JWSOC-EYSOC-WMSOC 19.02.2014
Middle distance
19.02.2014 Pannjärve ()
M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M85 
W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75  W80  W85 

M35
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Istvan Sebestyen               CS Stiinta ESBM      ROU 1003370  
Roman Horyna                   Czech republic       CZE 1399000  
Bernd Kohlschmidt              SV Robotron Dresden  GER 502219   
Valeriy Pautov                 Legenda              RUS 997799   
Mindaugas Kvedaravicius        Levuo                LTU 41652    
Barkalov Andrey                Kuzmolovo 110%       RUS 1301624  
Evgeny Baranov                 Rus-Veteran          RUS 1301237  
Valdas Lelkaitis               Fortuna OSK          LTU 501180   
Tadas Kazlauskas               Fortuna OSK          LTU 501179   
Oleg Kalinin                   OMEGA MOSCOW         RUS 502897   
Zilis Aleksandrs               OK Stiga             LAT 503319   
Ruslans Mikulovs               Stiga OK             LAT 2056228  
Dmitrijs Andrejevs             Stiga OK             LAT 1398503  
Hans Welti                     Ski-O Swiss          SUI 1451975  

M40
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Randy Korb                     Peko                 EST 504934   
Mika Häkkinen                  Hiiltomiehet         FIN 500070   
Ilpo Viippola                  S-2000               FIN 500080   
Andrey Shvedov                                      RUS 997777   
Vladimir Dvorjanski            Samara               RUS 9922229  
Ain Fjodorov                   Rae                  EST 1303006  
Kuno Rooba                     Rakv                 EST 980559   
Aivar Leht                     Okas                 EST 710311   
Laimonas Caplikas              OK Takas             LTU 7000376  
Ilya Gusev                     St.Petersburg        RUS 886903   
Vladimir Koltunov              Rus-Veteran          RUS 1005471  
Alexey Zdeblovskiy             Rus-Veteran          RUS 1005473  
Siarhei Voronau                Rus-Veteran          BLR 1633316  
Yury Lukashov                  Rus-Veteran          RUS 1007605  
Ilmar Udam                     JOKA                 EST 9005041  
Remigijus Masilionis           Fortuna OSK          LTU 886223   
Audrius Pocius                 OK Kopa              LTU 554400   
Heiti Hallikma                 Võru                 EST 771970   
Jari Hannuksela                Suunta 2000          FIN 503315   
Viktors Lescovs                Stiga OK             LAT 1398504  
Sergey Skopinski               OMEGA                RUS 778800   
Väino Ellamik                  Suusahullud          EST 9019323  
Timofei Gerasko                                     RUS 1633631  
Eduard Khrennikov              RUSSIA 1             RUS 9777777  
Ivars Zagars                   Ozons OK             LAT 1006153  
Margus Venelaine               LSF PT               EST 682060   

M45
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Adrian Owens                                        USA 683125   
Mihhail Fokeev                 Samara               RUS 681805   
Alexei Zhestovski              Legenda              RUS 886688   
Sergey Busurin                 Kentavr - Kovrov     RUS 1390998  
Oleg Melnikov                  LTA Marathon Team    RUS 1006929  
Antti Virtanen                 Tarpian Suunta       FIN 435723   
Darius Kalvaitis               IOSK Būdakalnis      LTU 998997   
Devis Zilovas                  OK Takas             LTU 1300911  
Anatoly Shelekhin              Rus-Veteran          RUS 1633319  
Alexander Logvinchuk           Rus-Veteran          RUS 1633329  
Sergey Makeychik               Rus-Veteran          RUS 1302243  
Regimantas Januškevičius       Fortuna OSK          LTU 1396899  
Ričardas Tėvelis               OK Jaunystė          LTU 690626   
Taivo Tali                     KEKRSK               EST 222879   
Jüri Pärnik                    Peko                 EST 1391866  
Veiko Pak                      Rae                  EST 305505   
Jyrki Piirainen                Raisu Lumous         FIN 503325   
Jyrki Tuokko                   Rastivarsat          FIN 1399680  
Vladislav Siialskii            Rus-Veteran          RUS 1602281  

M50
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Seppo Mäkinen                  S-2000               FIN 500068   
Sergei Khromtsov               Rus-Veteran          RUS 500086   
Valerii Vekovishchev           Ryazan               RUS 238341   
Andrei Marozau                 LUSERG               BLR 682502   
Asko Sippola                   KuortKu              FIN 500089   
Pavel Chorny                   LUSERG               BLR 259904   
Aliaksei Luhautsou             LUSERG               BLR 1301704  
Kalevi Mäkipää                 Epilän Esa           FIN 1003619  
Pekka Niemensivu               Kankaanpään Suunnist FIN 503302   
Sergey Chernykh                                     RUS 1404992  
Olli Savikko                   Tarpian Suunta       FIN 530164   
Per Sandberg                   SOK                  SWE 47097    
Ants Turban                    Rakv                 EST 997909   
Tõnu Tänav                     Rae                  EST 1399828  
Alexander Sokolov              Rus-Veteran          RUS 1633317  
Igor Zvontsov                  Rus-Veteran          BLR 2040331  
Andrius Gumenikovas            Dainava              LTU 501192   
Vladimir Savinov               SRD                  EST 2060304  
Kimmo Määttä                   Ounasvaaran Hiihtose FIN 1963324  
Nikolajs Grigorjevs            Stiga OK             LAT 1398505  
Igor Kochetkov                 Rus-Veteran          RUS 1301236  
Vallo Varjo                    Koop                 EST 1008452  
Aigars Leiboms                 Meridiāns OK         LAT 207673   
Urmas Tammemäe                 Orvand               EST 888108   
Boris Elfimov                  Orienta-Kyncevo      RUS 1633133  
Hansruedi Häny                 Ski-O Swiss          SUI 896996   
Martti Parve                   Peko                 EST 682261   
Max Habenicht                  Team Austria         AUT 895110   

M55
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Edmunds Zvaigzne               A2                   LAT 2012400  
Harijs Lācars                  Silva COK            LAT 2005122  
Timo Aalto                     Turengin Sarastus    FIN 11622    
Timo Ahlroth                   Turengin Sarastus    FIN 338609   
Juris Kokins                   OK Meridiāns         LAT 1301911  
Sergey Gerasimov               Kentavr - Kovrov     RUS 1390993  
Maslov Alexsandr               Kentavr - Kovrov     RUS 1005129  
Ivan Maroz                     LUSERG               BLR 250534   
Tapio Mannila                  Epilän Esa           FIN 503301   
Leonid Yazykov                 LUSERG               BLR 1007660  
Jaanus Reha                    Koop                 EST 502564   
Viktor Rylov                   Rus-Veteran          RUS 1633305  
Yury Borodulin                 Rus-Veteran          RUS 1633302  
Alexander Nikulin              Rus-Veteran          RUS 2040337  
Rimas Jovaišas                 Dainava              LTU 501190   
Mindaugas Dinda                Dainava              LTU 501184   
Antanas Paužas                 Dainava              LTU 501154   
Sergei Sonnenberg                                   GER 6377     
Markku Laine                   Mäntsälän Urheilijat FIN 795261   
Kalmer Keevend                 JOKA                 EST 1201037  
Vjačeslavs Dedelis             Stiga OK             LAT 2013344  
Pranas Bruzga                  OK Takas             LTU 2024094  
Viktor Chehlov                 BNTU                 BLR 250536   
Peltonen Heikki                IPR Finland          FIN 1009766  
Harald Männel                  OL-Team Wehrsdorf    GER 1111255  
Ari Martikainen                                     FIN 504587   
Pasi Martikainen                                    FIN 504588   
Sture Noren                    Älvsby IF OK         SWE 243830   
Hannes Pacher                  Team Austria         AUT 590115   

M60
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Eero Ruokamo                   Kobras               EST 218348   
Reijo Honkanen                 Turengin Sarastus    FIN 11971    
Anatoli Labanouski             LUSERG               BLR 211131   
Heikki Saarinen                SOC Asikkala         FIN 909657   
Esko Udd                       SOC Asikkala         FIN 500087   
Tapani Pöllänen                Mäntsälän Urheilijat FIN 229374   
Markku Leinonen                Kuopion Suunnistajat FIN 402503   
Vladzivir Straltsov            LUSERG               BLR 2000094  
Searhei Hurynovich             LUSERG               BLR 259920   
Ivan Shorokhov                                      RUS 501423   
Jarmo Vainio                   Hämeenlinnan Suunnis FIN 503303   
Markku Nurminen                Suosmeren Salpa      FIN 503307   
Riho Männi                     Lehola               EST 895346   
Kulno Voolaid                  Rakv                 EST 227511   
Kjell Sandström                Bodens BK OS         SWE 9501206  
Jüri Rokko                     SK RT                EST 682491   
Viktor Borodin                 Rus-Veteran          RUS 1405221  
Stanislav Lesnikov             Rus-Veteran          RUS 1931333  
Viacheslav Gorelov             Rus-Veteran          RUS 1007923  
Saulius Kavaliauskas           Dainava              LTU 303412   
Lembit Nöps                    Ilves                EST 1007293  
Kauno Mourujärvi               Kuopion Suunnistajat FIN 504592   
Teuvo Tiilikainen              Hämeenlinnan Suunnis FIN 504593   

M65
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Heikki Pitkänen                JRV                  FIN 900101   
Victor Stepanov                Novosibirsk          RUS 1602456  
Tõnu Nurm                      Kobras               EST 9200597  
Antti Ojala                    Turengin Sarastus    FIN 1393041  
Ossi Lakkala                   Kuopion Suunnistajat FIN 1403180  
Severi Halkosaari              Nivalan Urheilijat   FIN 1009749  
Unto Virkkula                  Nivalan Urheilijat   FIN 500073   
Evgeny Titovitch               LUSERG               BLR 250523   
Risto Orpana                   SOC Asikkala         FIN 1889900  
Teuvo Lehtinen                 SOC Asikkala         FIN 9700641  
Kesti Tapani                   KuortKu              FIN 500092   
Keijo Lakkinen                 SuuntaSepot          FIN 500093   
Paavo Inkinen                  Rasti-Jyry           FIN 305784   
Jukka Aunula                   Rasti-Jyry           FIN 418261   
Jorma Helin                    Rasti-Jyry           FIN 845821   
Pentti Reinikainen             Rasti-Jyry           FIN 1396114  
Mauno Hanhela                  Haukiputaan Heitto   FIN 1945221  
Mati Kallemets                 Okas                 EST 263881   
Matts Engvall                  Bodens BK OS         SWE 570621   
Lars-Åke Sjökvist              Värend GN OL         SWE 27001    
Kjell Mörtberg                 Bodens BK OS         SWE 9451208  
Alexander Gurov                Rus-Veteran          RUS 9200403  
Nikolay Kazarinov              Rus-Veteran          RUS 238155   
Petr Kaslov                    Rus-Veteran          RUS 2040720  
Toivo Saue                     HOK                  EST 895347   
Kęstutis Kviecinskas           Dainava              LTU 1401097  
Tiit Tatter                    TON                  EST 2012898  
Heikki Nurminen                IPR Finland          FIN 1009770  
Antero Karvinen                Ounasvaaran Hiihtose FIN 1009896  
Aulis Hahtola                  Rasti-Kurikka        FIN 504596   

M70
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Martin Tõrra                   Kobras               EST 305340   
Curt Maier                     ASKÖ Kärnten         AUT 9911111  
Jukka Luukko                   Päijät-Rasti         FIN 500082   
Jüri Sidorov                   Tomsk                RUS 238652   
Pertti Nyberg                  SOC Asikkala         FIN 229332   
Unto Kanerva                   Rasti-Jyry           FIN 503289   
Seppo Kettunen                 Rasti-Jyry           FIN 520415   
Khalit Karimov                                      RUS 2040377  
Pavel Rusanov                  PARUS                RUS 1007033  
Pertti Veijalainen             SK Vuoksi            FIN 255881   
Jaakko Teppo                   Kokkolan Suunnistaja FIN 503313   
Mihhail Taivere                Kape                 EST 305281   
Viktor Kravchenko              Rus-Veteran          RUS 2040335  
Rudolf Mürk                    OK Võru              EST 211464   
Ants Tamm                      TON                  EST 305123   
Atso Mäkinen                   Mesikämmenet         FIN 338682   
Matti Mäkinen                  Mesikämmenet         FIN 503320   
Rauli Pekkala                  Mesikämmenet         FIN 503321   
Veikko Huhtinen                Mesikämmenet         FIN 503324   
Timo Rapakko                   Suomusjärven Sisu    FIN 421216   
Martti Varis                   Ounasvaaran hiihtose FIN 504595   

M75
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Tarmo Salmi                    Joutsenon Kullervo   FIN 500061   
Toivo Ryyppö                   JoKu                 FIN 500063   
Veikko Suutari                 JoKu                 FIN 500067   
Olavi Erkkilä                  Hämeenlinnan Suunnis FIN 6643     
Rein Küttim                    Orion                EST 980551   
Yuichi Takeishi                Japan                JPN 241749   
Viktor Yarkov                  Rus-Veteran          RUS 1633327  
Vytautas Januškevičius         Fortuna OSK          LTU 2023924  
Slavins Rodrigo                Ozons                LAT 1602133  
Tapani Häkkinen                IPR Finland          FIN 1009767  

M80
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Tauno Ilonen                   Tampere              FIN 2018830  
Paavo Pystynen                 RaKas                FIN 500088   
Georgiy Ilmenkov               Rus-Veteran          RUS 1633313  
Boris Kalinin                  OMEGA MOSCOW         RUS 501416   
Arne Kivistik                  Kape                 EST 406042   

M85
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Arvo Majoinen                  RaKaS                FIN 251166   
Nikolay Vishnyakov             Rus-Veteran          RUS 1633325  
Kyösti Jäppinen                Iisu                 FIN 503318   

W35
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Virpi Komulainen               Rasti-Jyry           FIN 1602686  
Mirja Virve                    Kobras               EST 364452   
Vaida Reinartaitė              Fortuna OSK          LTU 1391371  
Asta Januškevičienė            Fortuna OSK          LTU 1300908  
Elena Kheldert                 OMEGA MOSCOW         RUS 502896   
Lubova Pavlukova               Stiga OK             LAT 418123   
Miwa Takahashi                                      JPN 504591   
Galina Mochalygina             Legenda              RUS 1394940  

W40
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Marina Kuzniatsova             LUSERG               BLR 211130   
Lilia Shikhova                                      RUS 1302111  
Raili Rooba                    Rakv                 EST 1391139  
Triin Vask                     Ilves                EST 7200979  
Aistė Traubienė                Fortuna OSK          LTU 889226   
Anastasia Skopinskaya          OMEGA                RUS 882288   
Svetlana Gorlanova             Rus-Veteran          RUS 895546   
Yoshiko Sakai                                       JPN 504589   
Kadri Parts                    OK Võru              EST 2006230  

W45
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Jana Kink                      Kape                 EST 500732   
Epp Voitka                     Võru                 EST 1395607  
Elena Lukashova                Rus-Veteran          RUS 1007607  
Natalia Makeychik              Rus-Veteran          RUS 1302202  
Maarika Saks                   SOK                  EST 1405528  
Eija Hannuksela                Suunta 2000          FIN 503316   
Marika Jäädmaa                 Võru                 EST 1401238  
Kadre Maalma                   Jõhvikas             EST 305249   
Piret Niglas                   Jõhvikas             EST 305515   
Kaie Konsap                    Võru                 EST 1008487  
Ingrit Kala                    Peko                 EST 997733   
Lea Pirttilä                   Ounasvaaran hiihtose FIN 1396165  
Sirra Toivonen                 Epilän Esa           FIN 504597   

W50
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Irina Fedders                  Ryazan               RUS 238342   
Airi Alnek                     Võru                 EST 1008474  
Olga Minaeva                   Malahit              RUS 9120760  
Ülle Raudsepp                  Okas                 EST 1404069  
Carina Sandberg                SOK                  SWE 47094    
Pille Illak                    Otepää               EST 222114   
Elena Kiseleva                 Rus-Veteran          RUS 2004109  
Aino Koser                     Ilves                EST 305203   
Rima Šimoliūnienė              Dainava              LTU 303414   
Marje Viirmann                 KEKRSK               EST 980565   
Marita Väärälä                 Ounasvaaran Hiihtose FIN 1396263  
Galina Mitereva                Orienta-Kyncevo      RUS 620616   
Sari Jetsonen                  Kuopion Suunnistajat FIN 1393010  

W55
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Saima Värton                   Kobras               EST 1391856  
Tatsiana Nikitsina             LUSERG               BLR 222498   
Lidia Shorokhova                                    RUS 1302149  
Heli Viks                      Võru                 EST 1008489  
Kihlström Kirsi                Hankasalmen Hanka    FIN 209076   
Olga Gurova                    Rus-Veteran          RUS 238521   
Viktoria Fershalova            Rus-Veteran          RUS 1301105  
Valentina Shestakova           Rus-Veteran          RUS 2004145  
Galina Nikulina                Rus-Veteran          RUS 2040332  
Siiri Poopuu                   JOKA                 EST 2014920  
Olga Gavrilova                 Rus-Veteran          RUS 895804   
Natalia Mikhonina              Rus-Veteran          RUS 1007008  
Ülle Põldoja                   Ilves                EST 305208   
Päivi Raatikainen              Hankasalmen Hanka    FIN 7309     
Anne Pelto-Huikko              Epilän Esa           FIN 2048121  

W60
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Tatiana Barsukova              Unitex               RUS 1302146  
Tamara Kahutsenka              LUSERG               BLR 259954   
Elena Rusanova                 PARUS                RUS 1393797  
Irma Ahonkivi                  Rastikarhut          FIN 503311   
Natalia Romanova               LYCEY144             RUS 2041749  
Alexandra Pyankova             Rus-Veteran          RUS 2004080  
Evgenia Kaslova                Rus-Veteran          RUS 2040715  
Liivi Parik                    Otepää SK            EST 1000006  
Leili Prans                    Ilves                EST 1401172  

W65
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Eila Pitkänen                  JRV                  FIN 205937   
Marja Suomalainen              Leppävaara           FIN 2018855  
Licia Kalcich                  CAI                  ITA 210463   
Marja Kanerva                  Rasti-Jyry           FIN 503290   
Tuula Ohramaa                  Rasti-Jyry           FIN 560408   
Mirjami Tupitsa                Rasti-Jyry           FIN 418257   
Sirpa Tarkiainen               Suuntasepot          FIN 354048   
Seija Piiparinen               Rastikarhut          FIN 305082   
Tatiana Svistun                Rus-Veteran          RUS 334253   
Tamara Ovsyannikova            Rus-Veteran          RUS 2300597  
Mare Beilmann                  LUS                  EST 682244   
Valentina Kostyleva            Rus-Veteran          RUS 1007010  
Galina Vershinina              Rus-Veteran          RUS 21580    
Galina Semenova                RUS-Veteran          RUS 9579263  
Anne Brearley                  CAI                  ITA 210119   

W70
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Liudmila Labudina              Moscow Bilder        RUS 1301183  
Tuulikki Liuha                 Navi                 FIN 503308   
Pirjo Mäkinen                  Mesikämmenet         FIN 338683   
Ulla Huhtinen                  Mesikämmenet         FIN 503323   
Tuula Varis                    Ounasvaaran hiihtose FIN 504594   
Sharon Crawford                RMOC Rocky Mtn       USA 992444   
Elvira Frantcuzova             Rus-Veteran          RUS 1602288  
Ilona Vanaveski                Ilves                EST 1398311  

W80
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Karin Laine                    Võru                 EST 305076   

W85
Name                           Club                 Ctr ChipNr   
Saara Koivunen                 Keuru                FIN 2018835  

Tak-Soft
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2014, www.tak-soft.com