EsilehtAbiOtsingKalenderLogi sisseRegistreeri

Tere, Külaline.
Foorumisse postitamiseks pead sisse logima.
Kui Sul pole veel kontot, siis registreeru.
12. juuli 2020, 03:29:36
EOLPass
Logi sisse
Otsing

Uudised

Statistika
7 486 postitust 2 861 teemal 798 liikmelt
Värskeim liige: ulips
  Postitused
Leheküljed: [1]
1  Muu / O-turg / Re: Orienteerumiskauba OÜ kontakt : 28. juuli 2008, 23:22:56
tel 6098904, 5046904, agu.koppa@mail.ee
Kontonumbrit ei tea...
2  Avalikud jututoad / Päevakud / Re: Tallinna neljapäevak 22. mail Palukülas : 2. juuni 2008, 20:15:41
Kunagi oli Tallinna neljapäevakute korraldusinfos kirjas, et päevakud jäävad 60 km piiresse Tallinnast. Ja eks ta niimoodi üldiselt ikka on ka.

Kui nüüd paar päevakut hooajal 70 km alla satuvad - olles seejuures väga lahedad maastikud! - ja näiteks kütusehind piire seab, siis võib leida hulgaliselt linnasiseseid ja -lähedasi äraleierdatud maastikke, kus päevaku asemel võib lihtsalt kodumetsa sörkima minna ja kütust selle võrra vähem kulutada. Näiteks suhtega 1:2 - et ühe kaugema otsa päevaku eest jätan ära kaks lähemalasuvat.

See, kas päevak on 30 või 60 km kaugusel, teeb küll alla poole tunni metsasaamise ajal vahet, aga kui see ka omad piirid seab, siis tuleb muidugi teisipidi valida. 1:2 suhet sel juhul küll ei saavuta Silmapilgutav
3  Avalikud jututoad / Üldised O-jutud / Re: Erinevate aegade kaartidel erinev põhjasuund : 4. juuni 2007, 13:36:07
Pole põhjasuuna erinevusi malliga mõõtnud, aga silmaga on ikka näha paarikraadine pööre. Ja ega ma Ihasalu kaarditegijaid ei süüdista Silmapilgutav Ikka päris tihti tuleb ette, et vanemate ja uuemate kaartide kõrvutamisel jääb see vahe silma.

Ja kuna ma ei teadnud senini, kui suur deklinatsiooni muutus ajas võib meie geograafilises asukohas olla, siis ma mõtlesingi, et kas see saab nii suur olla, et selgelt silma hakata või on äkki milleski muus asi.

Kolm pilti Mareki viidatud linkidel ei andnud küll ettekujutust, kui kiiresti reaalselt ikkagi magnetiline põhjapoolus liigub - mis neist kilomeetritest või muudest ühikutest, mida sealt kaartidelt leida võib.... Kiire otsing andis aga (ilmselt ühe paljudest) magnetilise deklinatsiooni kalkulaatoritest www.ngdc.noaa.gov/seg/geomag/jsp/Declination.jsp

Mis näitab, et mainitud Ihasalu kaartide ajavahe kohta (1989. ja 2006. aasta) on Põhja-Eesti kandis põhjasuund umbes 1.5° nihkunud. Kusjuures 2007. aastal muutuse kiirus veel suureneb!

Nüüd ma tean, et metsa seenele minnes võib küll 20 aasta vanuse kompassi kaasa võtta, aga mitte 20 aasta vanust kaarti Silmapilgutav
4  Avalikud jututoad / Üldised O-jutud / Erinevate aegade kaartidel erinev põhjasuund : 31. mai 2007, 16:15:37
Juhtun aeg-ajalt 10+ aasta taguseid kaarte võrdlema praegustega ja seejuures on silma jäänud, et põhjasuund on mõne kraadi võrra erinev. (Vrd nt tänase Tallinna neljapäevaku Ihasalu kaarti nr 2006038 ja selle kunagist eelkäijat 8932.)

Kas selle põhjuseks on magnetilise põhjapooluse nihkumine või mingi standardi või kokkukeppe muutumine, kuidas põhjasuunda määratakse-näidatakse ja kompasside teistsugune magneetimine?
5  Avalikud jututoad / Päevakud / Botaanikaaed ja tähistatud rajaosa : 3. mai 2007, 22:41:05
Mina olen (harrastajana ja mitte reeglistikus järge ajanuna) ikka teadnud, et kui on tähistatud rajalõik ja tähistus ka kaardile märgitud, siis tuleb tähistust mööda joosta ja mitte omapead kuskilt lõigata või õgvendada. Kui maastikul pole tähistust näha, siis kaardil on ikka. Üle Botaanikaaia Lehise platsi läks küll lai jooksurada. Nii et võibolla kõik ei tea, et tähistust tuleb järgida.

Tähistus Botaanikaaias oli küll üsna tagasihoidlik. Võibolla oleks SRD-lt kollase lindi pidanud laenama ja selle vedama kahe silla vahele. Oli ka võistlejaid, keda taoline tähistuski poleks ilmselt suunanud, sest selmet idapoolt 40 KP-st Botaanikaaeda üle silla siseneda ja planeeritud tähistatud teerajale jõuda, ronisid üle müüri ja kalpsasid otse rosaariumisse keset keeluala.
Leheküljed: [1]
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Lehekülje loomiseks kulus 0.033 sekundit, tehti 19 päringut.
Amber design by Bloc | XHTML | CSS