- +  Alajaotuse nimi
| |- +  Alamfoorumi nimi
| | |- +  Algata uus teema
Algata uus teema
Kujundusvõimalused on siit ära jäetud, nendest on juttu allpool.
Teema:
Lisavalikud on siit ära jäetud, nendest on juttu allpool.

kiirklahvid: postitamiseks Alt+S, eelvaate avamiseks Alt+P • Mõne stiili korral näidatakse asukohapuud lehekülje ülaosas horisontaalselt ühel real.
 • Mõnes foorumis võib nuppude Saada ja Eelvaade kõrval olla lisaks nupp Õigekirjakontroll.

Uue hääletuse algatamine

Hääletus on teema, millele on lisatud küsimus koos vastusevariantidega. Hääletuse algatamiseks klõpsa nupu Uus teema asemel nupul Uus hääletus ning toimi, nagu ülalpool kirjeldatud. Lisaks alati kohustuslikele väljadele Teema ja Sisu pead hääletuse korral sisestama väljale Küsimus küsimuse, mille kohta hääletus käib, ning vähemalt kaks vastusevarianti. Lisavalikutega saad määrata, kui kaua hääletamine kestab, mitu vastusevarianti saab hääletaja märkida (kui sisestad sinna 1, näidatakse vastusevariante raadionuppudena, vastasel korral valikuruutudena), kas kasutaja saab antud häält hiljem muuta ning millal saab vaadata hääletuse tulemusi.

Kui soovid pakkuda rohkem kui 5 vastusevarianti, klõpsa variantide lisamiseks lingil Lisa vastusevariant.

Meie foorumis on kasutajal võimalik enda algatatud teemale ka hiljem hääletust lisada. Selleks on teema sisu lehel (enamasti allservas) nupp Lisa hääletus.

Sündmuse lisamine kalendrisse

Foorumi kalendrisse sündmuse lisamiseks vali kõigepealt peamenüüst Kalender ning klõpsa kalendri allservas nupul Lisa sündmus (selle asemel võid valida ka kalendris vastava kuupäeva ja klõpsata selle numbril). Seepeale avaneb vorm Algata uus teema koos mõne lisaväljaga, kus Sul tuleb sisestada sündmuse nimetus, (algus)kuupäev ja päevade arv ning alamfoorum, kuhu sündmuse kohta teema lisada.

Lisatud sündmus ilmub kalendrisse ja on ühtlasi lingiks sellega seotud teemale. Lisaks ilmuvad sündmused (koos linkidega nendega seotud teemadele) foorumi seadetes määratud arv päevi enne nende toimumist automaatselt foorumi esilehele rubriiki Lähenevad sündmused (mõne stiili korral võidakse seda rubriiki mitte näidata).

Teemasse vastuse lisamine

Vastuse lisamine on üldiselt sarnane uue teema algatamisega, ainult et siin on väli Teema juba täidetud ja kui Sa ei soovi seda muuta, siis sisesta ainult postituse tekst.

Kui teemaga on seotud hääletus, siis hääletamiseks ei ole vaja teemasse postitust lisada: märgi lihtsalt soovitud vastusevariant (või variandid) ja klõpsa nupul Hääleta. Vastus lisa hääletusega teemasse juhul, kui soovid pakutavaid variante või oma valikut kommenteerida, nt. pooldad tegelikult mõnd sellist varianti, mida ei ole hääletusel välja pakutud.

Lisaks näidatakse iga teema allservas linki Kiirvastus. Sellel klõpsates avaneb sealsamas tekstiväli, kustkaudu saad kiiresti ja mugavalt teemasse vastuse lisada. Ka siitkaudu tehtav postitus võib sisaldada BB koodi ja smailisid, kuid vastavad märgendid tuleb Sul siin endal käsitsi sisestada.

Tsiteerimine

Kui soovid oma vastuses tsiteerida mõnd sama teema varasemat postitust, võid klõpsata nuppu Tsiteeri selle postituse juures või siis alustada vastamist harilikul viisil nupuga Vasta ning vastuse kirjutamise käigus valida postitusvormi all näidatavast teema kokkuvõttest tsiteeritava postituse ja klõpsata linki Lisa tsitaat selle juures. Niiviisi saad lisada oma vastusesse tsitaate ka rohkem kui ühest varasemast postitusest.

Tsiteerimisel pane tähele:

 • Tsitaadina lisatakse automaatselt kogu valitud varasem postitus. Redigeerides 'quote' märgendite vahel olevat teksti jäta sellest alles ainult see osa, millele Sa tegelikult soovid viidata!
 • Kirjeldatud viisidel tsiteerides lisatakse tsitaadi päisesse automaatselt ka algse postitaja nimi ja kellaaeg ning see päis on ühtlasi lingiks tsiteeritavale postitusele. Kui lisad tsitaadi käsitsi BB koodi märgendi 'quote' abil, siis tsitaadi päisesse seda infot ega linki ei tule.
 • Lisades tsitaadi käsitsi märgendite 'quote' abil, saad autori nime lisada parameetriga 'author', nagu näidatud allpool BB koodi kirjelduses (ent linki tsiteeritavale postitusele niiviisi lisada ei saa).

Postituse muutmine ja kustutamine

Oma postituse muutmiseks klõpsa postituse juures oleval nupul Muuda, tee soovitud muudatused ja klõpsa nupul Saada samuti nagu esmase postituse korralgi. Muudetud postituse juures näidatakse üldiselt ka selle viimase muutmise aega ja muutja nime, kuid vahetult pärast esmast postitamist (foorumi seadetes määratud aja jooksul) tehtud muudatusi siin ei arvestata.

Oma postituse kustutamiseks klõpsa postituse juures oleval nupul Kustuta ning kinnita oma kavatsust, vastates OK ilmuvale küsimusele 'Kustuta kiri?'. Enda algatatud teema saad kustutada ka tervenisti nupuga Kustuta teema, mis asub teema sisu lehe allservas.

Kujundusvõimalused


Postituse ikoon:
Rasvane kiriKursiivAllajoonitudLäbitõmmatud|Helendus VariLiikuv tekst|Eelformaaditud tekst Joonda vasakule Joonda keskeleJoonda paremale|Rõhtjoon|Kirja suurusKirja stiil
Lisa flash-animatsioonLisa piltLisa linkLisa e-posti aadress Lisa FTP-link|Lisa tabelLisa tabeli ridaLisa tabeli lahter|ÜlaindeksAlaindeksKirjutusmasinakiri| Lisa koodLisa tsitaat|Lisa loetelu
Naeratav Silmapilgutav Lõbus Irvitav Kuri Kurb Ehmunud Lahe Hmm? Silmipööritav Keeltnäitav Kimbatuses Suu lukus Segaduses Suudlus Nuttev


Postituse ikoon

Sellest rippmenüüst võid vaikimisi valitud ikooni asemele valida mõne teise, mis paremini sobib Sinu postituse sisu või meeleoluga.

BB kood

BB kood (Bulletin Board Code e. BBC) pakub hulga võimalusi postituse kujundamiseks. Need võimalused on üldiselt sarnased suvalises tekstiredaktoris pakutavatega, kuid erinevalt tekstiredaktorist ei ole nende tulemust sisestataval tekstil kohe näha. Et postitust enne ärasaatmist näha visuaalselt formaaditud kujul, klõpsa nupul Eelvaade.

Selle lehekülje lõpus leiad täieliku SMF foorumites kasutadaoleva BB koodi täieliku kataloogi.

Smailid

Kuigi smailide kasutamist peetakse vahel tühipaljaks tembutamiseks, on neil siiski oluline roll kirjapandud teksti mõtte täpsustamisel, samuti nagu hääletoon ja näoilme täpsustavad räägitava teksti mõtet. Selleski foorumis saad kasutada tavapärast smailide komplekti: nende postituse teksti lisamiseks võid klõpsata vastava smaili pildil või sisestada otse sellele vastava koodi. Kui aga soovid, et neid sümbolijadasid Sinu postituses ei tõlgendataks ega näidataks lugejatele smailidena, siis märgi valikuruut Ära näita smailisid postituse lisavalikute juures.

Selle lehekülje lõpus leiad kasutadaolevate smailide täieliku kataloogi.

Märgendite kasutamisest (algajatele)

Enne kui loetleda kasutadaolevad BB koodi märgendid koos nende tähendusega, selgitame siinkohal lühidalt, kuidas märgendamine töötab. Oletame, et me tahame osa postituse tekstist esile tõsta rasvase kirjaga. Selleks võime klõpsata nupule B (Bold e. rasvane kiri) ning sisestada teksti lisatud märgendite vahele, kuid mugavam on esmalt sisestada tekst, märkida see ja siis klõpsata nuppu. Niisiis, sisestades 'mingi tekst', märkides selle ja klõpsates nupule B, saame tulemuseks '[b]mingi tekst[/b]', mis postituses (ja ka eelvaates) näeb välja nii: mingi tekst. (NB! See võte ei tööta Opera brauseriga.) Märkides nüüd terve tekstijupi '[b]mingi tekst[/b]' ja klõpsates nupul I (Italicized e. kursiiv), saame '[i][b]mingi tekst[/b][/i]', mis postituses ja eelvaates näeb välja nii: mingi tekst. Paneme siin tähele, et BB koodi iga märgendite paar moodustab justkui 'pakendi', mille sees võib olla tekst koos sellele juba rakendatud mõnd muud tüüpi märgenditega.

BB koodi märgendeid võid ka ise käsitsi sisestada, selle asemel et klõpsata vastavatel nuppudel.

Lisavalikud

Nende valikute avamiseks või sulgemiseks klõpsa noolekesega lingil Lisavalikud...


+ Lisavalikud...
 Teavita mind vastustest.
 Postituse järel mine tagasi teema juurde.
 Ära näita smailisid.
Manused:

Lubatud failitüübid: doc, gif, jpg, mpg, pdf, png, txt, zip
Manuse lubatud maksimumsuurus: 128 KB, maks. arv ühe postituse kohta: 4

kiirklahvid: postitamiseks Alt+S, eelvaate avamiseks Alt+PTeavita mind vastustest

Selle valikuruudu märkimisega saad tellida endale e-postiga teavituse teemasse laekuvatest vastustest.

Postituse järel mine tagasi teema juurde

Selle valikuruudu märkimisel viiakse Sind postituse ärasaatmise järel tagasi teema juurde (mitte teemade loendisse).
NB! Selle saad määrata oma profiilis ka vaikimisi käitumiseks.

Ära näita smailisid

Selle valikuruudu märkimine väldib teatud sümbolijadade tõlgendamise ja näitamise smailidena.

Manused

Siitkaudu saad lisada oma postitusele faile nagu harilikele e-kirjadelegi, valides lisatavad failid oma arvutist. Manuseid saad postitusele juurde lisada ja eemaldada ka hiljem, postituse muutmise juures. Manuste lisamisel tasub teada, et:

 • Foorumi administraator võib olla seadnud piirangud lubatavatele failitüüpidele ning manuste suurusele ja arvule.
 • Kuigi manustena lisatud pilte näidatakse hiljem postituse all, ei ole need näha postituse eelvaates.

Kataloogid

SMF foorumites kasutatav BB kood

Mõned efektid (nt. helendus ja vari) ei ole kõigi brauseritega nähtavad.

Nimetus Nupp Koodinäide Tulemus Märkused
Rasvane kiri Rasvane kiri [b]rasvases kirjas tekst[/b] rasvases kirjas tekst *
Kursiiv Kursiiv [i]kursiivis tekst[/i] kursiivis tekst *
Allajoonitud Allajoonitud [u]allajoonitud tekst[/u] allajoonitud tekst *
Läbitõmmatud Läbitõmmatud [s]läbitõmmatud tekst[/s] läbitõmmatud tekst *
Helendus Helendus [glow=red,2,50]helendav tekst[/glow]
helendav tekst
Märgendi 'glow' kolm parameetrit (nt. red, 2, 50) määravad vastavalt helenduse värvi, tugevuse ja laiuse.
Vari Vari [shadow=red,left]
varjuga tekst
[/shadow]
varjuga tekst
Märgendi 'shadow' kaks parameetrit (nt. red, left) määravad vastavalt varju värvi ja suuna.
Liikuv tekst Liikuv tekst [move]liikuv tekst[/move] liikuv tekst On võimalik kasutada ka piltide jaoks, kuid see ei anna tulemuseks korrektset XHTML-i!
Eelformaaditud tekst Eelformaaditud tekst [pre]Suvaliselt
  formaaditud
    tekst[/pre]
Suvaliselt 
  formaaditud 
   tekst
Näidatakse ühelaiuste tähtedega kirjas, säilitades etteantud formaatimise.
Joonda vasakule Joonda vasakule [left]vasakule joondatud tekst[/left]

vasakule joondatud tekst

*
Joonda keskele Joonda keskele [center]keskele joondatud tekst[/center]
keskele joondatud tekst
*
Joonda paremale Joonda paremale [right]paremale joondatud tekst[/right]

paremale joondatud tekst

*
Paremalt vasakule * [rtl]paremalt vasakule![/rtl]
paremalt vasakule tekst!
Tüüpkasutus oleks nt. araabia- või heebreakeelse katkendi lisamine eesti- või ingliskeelsesse teksti.
Vasakult paremale tekst * [ltr]vasakult paremale tekst![/ltr]
vasakult paremale tekst!
Tüüpkasutus oleks nt. eesti- või ingliskeelse katkendi lisamine araabia- või heebreakeelsesse teksti.
Rõhtjoon Rõhtjoon [hr]
*
Kirja suurus Kirja suurus [size=12pt]suures kirjas tekst[/size] suures kirjas tekst *
Kirja stiil Kirja stiil [font=Verdana]teises stiilis tekst[/font] teises stiilis tekst Näitamine sõltub kasutaja arvutisse paigaldatud kirjadest!
Muuda värvi [color=Red]punane tekst[/color] punane tekst Vali soovitud värv rippmenüüst.
Lisa flash-animatsioon Lisa flash-animatsioon [flash=200,200]
http://minuveeb.ee/flash.swf
[/flash]
http://minuveeb.ee/flash.swf Kui flash-animatsioonide lisamine postitustele ei ole foorumis lubatud, näidatakse animatsiooni asemel lihtsalt linki nagu siin näha. Märgendi 'flash' kaks parameetrit tähistavad vastavalt pildi laiust ja kõrgust.
Lisa pilt Lisa pilt [img]
http://minuveeb.ee/pilt.gif
[/img]
Laiuse ja kõrguse parameetrite abil saad muutav näidatava pildi suurust.
[img width=48 height=48]
http://minuveeb.ee/pilt.gif
[/img]
Lisa link Lisa link [url]http://somesite/[/url] http://minuveeb.ee/ NB! Märgendi 'url' korral avatakse viidatav leht uues aknas, kuid võid kasutada ka märgendit 'iurl', et avada link samas aknas.
[url=http://minuveeb.ee/]
kirjeldus
[/url]
kirjeldus
Lisa e-posti aadress Lisa e-posti aadress [email]
keegi@kuskil.ee
[/email]
keegi@kuskil.ee *
Lisa FTP-link Lisa FTP-link [ftp]
ftp://miskiserver/mingifail
[/ftp]
ftp://miskiserver/mingifail *
[ftp=ftp://miskiserver/mingifail]
kirjeldus
[/ftp]
kirjeldus
Lisa tabel Lisa tabel [table][/table] * Märgend 'table' üksinda ei anna mõttekat tulemust.
Lisa tabeli rida Lisa tabeli rida [table][tr][/tr][/table] * Märgendid 'table' ja 'tr' üksinda ei anna mõttekat tulemust.
Lisa tabeli lahter Lisa tabeli lahter [table][tr][td]
lahtri sisu
[/td][/tr][/table]
lahtri sisu
Pane tähele märgendite järjekorda:
 • 'tr' märgendid peavad olema 'table' märgendite sees
 • 'td' märgendid peavad omakorda olema 'tr' märgendite sees
 • tabeli igas reas peab olema ühepalju lahtreid
[table][tr][td]SMF[/td]
[td]BB[/td][/tr]
[tr][td]koodi[/td]
[td]kasutamine[/td][/tr][/table]
SMFBB
koodikasutamine
Ülaindeks Ülaindeks tavatekst [sup]ülaindeksiga[/sup] tavatekst ülaindeksiga *
Alaindeks Alaindeks tavatekst [sub]alaindeksiga[/sub] tavatekst alaindeksiga *
Kirjutusmasinakiri Kirjutusmasinakiri [tt]kirjutusmasinakirjas tekst[/tt] kirjutusmasinakirjas tekst Näidatakse ühelaiuste tähtedega kirjas.
Lisa kood Lisa kood [code]<?php phpinfo(); ?>[/code]
Kood:
<?php phpinfo(); ?>
Säilitab märgendite vahel oleva teksti formaatimise ning väldib selle osade tõlgendamise BB koodi või smailidena.
Lisa tsitaat Lisa tsitaat [quote]tsiteeritav tekst[/quote]
Tsitaat
tsiteeritav tekst
Pane tähele mittekohustuslikku 'author' parameetrit.
[quote author=Kasutaja]tsiteeritav tekst[/quote]
Nõnda kirjutas: Kasutaja
tsiteeritav tekst
Lisa loetelu Lisa loetelu [list]
[li]esimene[/li]
[li]teine[/li]
[/list]
 • esimene
 • teine
Loetelus võib olla suvaline arv elemente, millest igaüks peab olema ümbritsetud 'li' märgenditega. Loendi elementide ees erikujulisi sümbolite näitamiseks on võimalik kasutada ka spetsiaalseid avamärgendeid ilma vastava lõpumärgendita, kuid see ei anna tulemuseks korrektset XHTML-i!
[list]
[o]rõngas
[O]rõngas
[0]rõngas
[*]ring
[@]ring
[+]ruut
[x]ruut
[#]ruut
[/list]
 • rõngas
 • rõngas
 • rõngas
 • ring
 • ring
 • ruut
 • ruut
 • ruut
Lühend * [abbr=exemlpi gratia]eg[/abbr] eg Näitab lühendile vastavat täispikkuses teksti, kui hiirekursor viia lühendi kohale.
Akronüüm * [acronym=Simple Machines Forum]SMF[/acronym] SMF Näitab akronüümile vastavat täispikkuses teksti, kui hiirekursor viia akronüümi kohale.

SMF smailid

Siin näidatavad smailid pärinevad SMF foorumite standardkomplektist; foorumis tegelikult kasutatavad pildid võivad neist veidi erineda.

Nimi Pilt (klõpsa, et lisada) Kood (käsitsi lisamiseks)
Naeratav :)
Silmapilgutav ;)
Lõbus :D
Irvitav ;D
Kuri >:(
Kurb :(
Ehmunud :o
Lahe 8)
Hmm? ???
Silmipööritav ::)
Keeltnäitav :P
Kimbatuses :-[
Suu lukus :-X
Segaduses :-\
Suudlus :-*
Nuttev :'(

Smailide korrektseks näitamiseks jäta tekstis nende ette alati tühik!

ÜlevaadeRegistreerumineSisselogimineProfiilPostitamineErakirjadOtsimine
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Lehekülje loomiseks kulus 0.029 sekundit, tehti 8 päringut.
Amber design by Bloc | XHTML | CSS